Itema ITM 2018’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi

Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi
Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi

Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi – Türk tekstilcilerle yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Itema, ITM 2018 fuarında hem dokuma teknolojilerini sergiledi, hem de Türk tekstilcilerle işbirliğini gösteren kullanıcı deneyimleri videolarıyla büyük beğeni kazandı.

Rapier, airjet ve projektilli dokuma teknolojileri ile küresel tekstil endüstrisinin en önemli teknoloji tedarikçilerinden Itema, katıldığı ITM 2018 fuarı ile Türk tekstilcileri merkeze aldığını gösterdi. Pazar lansmanı ilk kez gerçekleştirilen denim dokuma makinası Rapier R95002denim’in yanı sıra Itema standında; havlu dokuma için Rapier R9500terry, giyim kumaşı için Airjet A9500 ve perde uygulamaları için Rapier R9500 makinaları çalışır vaziyette sergilendi. Itema standının ilgi çekici bir başka noktası ise Türk tekstilcilerin Itema deneyimlerini paylaştıkları video alanı oldu. Bu videolarda Berteks Tekstil, İpeker Tekstil, Koton Tekstil, Osman Canlı Tekstil, Ozanteks Tekstil, RB Karesi, Sürü Tekstil ve Yedeks Tekstil geçmişten günümüze Itema ile çalışmanın onlara ne kattığının ipuçlarını verdiler.

4 gün süren fuar boyunca Türkiye ve çeşitli ülkelerden gelen tekstilcilerle yoğun bir programa sahip olan Itema standında ayrıca Itema Group Satış ve Pazarlama Direktörü Christian Straubhaar ve Itema Group CEO’su Carlo Rogora’nın katılımıyla bir basın toplantısı da gerçekleştirildi. Türk ve dünya tekstil sektörü medyasının takip ettiği toplantıda Itema’nın hem satış sonuçları hem de teknolojik çözümleri hakkında bilgi verildi.

Christian Straubhaar
Christian Straubhaar

Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi: ilk defa elde edilecek avantajlar sunuldu

Textilegence’ye özel bir röportaj veren Christian Straubhaar önemli açıklamalarda bulundu. ITM 2018 fuarının beklentilerinin üzerine çıkan bir başarıya sahne olduğunu söyleyen belirten Straubhaar, Türk tekstilcilerin yanı sıra İran, Mısır, Suriye ve Kuzey Afrika pazarlarından gelen müşteri sayısından ve ilgisinden memnun olduklarını vurguladı. Straubhaar; “ITM fuarında dokuma alanındaki yenilik çizgisini farklı bir noktaya taşıdık. Son yıllarda hız konusuna odaklanılmıştı. Daha hızlı şekilde biraz daha iyi kaliteli kumaşlar için çalışıldı. Yeni bir kulvara yöneldik. Üretimde verimliliği ele aldık. iSAVERTM ile sol kenar kesimini ortadan kaldırarak devrim niteliğinde bir yeniliği sunduk. Bu makinanın etkisi pazarda kısa sürede görülecektir.”

3 rapier ve 1 airjet dokuma makinesi sergilediklerini söyleyen Straubhaar, bunların Türk tekstil endüstrisinin taleplerine yanıt veren ve pazarda ağırlığa sahip olan modeller olduğunu belirtti. Pazar lansmanı yapılan Rapier R95002denim hakkında detaylar veren Straubhaar, bu makinenin çığır açan bir inovasyonla donatıldığını savundu. Straubhaar; “Dünyadaki her rapier makinesinde bildiğiniz gibi kumaşta kenar kesim telefleri oluyor. Yeni makinedeki iSAVERTM ile sol kenar kesimi ortadan kaldırılarak benzersiz bir tasarruf sağlanıyor. Bu muhteşem olduğu kadar benzersiz de. Bu sayede bir makinede her yıl 2000 Euro, on yılda ise yaklaşık 20.000 Euro’luk bir tasarrufun elde edilmesi demektir” dedi.

Itema’nın bu yeni teknolojisiyle aynı zamanda çevre dostu üretim konusuna da yoğunlaştığını belirten Straubhaar, Itema’nın, kumaştaki kesim telefini ortadan kaldırmak suretiyle, pamuk, su ve enerji tasarrufu sağlayarak sürdürülebilir ve çevre dostu denim üretimini mümkün kıldığını kaydetti. Mekanik aksamı yeniden elden geçirilen denim dokuma makinesinin, önceki versiyonuna göre %15 daha az enerji harcadığını ve bant gibi makinanın temel parçalarının yaşam süresinin uzatıldığını ifade eden Straubhaar, ikinci nesil bu makine ile pazarda büyük bir başarı beklediklerinin altını çizdi.

Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi
Itema ITM 2018 ’de Yenilikte Yeni Bir Kulvara Yöneldiğini Gösterdi

Türk tekstil endüstrisi yüksek kalite talep ediyor

Türkiye’nin Itema için önemli pazarlardan biri olduğunu yineleyen Christian Straubhaar, bu pazarın büyüklüğünün altına çizdi. “Türkiye geçen yıl çok başarılı olduğumuz bir pazardı. Aynı pozitif trendi bu yılın ilk çeyreğinde de elde ettik” diyen Straubhaar, Türk tekstil endüstrisinin yüksek kalite talebi olan bir pazar olarak farklılaştığını açıkladı. Straubhaar sözlerini şöyle sürdürdü; “Yenilikçi ve yüksek teknolojili rapier ve airjet dokuma makinelerimiz Türk tekstilcilere yüksek kaliteli kumaşlar üretebilmek için doğru araçları sağlıyor. Sınıfının en iyisi makineleri üretime dahil etmek üretim maliyetlerini düşürüyor. Mükemmel bir kumaş kalitesi düşük ağızlık açma (low shed opening) ve Itema’ya özgü geometrimiz ile garanti haline geliyor.”

Straubhaar, lider Türk tekstilcilerin Itema deneyimlerini anlattıkları Itema Weaving Excellence Diaries isimli video koleksiyonuna değinerek; “Pazardaki tüm müşterilerimiz gibi video röportajlarda gördüğünüz Türk tekstilciler de makinelerimizden son derece memnun. Değerli müşterilerimizle güçlü ve başarılı bir ortaklık sağladık. Kalitemiz, devamlı yaptığımız yenilikler ve verdiğimiz etkili satış sonrası hizmetimiz pazardaki başarının anahtarı; ve bu doğrultuda müşterilerimizden tekrar ve tekrar siparişler aldığımızı söylemekten gurur duyuyoruz” dedi.