Kordsa’dan İzmit’te Polyester İplik Yatırımı

Kordsa İzmit’te Polyester İplik Yatırımı Yapıyor
Kordsa İzmit’te Polyester İplik Yatırımı Yapıyor

Kordsa İzmit’teki fabrikasında polyester iplik kapasitesini 7 bin ton arttıracak ek hattın temelini attı.

Sabancı Holding iştiraklerinden, teknik tekstiller üreticisi Kordsa, 19 Aralık’ta İzmit’teki fabrikasında polyester iplik kapasitesini 7 bin ton arttıracak ek bir hattın temelini attı. ‘Hayatı güçlendirme’ misyonuyla lastik , inşaat güçlendirme ve kompozit alanında çözümler geliştiren Kordsa; bu yeni polyester yatırımının yanı sıra, inşaat güçlendirme alanında ‘polipropilen monofilament’ hattının da temelini attı.

Dünyanın önde gelen naylon ve polyester iplik, kord bezi üreticisi Kordsa, bu yatırımı artan polyester talebe cevap verebilmek amacıyla gerçekleştirdi. Bina inşaatının tamamlanması ve yeni ekipmanların gelmesiyle; 2018 yılında faaliyete girmesi planlanan 3.500 m2’lik bu ek tesisle birlikte, 7 bin tonluk ek polyester iplik kapasite artışı hedefleniyor.

Kordsa büyümesini sürdürüyor

Temel atma töreninde konuşan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper, Kordsa’nın Sabancı’nın tek global markası olarak pazardaki başarılarına ve inovasyon liderliğine vurgu yaptı. Alper şunları dile getirdi: “Sabancı vizyonunun en önemli temsilcilerinden olan Kordsa’nın küresel başarılarını gururla izliyoruz. Hikâyesi İzmit’te 44 yıl önce başlayan Kordsa, bugün bir dünya devine dönüşmüş durumda. Dünya’da üretilen her 3 otomobil lastiğinden 1’ini ve her 3 uçak lastiğinden 2’sini Kordsa güçlendiriyor. Bu konumu korumak, daha da ileri taşımak için hem kapasiteye yönelik, hem de inovasyona yönelik akıllı yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor.”

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan ise kapasite artırımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ürün portföyünü de geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Kordsa olarak güçlü büyüme ivmesini sürdürdüklerini söyleyen Çalışkan; 2017 yılında global çapta, önemli büyüme kararlarına ve dev işbirliklerine imza attıklarını hatırlattı. Kordsa’nın pazardaki gelişiminde İzmit fabrikasının çok büyük bir paya sahip olduğunu dile getiren Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü; “2016 yılında Türkiye’deki tesislerimizde 30 milyon ABD dolarlık ek kapasite yatırımı yapılacağını duyurmuştuk. İzmit fabrikamızdaki yeni tesisle artan talebe daha hızlı ve daha etkin şekilde cevap verebileceğiz. Endonezya’da ise yeni polyester iplik hattımızı devreye aldığımızı da sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu tesisimizde de polyester iplik kapasitesini 7 bin ton artırdık. Bu yatırımımız, 2007 yılından bu yana faaliyet gösterdiğimiz Asya-Pasifik pazarındaki gücümüzü pekiştirecek.”

Kapasite ve ürün çeşitliliği artacak

Kordsa’nın Avrupa, Ortadoğu, Afrika bölgesinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Toplu, kapasite yatırımının yanı sıra ürün çeşitliliğine değindi. Toplu şunları dile getirdi; “Kordsa olarak, 2014 yılında girdiğimiz inşaat güçlendirme alanında kullanımı kolay; uzun süreli dayanım sağlayan ve yüksek performans avantajı sunan ürünler ile pazarda rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Şimdi, pazara sunduğumuz farklı bir ürün olan sentetik fiber donatımız Kratos’un yeni bir çeşidi olarak ‘polipropilen monofilament’ yatırımımızla üretim çeşitliliğimizi genişletiyoruz. 2018’de pazara sunulacak bu ürün, güçlü karakteristik özellikleri ile; müşterilerimiz için hem sürdürülebilir yüksek performans sağlıyor hem de piyasadaki muadillerine göre maliyet avantajı sunuyor. Bu yüksek dayanımlı ve verimli sentetik fiber donatıyı, hem Türkiye hem de Avrupa pazarına sunmayı hedefliyoruz. Kratos’un kendi ürün yelpazesindeki diğer çeşitlerinden farkı; özellikle tünel ve altyapı projelerinde katma değer sağlayacak bir ürün olması ve maliyet avantajı sağlaması. Tüm bu özellikleriyle hepimizi çok heyecanlandıran bir ürün. Oyunun kurallarını değiştiren teknoloji ve ürünlerimizle dünyayı güçlendirmeye devam edeceğiz.”