İsviçreli Tekstil Makineciler Irantex 2017’den Memnun Ayrıldı

İsviçreli Tekstil Makineciler Irantex 2017’den Memnun Ayrıldı
İsviçreli tekstil makinecileri Irantex fuarına swissmem pavilyonuyla katıldı

İran’da ilk kez, İsviçre’nin tekstil makineleri üreticileri, temsilcileri İsviçre Tekstil Makineleri Derneği’nin (Swissmem) şemsiyesi altında, Irantex 2017 fuarına kendi pavilyonlarıyla katıldı. Toplam 13 İsviçreli firmanın yer aldığı fuar, geçen yıl Tahran’daki başarılı sempozyumun etkilerini güçlendirdi.

4-7 Eylül tarihleri arasında Tahran fuar alanında düzenlenen fuarda uluslararası katılım yoğun oldu ve İsviçre’nin on yıl sonraki ilk özel pavilyonu şirketlere ziyaretçilerde güçlü bir izlenim yaratmada yardımcı oldu. İş bağlantıları geliştirildi ve İsviçre katılımcı grubu, etkinlikte bazı önemli proje görüşmelerini tamamladıklarını bildirdi.

Irantex 2017 fuarına kendi pavilyonlarıyla katıldı.

“Geri bildirimler çok olumlu” diyen Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buckwalder, sözlerini şöyle sürdürdü; “Firmalarımız katılımlarını ve iş bağlantılarının kalitesini değerlendirdiler ve fuarda 2016 yılındaki İran sempozyumumun mükemmel bir takibi sağlandı.

Fuara katılan İsviçreli firmalar şöyle sıralandı; Jakob Müller, Benninger, Willy Grob, G. Hunziker, Stäubli, Norsel, Retech, Heberlein, SSM, Luwa, Steiger Participations, Saurer ve Drop Chemicals. İsviçre’nin İran Büyükelçisi Markus Leitner’in pavilyonu ziyareti dikkat çekti. Leither, İsviçreli katılımcılarla bir araya gelerek İran’la iş yapma fırsatlarını ve zorluklarını ele aldı.

Benniger’in Alan Satış Müdürü Peter Vormbruck’un fuara reaksiyonu, İsviçre katılımcılarının coşkusunu gösteriyor; “Yüksek kaliteli ve teknoloji odaklı makinelere olan müşteri ilgisinin çok olumlu olduğunu gördük. İran endüstrisinin ithal ürünlerden faydalanmasını sağlamak için finansal karmaşıkların üstesinden gelme yönünde güçlü bir istek vardı. İran’ın bu en önemli pazarında teknoloji ve fırsatlar hakkında çok açık görüşmeler yapmaktan memnuniyet duyduk.”

2016 yılı başında İran’a yönelik birçok uluslararası yaptırımın sona ermesinin ardından, İran tekstil sektörünün teknoloji düzeyini yükseltmesine sağlamak için, mali ve ticari yapının yeniden inşasına ve genişletilmesine ihtiyaç duyuldu. 2016 sempozyumu bu konularda uzman kişiler aracılığıyla rehberlik etti ve bu ilerleme Irantex’te devam etti.

Bu bağlamda, Danışman Verena Utzinger, İsviçreli ve İranlı partnerlerine desteklemek için fuara katıldı. Utzinger, İsviçreli şirketlerin ihracatını politik ve transfer risklerine karşı, ayrıca ödeme kayıplarına karşı koruyan ve özel ihracat anlaşmaları için ek likidite sağlayan Swiss Export Credit Insurance (İsviçre İhracat Kredi Sigortası) organizasyonu SERV’in çalışmalarını özetledi

Utzinger şu değerlendirmede bulundu; “SERV, İranlı alıcılarla uzun yıllara uzanan çok olumlu bir deneyime sahip. Irantex’te İsviçreli ve İranlı şirketle arasındaki işlemler için mevcut hizmetleri sunabildik ve İran’ın pazarları, siyaset ve gelenekleri hakkında görüşmeler yapmayı kolaylaştırdık.”