Zorlu İplikler İçin Başarının Anahtarı; CTA Karbon Takviyeli Apron

Zorlu İplikler İçin Başarının Anahtarı; CTA Karbon Takviyeli Apron
Zorlu İplikler İçin Başarının Anahtarı; CTA Karbon Takviyeli Apron

Asteks, zorlu çalışma koşullarına sahip polyester ve karışımlı elyaflar, likralı, şantuklu ve akrilik gibi yüksek aşındırma etkisine sahip elyaf kullanımları için CTA Karbon Takviyeli Apron’u geliştirdi. Dünyada bir ilk olan karbon takviyeli bu apron, uzun kullanım ömrünü ve iplik kalitesine inanılmaz katkısı nedeniyle kullanıcılarının vazgeçilmezi haline geldi.

Geliştirdiği rektefiye çözümleriyle iplikhanelerin en önemli çözüm ortağı haline gelen Asteks, yoğun AR-GE ve pazar çalışmalarıyla yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyor. Sektörde dünyada bir ilk olan CTA Karbon Takviyeli Apron, zorlu çalışma şartları yaratan elyaflarda başarılı olduğunu ispatladı. İplikhaneler ve iplik üreticileri CTA ile artık hem verimliliklerini arttırıyor hem de zorlu şartlarda iplik kalitesinden endişe etmiyor.

Asteks, iplik üreticilerinin ihtiyaç duyduğu apron, manşon ve rektefiye makinelerini, Avrupa kalite ve güvenlik standartlarında üreterek, kullanıcılarının güçlü bir partneri olduğunu gösteriyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiren Asteks, zorlu iplikler için daha uzun ömürlü bir apron talebine net bir yanıt verdi. Standart bir aprona göre kullanım ömrünü 2 katına çıkaran ve apron kaynaklı iplik hatalarının önüne geçen CTA Karbon Takviyeli Apron, pazarda kısa sürede başarısını ispatladı. Birçok Türk iplik üreticisinin tercihi haline gelen CTA, Asteks’in inovasyona ve müşteri taleplerine bağlılığını temsil ediyor.

Zorlu kullanım alanları artık ‘Zorlu’ değil

Küresel tekstil sektöründe bir ilk olan CTA Karbon takviyeli apronu özellikle standart bir iplik üretiminde görülmeyen zorluklar için geliştirildi. Polyester ve karışımlı elyaflarla çalışmalar, likralı ve şantuklu iplik üretimi ve kalın numaralı iplik üretimi (havlu ve denim ipliği) bunlar arasında bulunuyor. Bu uygulamaların tümünde, elyaf kütlesi ve yapısı nedeniyle apron üzerinde aşınma ve çökme şeklinde iz oluşturur. Bu iz ise iplik hatalarına, kopmalara yol açar. İplikçiler ya kısa aralıklarla ve sık sık bu apronu değiştirmek zorunda kalır ya da iz oluşumunun farkına varılana kadar hatalı iplik üretir. Bu ise işletmenin verimliliğinde ve kalitesinde sorunlara yol açar. Dış yüzeyindeki karbon takviyeli özel yapısıyla iz oluşumunu, standart bir apronun iki katı süre dayanan CTA, daha uzun süre kontrollü iplik üretimine olanak tanıyarak hataların önüne geçiyor.

Dış yüzeyi karbon takviyesi ile güçlendirilmiş olan CTA, ayrıca özel orta katmanıyla da elyaf sarmalarında sıkışma, burkulma ve kopma problemlerine karşı dirençlidir. Tırtıklı iç yüzey ise kavrama etkinliğini arttırıyor, burada toz ve elyaf birikmesini engelliyor.

Pazarın talebi ile CTA geliştirildi
Pazarın talebi ile CTA geliştirildi

Pazarın talebi ile CTA geliştirildi

Asteks Pazarlama ve Satış Müdürü Sabri İlknur, CTA Karbon Takviyeli Apron’un pazardan gelen talep üzerine geliştirildiğinin altını çizdi. İlknur; “Standart apron ve manşonlarımızla hali hazırda iplik sektörünün bilinen bir markasına dönüşmüş bulunuyoruz. Ancak, polyester ve karışımlı, likralı ve şantuklu iplikler ve kalın numaralı iplikler gibi zorlu koşullarda daha özellikli apronlara ihtiyaç duyulduğunu gördük. Müşterilerimizin taleplerini ve sorunlarını inceleyerek CTA’yı geliştirdik. 3-4 yıldır pazarda bulunan ürünümüz müşterilerimizin apron konusundaki sıkıntısına son vermiş bulunuyor. Aldığımız geri dönüşler bizleri oldukça memnun ediyor” dedi.

Ürün ömrü iki katına çıktı

Standart apronların zorlu elyaflar karşısında zayıf kaldığını belirten Sabri İlknur, CTA Karbon takviyeli apronun kullanım ömrünü diğerlerine göre 2 katına çıktığını vurguladı. Apron kullanım ömrünün uzamasının maliyet açısından iplikçileri rahatlattığını belirten İlknur, daha uzun süre iplik kalitesinin kontrol edilebilmesinin verimliliği direkt etkilediğini söyledi. İlknur sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bütün önemli markalara ait eğirme makinaları ile uyumlu ola CTA, 2 yıla kadar kullanım ömrü sağlayabiliyor. Test amaçlı kullanan bütün iplik işletmeleri, daha sonra CTA ile üretime devam etme kararı aldı. Zorlu çalışma şartlarında CTA’nın sağladığı güvencenin konforu onlar için en cazip avantajdır. CTA şu anda Türkiye’nin birçok bölgesindeki zorlu ipliklerle çalışan birçok tesiste rakipsiz bir performansla çalışmayı sürdürüyor. Bu yıl içinde bu ürünümüzü hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarında daha güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz. Asteks olarak tekstil alanında yenilikçi ve güvenilir bir partner olduğumuzu CTA ile bir kez daha gösteriyoruz.”

