Biteks İplik Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor

Biteks İplik Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor
Biteks İplik Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor

Üretim hatlarına 3,5 milyon dolarlık yatırım yapan Biteks İplik, bu yatırımlarla ciroda %25 artış hedefliyor.

Türk tekstil sektörünün önemli oyuncularından Osmaniye merkezli Biteks İplik, 3,5 milyon dolarlık yeni yatırımla üretim kapasitesini arttırmayı hedefliyor.  Artan müşteri talebini karşılamak ve pazardaki payını arttırmayı hedefleyen firma, polyester ve pamuklu iplik üretiminde çalışmalarını sürdürüyor.

Biteks İplik 3,5 Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor

Polyester ve pamuk ipliği pazarında gücünü arttırmak isteyen şirket, yeni bir yatırıma imza atıyor. Biteks İplik’in %21.4’ünün sahibi olan Bilici Yatırım ve Sanayi’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada yatırım hakkında şu detaylar veriliyor; “Yapılacak olan bu yatırımların üretim kapasitesi ve yıllık ciroya etkisi 2018 yılı için %12, diğer yıllar için %25 seviyesinde olacaktır. Yatırımın finansmanının yarısı öz kaynaklardan diğer yarısı içinse uzun vadeli kredi kullanılarak karışlanması planlanmaktadır.” Biteks İplik’in bu yatırımın 2 milyon 247 bin doları polyester iplik üretim hattına, 1 milyon 243 bin doları ise pamuk ipliği üretim hattına gerçekleştirilecek. Toplam 3 milyon 490 bin dolar değerinde gerçekleşecek olan makine ve teçhizat yatırımları bu yıl gerçekleştirilecek.

Biteks İplik hakkında;

Osmaniye’de kurulu bulunan şirket, 40.944 iğlik ileri teknoloji ürünü ring ve 72 iğlik airjet makine parkı ile üretimini sürdürüyor.  1950 yılında Adana’da tekstil ve tarım ürünleri alım satımıyla faaliyete başlayan Bilici Grup bünyesinde 2007 kurulan şirket, 30 bin metrekare kapalı alanda günlük yaklaşık 20 ton üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

İşletme bünyesinde, Ne 6-60/1 Ring ve Core-Spun aralığında, 65/35 veya 50/50 harman karışımlı (ya da müşterilerin özel siparişleri için özel karışım oranlarında) siyah, gri melanj (S-57-antrasit ile S-65-gri melanj aralığında) ve renkli (özellikle kahverengi ve lacivert) polyester/viskon iplik çeşitlerinde yüksek kaliteli üretim yapılıyor. Polyester/viskon karışımlı iplik kaliteleri haricinde 100% viskon (siyah & gri melanj) ve 100% polyester (siyah & gri melanj) iplik kalitelerinde de hizmet veriyor.

İplik kalitesinin üretilen her üründe standartlaştığı şirket fabrikasında üretimin bütün aşamaları titizlikle kontrol ediliyor. Ring iplik üretiminin tümü “Uster” standartlarıyla kontrol ediliyor ve iplikler “splicer” cihazlarıyla birleştiriliyor. Üretim hatlarına 3,5 milyon dolarlık yatırım yapan Biteks İplik, bu yatırımlarla ciroda %25 artış hedefliyor.