Erhardt+Leimer ‘En İyi Yılı’ Geçmek İstiyor

Ürün yönlendirme (web guiding) ve kontrol sistemleri üreticisi Erhardt+Leimer, dünya çapındaki 18 bağlı kuruluşuyla önemli pazarlara ulaşıyor. Başta Çin olmak üzere Asya pazarında güçlü konumda bulunan firma, Türkiye pazarında büyümeye de önem veriyor. Erhardt+Leimer Tekstil Satış Bölümü Başkanı Klaus Baumann satış ve sipariş hedefleri için; “Hali hazırda tarihte en iyi yılımız olan 2016’daki gibi, biraz daha yüksek bir sipariş hacmi elde etmek” dedi.

Güney Amerika pazarı Erhardt+Leimer için aktif ancak miktar düşük

Erhardt+Leimer ‘En İyi Yılı’ Geçmek İstiyor
Erhardt+Leimer ‘En İyi Yılı’ Geçmek İstiyor

2017 yılının ilk yarısında Çin ve Uzak Doğu pazarının hala güçlü olduğunu söyleyen Baumann, Amerika’nı TPP (Trans-Pasifik Ortaklığı) Anlaşmasını iptal etme niyetinden dolayı Vieatnam’da büyük yatırımların askıya alındığını belirtti. Baumann, Güney Amerika pazarının aktif olduğunu ancak bunun açıkça düşük miktarda olduğunu dile getirdi. 2017’nin tümünün ele alındığında iyi sonuçların alındığı güçlü bir yıl olmasını beklediklerini dile getiren Baumann, Avrupa’daki bir çok OEM’in (orijinal ekipman üreticisi) sipariş defterinin dolu olduğunu kaydetti.

Türk pazarındaki son kullanıcıların şu anda çoğunluklu  mutlu olduğunu belirten Baumann şunları söyledi; “Onlara göre ucuz bir TL çok önemlidir. Şu anki siyasi durum kimse için net değil ve bu iş hayatını özellikle çok fazla olumsuz bir şekilde etkileyebilme potansiyeli taşıyor. Bununla birlikte, Türkiye çok iyi bir tekstil endüstrisine sahip. Birçok şirket yüksek kalitede ürünler üretebiliyor. Kalite ve verimlilik yönlerine yükse öncelik verilirse, iyi bir 2017/18 olacaktır. Bu potansiyele ulaşılabilir.”

Gelece yıl, Uzak Doğu’nun modern teknolojiye yatırım yapmaya ihtiyaç duyacağını ifade eden Baumann, bu neden enerji tasarrufu, su arıtma, sürekli artan iş gücü maliyetlerinden dolayı verimliliği arttırma noktalarının öne çıkacağını savundu.

Küresel Serbest Ticaret Önemli

ABD Başkanı Trump’un küresel pazarları derinden etkileyen kararlarına değinen Klaus Baumann; “Serbest küresel ticaret çok önemlidir. Amerika’nın korunması tek yönlü bir çözümdür, Başkan Trump bunu gelecek yıllarda bunu öğrenecek” dedi.

Almanya merkezlerinde ve tüm dünyadaki iştiraklerinde sürekli olarak yatırımlar gerçekleştirdiklerini açıklayan Baumann; “Çok sayıda ürün ile farklı satış bölümlerine sahip bir şirket için, cironun %8-10’unun AR-GE bütçesine ayrılması zorunludur. Erhardt+Leimer olarak biz bunu yapıyoruz” diye konuştu.