drupa’nın Inkjet Baskı Raporu

drupa Küresel Inkjet Trendi 2018’de Öne Çıkanlar – Küresel anket tüm pazarlarda ve bölgelerde önemli etkileri doğruladı.
drupa Küresel Inkjet Trendi 2018’de Öne Çıkanlar – Küresel anket tüm pazarlarda ve bölgelerde önemli etkileri doğruladı.

drupa Küresel Inkjet Trendi 2018’de Öne Çıkanlar – Küresel anket tüm pazarlarda ve bölgelerde önemli etkileri doğruladı. Inkjet çoğu pazarda ve tüm bölgelerde küresel olarak başarılı bir şekilde uygulanıyor, Pazar ne kadar uzmanlaşırsa o kadar büyüme oranı yakalıyor. Mürekkeplerin bmaliyeti bir sorun olmaya devam ediyor, ancak inkjete yatırım yapanlar için, servis desteği genel maliyet faktörleri tarafından takip edilen temel kriterlerdir.

Nisan ayı sonunda yayımlanan 5. Küresel Trend Raporu, dünyadaki tüm pazarlardaki baskı durumunu yılık benzersiz bir araştırması olarak iyi bir şekilde oluşturuldu. Ancak, tanım gereği drupa ekibinin istediği derinlikte tüm konuları analiz edemez.  Bu nedenle, Spotlight raporu her yıl önemli bir konuyu ele alacak ve uzman heyetinden bunun daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini isteyecek. Bu yılın konusu inkjet baskının etkisi oldu.

2008’e kadar ultra yüksek hacimli uygulamalar haricinde, ofset ve dijital toner üretimi arasında doğru bir seçim vardı. Bununla birlikte, son birkaç yılda hızlıca inkjet’te gelişmeler oldu ve baskı kalitesi ve alt tabakaların çeşitliği ile ilgili ilk zorluklar aşıldı. Inkjet artık bir dizi farklı alt tabaka üzerinde yüksek kaliteli imajlar üretebilen olgun ve kararlı bir proses olarak görülüyor. Bu yüzden inkjet baskının etkisiyle ilgili küresel bir anketin zamanı geldi.

drupa raporuna yoğun katılım

300 katılımcı (203 baskıcı ve 99 tedarikçi),  inkjet baskı fırsatlarından yararlanarak dengede kaldı. Naif ve tecrübesiz olmaktan çok uzaktılar, sınırlamalarını biliyorlardı ve çoğu durumda hala faydalarını en iyi şekilde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda çalışıyorlardı. Çarpıcı olan, tüm ayrıntılı sonuçların neredeyse hiç bölgesel farklılık göstermemesidir. Aynı şekilde, baskıcı ve tedarikçilerin görüşlerinde genel olarak yakın konumlanma vardı.

Uygulamalar açısından, baskıcılar tüm pazar segmentlerinde inkjet için rekabetçi fırsatlar buluyorlar (tam rapor nihai pazarın katılımının tam bir dökümünü veriyor). Aynı derecede önemli olan, baskıcıların inkjet’i birden fazla pazarda uygulayabildiğini ve geleneksel esas sektörlerinde yeni pazarlara girme fırsatı yarattığını bulmasıdır. Katılımcılar tüm sektörlerde güçlü bir büyüme bildirdi; bununla birlikte pazar daha uzman oldukça daha yüksek büyüme oranı belirtiyor.

Birçoğu mürekkep maliyetini büyümeyi engelleyen temel bir sorun olarak devam ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte, bir inkjet uygulamasının uzman bir pazara uygun hale gelmesi durumunda, büyüme etkileyici olabilir. Bir tedarikçi bunu şöyle ifade ediyor; “Değer akışını anlamak inkjet satmanın anahtarıdır. Odak, iyi bir uyumun olduğu uygulamalara olmuştur, ancak bunlar hızla artmaktadır. “

Öne çıkan formatlar; tabaka ve rulo

Bazı formatların belirli pazarlara daha uygun olduğu açıktır. Bu yüzden rulo beslemeli (rollfed) çözümler çoğu pazarda favori iken, B2 tabaka beslemeli (sheetfed) çözümler de birçok pazar popüler bir seçim oldu. Bu, şu ana kadar B2 inkjet ürünlerin dünya çapındaki satışlarının, aynı anda piyasaya gelen sıvı toner B2 baskı makinelerine (presses) kıyasla belirli bir yerde olduğunu gösteriyor.

Tedarikçiler tarafından inkjet ürünlerinin geliştirilmesini bir perspektif içinde sunmak önemlidir. Tedarikçilerin %46’sı, sektörün toplam cirosunun %10’undan daha azını inkjekt’in temsil ettiğini bildirdi. Bazıları inkjet konusunda uzmanlaşırken, diğerleri inkjet’i; dijital toner veya geleneksel ofset/flekso gibi bir dizi işlemden biri olarak sunuyor. Bununla birlikte, neredeyse tüm tedarikçiler, ciddi araştırma ve geliştirme fonları ile bu teknolojiye büyük yatırım yapmaktadır.

Inkjet’e yatırım yapan baskıcılar için, bir tedarikçi seçiminde baskın olan nokta, tam ticari paketin fiyatını takiben servis desteğinin seviyesidir.

Messe Duesseldorf drupa Direktörü Sabine Geldermann özetle şunları söyledi; “Inkjet baskı teknolojisini satın almayı düşünen herkes için önemli olan soru, istenen uygulamalar için uygun olması gerektiğidir. Pazar değiştiren proses geliştirmeleri, yalnızca teknoloji istenen çalışma maliyeti, üretkenlik seviyeleri, baskı gereksinimleri, boyut, alt tabaka uygunluğu ve iş akışı otomasyon araçlarını sağladığı zaman elde edilebilir. Yeni gelişmiş inkjet sistemleri, inkjet’in üstün kapasitesini yeni bir seviyeye getirdi. Hem tabaka hem de rulo beslemeli için daha yüksek kaliteli inkjet geldi ve tüm pazar sektörlerindeki geniş bir uygulama alanına dijital baskıyı getirdi.”