Müşteri deneyimleri başarıyı kanıtlıyor

ASTEKS’in geliştirdiği CTA Karbon Takviyeli Apron’una ilişkin müşteri deneyimleri elde edilen başarıyı gözler önüne seriyor;

Mustafa Kayan, Oğuz Tekstil İplik-Büküm İşletmeleri Fabrika Müdürü; “İplik ve dokuma süreçlerine sahip entegre bir tesis olarak, ürün kalitesine büyük önem veriyoruz. İplikhanemizde CTA Karbon Takviyeli Apron’u tercih etmemizde en önemli sebep uzun ömrüdür. Bu güçlü apronun çalışma esnasında incelmemesi ve kolay yırtılmaması güzel bir sonucu beraberinde getiriyor.  Tercih edilmesini sağlayacak kadar uzun bir ömre sahip olan CTA Karbon Takviyeli Apron’u, çalışmaya başladığı ilk günden son gününe kadar, iğde anormal bir kalite değişikliğine yol açmıyor. Aynı kaliteyi koruma güvencesi sağlıyor. 25 yıldır tekstil sektöründe yer alıyorum ve bütün bu süre boyunca Asteks ile iletişim halindeyiz. Sürekli kendisini geliştiren, inovasyona son derece açık bir firma. Yöneticileri ve teknik ekibi son derece donanımlı, sıcakkanlı ve çözüm partneri olarak yanımızda yer alıyor. Benim açımdan, rektefiye, manşon ve apron konusunda Türkiye’nin tek, lider üretici firmasıdır.”
Mustafa Selçuk, Can Tekstil Entegre Tesisleri A.Ş. İplik Tesisi Müdürü ve Okan Murat Okutan, Can Tekstil Entegre Tesisleri A.Ş. İplik Makine Bakım Şefi (Ortak açıklama); “20 senedir birlikte çalıştığımız Asteks’in geliştirdiği CTA Karbon Takviyeli Apron’u satın almadan önce bir deneme yaptık. Karbon takviyeli apronun ömrünün uzun ve kalitesinin iyi olduğunu gördük. Standart apronları biz 6 ay ila 1 sene aralığında değiştiriyorduk, CTA’nın değişim süresinin 20 ila 22 aya kadar çıktığını gördük. Uzun ömürlülüğü ve kalite değerleri bütün üretim prosesini etkiliyor. Bir apronu değiştirmek demek, eğirme makinesini en az 5-6 saat durdurmak anlamına geliyor. Hem kullandığımız apron adedi hem de makinelerin duruş süreleri azaldı.”

“Kısaca bakım maliyetlerimiz düştü, verimlilik arttı. Alt apronlarda genelde basınç nedeniyle çeşitli izler oluşur ve iplik kalitesini olumsuz etkilerdi. CTA ile bu sorun bitti. Ayrıca, alt apronlar çalışma esnasında çeşitli sebeplerle kopabilmektedir. Bizlerde bunun yerine açık apronlar kullanmaktayız. CTA sayesinde alt apron kopuşları azaldığı için açık apron ve açık apron yapıştırıcısı sarfiyatımızda azaldı. Can Tekstil olarak ring iplikçiliği yapıyoruz.  %100 polyester, %100 viskon, polyester/viskon karışımları ve tencel iplik üretiminin tümünde CTA ile aynı başarılı sonuçları elde ediyoruz.”

Ümit Baykal, Kilim Mensucat İşletme Müdürü; “6-7-8-9-10 numaraya kadar kalın ipliklerde ve esasen şantuklu ipliklerde CTAKarbon Takviyeli Apron’u kullanıyoruz ve gayet başarılı sonuçlar alıyoruz. Biz ipliklerimizi bluejean kumaşı için Edirne Kartaltepe entegre tesisine tedarik ediyoruz. Müşterilerimizden olumlu sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Şantuklu ipliklerdeki zorlukları CTA apronu ile aştık ve 2 seneye kadar uzun ömürleri nedeniyle maliyet anlamında bir katma değer elde ettik. ASTEKS’in önerisi ile şantuklu iplik üretim hatlarımıza bu apronu takmış olmaktan dolayı memnunuz.”
Tülay Fidan, Almer Tekstil Kalite Güvence Müdürü; “Kayseri merkezli bir firma olarak, Almer Tekstil 2003 yılından bu yana, %100 pamuktan karde, penye, kompakt iplik, coreyarn iplik, dual core iplik ve çift kat iplik üretimi gerçekleştiriyor. CTAKarbon Takviyeli Apron’u coreyarn iplik üretiminde kullanıyoruz. Özellikle kalın numaralarda coreyarn iplik üretiminde alt apron kopuşlarını engellemek için CTA’yı tercih ettik. Bu apron zorlu iplik koşullarına dirençli olduğunu kanıtladı. Uzun ömürlülük, verimlilik, iplik kalitesini arttırmak anlamında CTAKarbon Takviyeli Apron’un rakipsiz olduğunu gördük.”