Heimtextil 2018 Yine Büyüme Elde Etti

Heimtextil 2018'de ziyaretçi ve katılımcı sayısı yine arttı
Heimtextil 2018’de ziyaretçi ve katılımcı sayısı yine arttı

Yeni mobilya/döşeme sezonu başarıyla başladı;  135 ülkeden yaklaşık 70 bin ziyaretçi, 9-12 Ocak tarihleri arasında Heimtextil 2018 fuarında, 2975 uluslararası katılımcının tasarım yeniliklerini deneyimledi. Ev ve kontrakt tekstilleri için düzenlenen bu uluslararası fuarın en önemli konusu; mimarlık ve otel endüstrisi bağlamında kentsel tasarımdı.

Messe Frankfurt CEO’su Detlef Braun; “Heimtextil hem ziyaretçi hem de katılımcı tarafındaki büyümeyle yönetim kurulunu ikna etti ve dünyanın önde gelen fuarı konumunu güçlendirdi. Perakende ve toptan satış işleri, iç dekoratörler, tasarım, mimari ve iç mekan tasarımı, otel endüstrisi ve sanayi temsilcileri dahil olmak üzere, yaklaşık 70 bin ziyaretçi, fuarın benzersiz ürün yelpazesinden yararlandı ve ilham aldı.

Fuar sekizinci defa katılımcı şirket sayısını arttırarak toplamda 2975 uluslararası katılımcıya ulaştı. Heimtextil, küresel Pazar liderleri ve endüstri liderlerinin yanı sıra, ‘New&Next’ programı ile 50’den fazla genç tasarımcı ve girişimciye uluslararası bir platform sağladı. Fuar kontrakt döşeme ve bununla birlikte mimarların ve emlak planlamacılarının hedef grubuna odaklandı. Finlandiya’dan duvar kağıdı üreticisi Feathr’ın sahibi Tom Puukko; “Bizim için muhteşem bir premier fuar oldu. Dünyanın her yerinden yeni ve mükemmel bağlantılar kurduk. Bizim için en önemli nokta, standımızda bir grup mimarın durarak onlara sunmamız oldu ” dedi.

Heimtextil 2018’de mimari ile tekstil tasarımı buluşuyor

Fuarda birinci sınıf sunum programı, konuyla ilgili rehberli turlar ve yeni İç Mimarlık isimli net sunum alanıyla tamamlandı. Salon 4.2’deki Hospitality Expo ile, Heimtextil tekstil kontrakt döşemeliklere bağlılığını büyük bir başarı ile arttırdı. Birçok mimar ve iç mimar, otelciler ve mobilyacılar, çeşitli bilgi ve ağ fırsatlarından yararlandı. Perakende Geliştirici Fraport AG’nin Proje Müdürü Jun-Florian Peine; “ Heimtextil’i ziyaretimi, havaalanlarındaki dükkan ve restaurant iç mekan mobilyaları, tasarımı gibi işlerime değerli bir katkı olarak değerlendiriyorum. İlgi çekici bağlantılar kurup heyecan verici, çok kaliteli ürünler keşfedebildim” dedi.

Yeni alanın hemen yakınında, halı tedarikçileri ‘Carpet by Heimtex’ başlığı ile Alman Ev Tekstili Üreticileri Derneği (Heimtex) tarafından organize edilen, ortak bir sunumun parçası olarak kendilerini tanıttılar. Toucan-T’de Uluslararası Satış’tan Sorumlu Volker Knieß, olumlu bir sonuç belirtiyor; “Yeni bir sunum konseptini ilginç bulduk ve fuarın ilerlemesinden oldukça memnun kaldık. Akustik, esneklik ve tasarım odaklı olarak, özellikle Heimtextil’de karşılaştığımız mimarlara odaklanıyoruz. Özellikle mimarlar için rehberli turlar, bizi bu hedef kitleyle temas ettirdi ve bizim için ilgi çekici bağlantılar geliştirdi.”

Kentleşme önemli bir trend konusu haline geliyor

‘Tema Park’ trend alanı ile Heimtextil, geleceğin tasarım ve mobilya eğilimleri hakkında bir fikir sundu. ‘Gelecek Kenttir’ başlığı altında, uluslararası tasarım uzmanları kentleşmenin megatrendini görselleştirdi. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının hali hazırda büyük şehirlerde yaşadığı gerçeğine dayanarak, bu alan yalnızca önümüzdeki sezonun renk ve malzeme trendlerini sergilemekle kalmadı, aynı zamanda tekstil iç mimarisi alanında gelecekte yaşanacak tüm potansiyelleri sergiledi. Londra merkezli stüdyo Franklin Till, salon 6.0’da burayı yönetti ve ilerici, somut ve açık trent tanıtımı nedeniyle büyük beğeni topladı.

Yeni Konsept 2019

Katılımcı ve ziyaretçi anketleriyle yapılan incelemelere dayanarak, Messe Frankfurt 2019 için yeni bir Heimtextil konsepti geliştirdi. Messe Frankfurt Tekstil ve Tekstil Teknolojileri Başkan Yardımcısı Olaf Schmidt; “Özellikle alıcılar açısından Heimtextil 2019’u yeniden konumlandırıyoruz ve temaları ve ürün gruplarını hedef gruplara göre sınıflandırıyor. Bu yolla sinerjiler daha iyi tanınabilir ve kullanılabilir” dedi. Buna ek olarak, katılımcı tarafında, stand alanına yönelik talep, son yıllarda bazı ürün gruplarında keskin bir şekilde büyüdü. Konsepti optimize etme fırsatı, şu anda Meses Frankfurt fuar alanında uygulanmakta olan önemli inşaat önlemlerine bağlı değildir; 12 numaralı yeni salon, tesisin batı yakasında inşa edilecek ve 2019’da ilk kez Heimtextil’in kullanımına sunulacak. Yapısal önlemler 5 ve 6 numaralı salonların çevresinde sürecek.

Ev ve kontrakt tekstiller fuarı Heimtextil’in bir sonraki edisyonu 8-11 Ocak 2019 tarihleri arasında Frankfurt’ta yapılacak.