BRÜCKNER ‘den Kaplama Kumaşa Geleceğin Çözümü

Tekstil firması TINTEX, Portekiz-İspanya sınırından uzak olmayan Vila Nova de Cerveria’da bulunuyor.  Son zamanlarda bu şirket geleceğe yönelik önemli bir adım attı. Şirketin sahibi ve teknologları dünya çapındaki rekabette yeni yollara adım atmaya karar verdiler. Geleceğe odaklanan TINTEX, sistem tedarikçisi ve  stenter (ram) üreticisi BRÜCKNER ile işbirliğine gitti ve birlikte örme kumaşlarda tamamen yeni efektler elde etmek için eşsiz bir çözüm geliştirdiler. Test üretimleri burada gerçekleşiyor ve TINTEX, yeni hat üzerinde üretilen kumaşlarla zaten bir ödül kazandı bile.

Brückner 'den Kaplama Kumaşa Geleceğin Çözümü
Brückner ‘den Kaplama Kumaşa Geleceğin Çözümü

İber Yarımadası’ndaki tekstil piyasası son yıllarda oldukça küçüldü. Bu nedenle, TINTEX ve BRÜCKNER’in her iki ülkedeki tekstil üreticilerinin dikkatini çekmesi şaşırtıcı değil. TINTEX, gelecekteki pazar gelişmelerine ayak uydurmayı ve modern hat tasarımı ve yeni hat know-how’ı konusunda mevcut tüm bilgiyi elde etmeye çalışıyor.

Brückner ile avantaj kazanın

BRÜCKNER son derece hassas örme kumaşların kaplanmasında dünya pazarının lideri olarak sektörde biliniyor. Ve bu BRÜCKNER stenteri, karşıtlık ilkesi ve diğer yapıcı önlemler sayesinde, özellikle sentetik elyaf harmanlarının işlenmesindeki sıcaklık homojenlik/istikrarlılık gereksinimleriyle tartışılmaz derecede rakipsiz avantajlar sunuyor.

Yenilikçi makine şirketi BRÜCKNER, bu son derece hassas kumaş kaplanması ve laminasyonu imkanı ile, bu avantajları tamamlıyor. Firma Teknoloji Merkezi’nde ve yakınlardaki Stuttgart Teknik Üniversitesi Tekstil ve Proses Teknolojisi Enstitüsü’ndeki birer BRÜCKNER hattında müşterilerin, fikirlerini özgürce göstermesine ve test yapmalarına izin veriliyor.

Ayrıca TINTEX bu yolda ilerledi ve aktif olarak firma tarafından desteklendi. Geleceğe dönük bu adımı tartışırken, şirketler yeni ve devrim niteliğinde bir hat konsepti geliştirdiler.

Brückner hattı

Hattın kalbinde, özellikle düşük gerilimli kumaş taşınması ve son derece hassas bir kumaş yüzeyi için tasarlanmış giriş ve çıkış bileşenlerini içeren kanıtlanmış ve patentli BRÜCKNER ‘split-flow’ teknolojisine sahip bir stenter (ram) bulunuyor.

Bununla birlikte makinenin giriş ve çıkışında iki özel nitelik bulunuyor. Stenter giriş alanı, yeni geliştirilen özel bir kaplama ünitesi ile entegre edildi. Bu ünite bir örtme (screen) uygulama ünitesi vasıtasıyla macunların yanı sıra, stabil ve sönen köpüklerin uygulanmasına izin veriyor. Sadece birkaç adımda bir silindir üzerinde kaplama sistemine geçiliyor.

Bu işlemde üst çekme silindiri kaplama silindiri olarak kullanılır. Bu, daha istikrarlı kumaş olması durumunda stabil köpük ve macunlarla biraz daha yüksek uygulama ağırlıklarına imkan veriyor.

Çıkışa entegre edilen bir laminasyon/kabartma kalenderi, ayrıca elektrikli bir kısa dalga kızıl ötesi radyatör ile,  kabartma kağıdı vasıtasıyla doğrudan kaplanmış yüksek hassasiyetteki elastik örgülü bir kumaş temin etme imkanı sunuyor.

Halen TINTEX’in AR-GE departmanı çok yenilikçi kaplamalar geliştiriyor. Gelecekte TINTEX, şimdiye kadar hiç yapılamayan veya sadece transfer kaplama yoluyla gerçekleştirilemeyen kaplama kumaşları BRÜCKNER hatlarında üretmek istiyor.