Amerikan Pazarında Teknik Tekstillere İlgi Artıyor

Amerikan Pazarında Teknik Tekstillere İlgi Artıyor
Amerikan Pazarında Teknik Tekstillere İlgi Artıyor

Techtextil North America ve Texprocess Americas 2018 fuarları teknik tekstiller, nonwoven ve dikili ürünler endüstrileri için Amerikan pazarında parlak bir gelecek gösteriyor. Katılımcılar ve ziyaretçiler hem trafik yoğunluğundan hem de görüşme kalitesinden etkilendi.  

Serinleten kumaşlar, akıllı ışık teknolojisi, geri dönüştürülmüş elyaflar, 3D vücut tarama ve bulut bağlantılı akıllı makineler, Atlanta’taki Georgia Dünya Kongre Merkezi’nde 22-24 Mayıs tarihleri arasında Techtextil North America’nın 15. Edisyonunda ve Texprocess Americas’ın 4. Edisyonunda öne çıkan konulardan sadece bir kaçıydı. Aynı mekanda gerçekleştirilen fuarlar, teknik tekstiller, nonwoven, tekstil makineleri, dikili ürünler, ürünler, ekipman ve teknoloji alanındaki en son yenilikleri bir araya getirdi.

Techtextil North America ve Texprocess Americas fuarının toplam 567 katılımcısı 32 ülkeden geldi. Etkinlikler 2016 yılına göre ziyaretçi sayısını %4 arttırarak 8,292 rakamına ulaştı.  Ülke pavilyonları arasında İtalya, Texclubtec, Belçika, Çin, Tayvan, Almanya’dan High-Tex ve ABD DİKİŞ alanı yer aldı. Ortak alanda gerçekleşen etkinlikler bir kez daha güçlü rakamlar elde etti ve geçmiş dönemlerdeki ziyaretçiler ve katılımcıların kalitesi ve miktarındaki istikrarlı büyüme yolunda devam etti.

Messe Frankfurt Inc. Başkan ve CEO’su Dennis Smith şunları söyledi; “Hem ziyaretçilerin hem de katılımcıların fuar alanındaki enerji ve heyecanı hissedebileceği açıktı. Kuzey America teknik tekstil ve dikili ürün endüstrisinin büyümesini ve gelişimini ilerletmek için, platformu olarak hizmet vermekten gurur duyuyoruz. ABD’den gelen muazzam bir yetenek ve yenilik var. Techtextil North America ve Texprocess Americas, tüm endüstrilerden profesyonellerin yollarına çıkan trendleri ve teknolojileri görmek için geldikleri önemli etkinlikler haline geldi. Bu iki etkinliğin büyümesinden sorumlu bütün katılımcı ve ziyaretçi şirketler ağına gerçekten minnettarız. Kuzey Carolina Raleigh’teki Techtextil North America 2019 edisyonunda ve 2020’deki ortak etkinlikte Atlanta’ya geri dönmeyi dört gözle bekliyoruz.

Amerikan pazarı için Eğitim Programı 2018

Fuarın birinci ve ikinci günü boyuna 18 ücretli sempozyum seansı (bunlara iki adet ikramlı Öğle Yemeği N’Learn oturumu dahil) düzenlendi ve fuar katında gerçekleşen ücretsiz oturumlar, ortaklaşa düzenlenen etkinlikler ziyaretçiler ve yeni teknoloji, oyun değiştiren araştırma ve sektörler arası işbirliklerini ele alan konuşmacılarla doluydu. Sunulan konular arasındaki akıllı tekstiller, giyilebilir cihazlar ve onlara güç veren teknolojinin geleceği, pek çok katılımcı için akılda kalıcı olduğunu kanıtladı. Buna ek olarak, otomasyon, robotik ve bağlantılı makinelerin endüstri evrimine nasıl katkıda bulunduğu konusu da hem ziyaretçiler hem de katılımcılar üzerinde belirgin bir etki yarattı.

California Cottonwood merkezli Abigail & Company’nin sempozyum katılımcısı Sharon Tedesco; “Bu yılki sempozyum kesinlikle şirketimizin zamanına ve parasına değdi. Sektörler arasındaki iletişim ve kör noktalar olmadığından emin olmak için, birlikte nasıl çalıştıklarını öğrenmek gerçekten çok ilginçti. Kumaşlar, makineler, insan, CAD dahil bütün sistemin iletişimi anlatan Endüstri 4.0’a odaklanan gerçekten ilginç ve bilgilendirici oldu” dedi.

Ziyaretçi Görüşleri

ABD, Kiko Dikiş Makinesi A.Ş. Başkanı Miguel Ferrer, her yıl genellikle müşterilerle birlikte fuara katılıyor. Ferrer; “ Fuar beni şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor. Her zaman öğrenmek için yeni şeyler ve görmek için yeni teknolojiler var. Bu yılki Made in America (Amerikan malı) hareketini çok sevdim, çünkü Los Angeles’te tekrar açılan pek çok jean fabrikası görüyoruz” diye konuştu.

Nikaragualı Hansae International adına fuarı ziyaret eden Francisco Diaz şunları söyledi; “Hazır giyim endüstrisinde ortaya çıkan en son yenilikleri görmeye ve bunları fabrikamızda nasıl kullanabileceğimizi öğrenmeye geldik. Bu yıl ki fuar kesinlikle gezmeye değerdi.”

ABD’li eTextileCommunications Yayıncısı Devin Steele, sektörü kapsayan bir gazeteci olarak edindiği deneyimleri aktardı, “Bu tekstil fuarlarına 20 yıldan fazla bir süredir katılıyorum. Bu fuar muhtemelen gördüğüm en iyi fuardı. Bunu tekrar söylememe izin verin; bu fuar ciddi görüşmeler ve ziyaretçilerin kalitesi, katılımcı ve ziyaretçi sayıları açısından katılmış olduğum, son 15 yılın en iyi tekstil fuarıydı.

Katılımcı Görüşleri

ABD merkezli Card Clothing & Services Inc. Firması Satış Mühendisi Joel Elam ;”Bu fuar çok sağlam geçti. İlk günlerde dünyanın dört bir yanından çok sayıda kişiyle görüştük. Çok olumlu bir fuar oldu, birçok ekipman, ürün ve tekstil endüstrisinin sıradaki yenilikleri ziyaretçilerin ilgisini çekti. Bizim için bu, çok olumlu bir deneyim oldu” şeklinde konuştu.

ABD, Lectra’nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Daniella Ambrogi ise şunları söyledi; “Bu fuar, yeni teknolojileri sergilemek için harika bir fırsat. Bu yıl yoğun bir fuar oldu.”