Leasing’de Vergi İndirimi Yatırımları Hızlandırır

"Leasing’de vergi indirimi yatırımları hızlandırır"
“Leasing’de vergi indirimi yatırımları hızlandırır”

“Leasing’de vergi indirimi yatırımları hızlandırır” Bekir Öz, dijital baskı sektöründeki yatırımların hızlanması için %18 olan Leasing KDV’sinin indirilmesinin ve döviz cinsinden borçlanma olanağının sağlanması gerektiğini söyledi.

2 Mayıs tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme dövizle borçlanmaya sınır getirecek. Buna göre döviz geliri olmayanlar, bu tarihten itibaren yurtiçi veya yurtdışından döviz ile borçlanamayacak. Ayrıca 15 milyon doların altında döviz borcu olanlar da, bundan sonra dövizle borçlanamayacak. Bu yeni düzenlemeden en fazla 25 bine yakın küçük ve orta boy işletmenin (KOBİ) etkilenmesi bekleniyor.

Yeni düzenleme, Leasing KDV’si %1 olan makine ve teçhizat yatırımlarını ise bu uygulamanın dışında tutuluyor. Ancak dijital baskı makineleri %18’lik leasing KDV’si ile bu uygulamadan etkilenecek ve yatırımcılar döviz ile borçlanamayacak. Lidya Grup Başkanı Bekir Öz milyon dolarlık makinelere yatırımda TL’nin yanı sıra döviz ile borçlanabilme seçeneğinin önemini dile getirdi. Öz şunları söyledi;

Vergi indirimi ve leasing KDV’si

 “2 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan uygulama ile dövizle borçlanmaya sınırlama getiriliyor. Girişimciler, birkaç milyon dolar olan bir dijital baskı makinesi satın alırken, TL ile mi, yoksa döviz ile mi borçlanacağı kararını verebilmelidir. Ancak, Leasing KDV’sinin %18 olması nedeniyle ortaya çıkan fiyatlama, yeni teknolojilere geçerek üretim kapasitelerini artırmak isteyenlerin yatırım iştahını köreltecektir. Burada sektörel olarak, haksız bir durum ortaya çıkıyor. Özetle, traktör, greyder veya dikiş makinesi yatırım kapsamına giriyorsa, ekonomiye aynı doğrultuda katkı sağlayan endüstriyel baskı makinelerinin ve bu türev ürünlerin leasing KDV’sinin de %1 olması gerekmektedir” dedi.

Bekir Öz, ayrıca son dönemde Dolar ve Euro’daki ciddi dalgalanmalara dikkat çekerek; TL cinsinden borçlanmanın döviz riskini ortadan kaldıracağı için; daha sağlıklı bir borçlanma olduğunu sözlerine ekledi.

Lidya Grup hakkında;

2001 yılında İstanbul’da kurulan Lidya Grup, Türkiye geneline hizmet veren 4 farklı şirketi, 5 bölge ofisi ve 100’e yakın uzman personeli ile dün olduğu gibi bugün de doküman çözümlerinde birçok başarılı projeye imza atmaktadır.

Doküman çözümlerinde dünya lideri Xerox’un en büyük iş ortaklarından biri olarak ticari hayatına başlayan Lidya Grup, güçlü finansal yapısı, yerel yapılanması ve uzman insan kaynağı ile sektörde farklılaşmakta ve bu gücü, istikrarlı büyümesi ile taçlandırmaktadır.