Monforts Qualitex 800 İle Yeni Olanaklara Kapı Açıyor

Monforts Qualitex 800 İle Yeni Olanaklara Kapı Açıyor
Monforts Qualitex 800 İle Yeni Olanaklara Kapı Açıyor

ITM 2018 fuarında Qualitex 800 kontrol sistemini tanıtacak olan Monforts, diğer terbiye ve teknik tekstil yenilikleri ile ziyaretçilerini ağırlayacak.

Tekstil terbiye ve teknik uygulamaların lider markalarından Monforts, ITM 2018 fuarında en yeni geliştirmelerini sergileyecek. Firma Salon 12 1207A numaralı standında yetkili Türkiye mümessili Neotek Tekstil ile tekstil üreticilerini, sektör profesyonellerini ve yatırımcıları ağırlamak için hazırlıklarını tamamladı. Monforts’un Türkiye tekstil pazarında da başarısını ispatlamış üstün Montex ramlarındaki son geliştirmeleri ve çözümleri hakkında firma uzmanları tarafından detaylı bilgiler verilecek.

Monforts’un yenilikleri arasında yeni bir kombine atık hava temizleme ve ısı geri kazanım ünitesi var. Bu ünite yalnızca ek bir modülden atık havayı temizleme ve ısı geri kazanım sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda daha fazla ısıtma enerjisi tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Qualitex 800 Kontrol Sistemi sezgisel özellikler donatıldı

Sergilenecek bir başka yenilik ise Qualitex 800 PLC kontrollü görselleştirme sistemi olacak. Bu sistem, dokunmatik ekranlı akıllı telefonlardan ve tabletlerden operatörlerin anlayabileceği tüm sezgisel özelliklere sahip bulunuyor. Bununla sisteme erişim ve takip son derece kolaylaşıyor ve sistemi yakından bilgi süresi kısalıyor.  Qualitex 800, dokunmatik ekran ve tekerlek efekti seçimi aracılığıyla operasyonu gerçekleştirir ve gösterge tablosu bir operatöre ait görevlerinin tam ihtiyaçlarını karşılamak üzere bireysel olarak yapılandırılabilir.

Qualitex 800 ile bir makineyi kurmak için kullanılan tüm parametreler, önceden belirlenmiş kapsamlı bir dizi depolanmış ve iyi ispatlanmış tariflere göre seçilebilir. Bu tarifler işlenmekte olan kumaşın ağırlığını, yapısını ve elyaf içeriği ile ilgilidir.  Makine daha sonra, makine hızı, kumaş bekleme süresi ve özel terbiye işlemleri için fikse sıcaklığı gibi parametrelere göre maksimize edilmiş önceden ayarlanmış değerlere dayalı şekilde,  otomatik olarak çalışması için ‘Monformatik Mod’ olarak ayarlanabilir.

Makine ve operatör sürekli kontrol altında

Hem makine hem de operatör için bir dizi kontrol ve denge oluşturulmuştur, gerçek performans ile önceden belirlenmiş değerler ve dengeleyici önlemler otomatik olarak ya da basit manuel müdahale ile sürekli olarak karşılaştırılır. Tüm makine parametreleri daha ileri değerlendirme için saklanır ve geçmiş trend çizelgelerinin oluşturulması ve potansiyel sorunlar daha sonra performans analizi için anlık alarmlar ile işaretlenir. Akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden uzaktan görselleştirmeye olanak tanıyan yeni Web-UI uygulaması bir diğer gelişmedir.

Yenilikçi kaplama çözümleri ITM 2018’de

Monforts standında ayrıca Montex ramının Monforts texCoat ünitelerini içeren kaplama için özel versiyonları da öne çıkacak. Ram ve kaplama ünitesi Monforts’tan temin edilerek mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir. Kaplama ünitelerinin; havada rakle, veya manyetik silindir ve çeşitli genişlikler de dahil olmak üzere farklı versiyonlarda bulunuyor.

Denim hatları için çözümler vurgulanacak

ITM ziyaretçilerinin Monforts standında denim hatlarındaki yeniliklere de tanık olacak. Bu yenilikler arasında Thermo Esnetme ünitesi ve yüksek hızlı sıkıştırmalı çekmezlik üniteleri de bulunuyor. Monforts Eco Denim konsepti, denim kumaşının buhar altında gerilmesi ve eğriltilmesi için daha önce elde edilenden daha hassas bir işlem elde edebilmesi için, Eco Applicator yumuşak kaplama ünitesini Thermex Thermo Esnetme ünitesi ile kombine ediyor. Bu hem daha yüksek üretkenlik hem de daha düşük enerji tüketimi ile sonuçlanıyor.

Artık Montex ram kurutucularının son adasına tamamen entegre edilen, kendi kendini temizleme özelliğine sahip Eco Booster HRC’nin bu tam entegrasyonu da verimlilik avantajı sağlıyor. Bu modül, ısı dönüştürücünün atık hava akımlar performansının bilgisayarlı kontrollü optimizasyonu için bir elektrikli tahrik ile donatılmıştır. Bu optimizasyon, statik ısı dönüştürücü modüller mümkün olmayan bir olanaktı. Monforts, Türk firmalarının oldukça başarılı olduğu denim pazarındaki sert rekabete dikkat çekerek, gelişmiş terbiye teknikleri aracılığıyla yüksek kalite ve farklılaşmanın pazarda esas olduğunu vurguluyor.

Klaus Heinrichs
Klaus Heinrichs
Türk tekstilciler Monforts Kalitesinin Farkında

ITM 2018 için yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyleyen Monforts Başkan Yardımcısı Klaus Heinrichs; Türk tekstilcilerin kendileri için öneminin altını çizdi; “Türk tekstil pazarı dünya genelindeki en güçlü pazarlardan birisidir. Türk girişimciler, gelişmiş tekstil işleme proseslerinde derinlemesine bilgi ve deneyime sahip. ITM 2018, Türk tekstil uzmanlarının ve komşu ülkelerdeki Avrupa ve Asya’daki tekstil endüstrisinden gelen ziyaretçilerin buluşma noktası olacaktır.”

Heinrichs, tekstil sektörünün tüm bileşenlerinin bulaşacağı ITM 2018’deki hedef gruplarını ise şöyle açıkladı; “Fuarda denim terbiye, dokuma ve örme kumaş terbiyesi uzmanlarının yanı sıra teknik tekstil sektöründen uzmanlarla buluşmayı hedefliyoruz. Enerjinin ekonomik kullanımı ve minimum atık hava ile ekolojik bilinç şeklinde iki temel avantajı vurgulayacağız. Türk müşteriler gelişmiş teknik çözümleri tercih ediyor ve Monfort makineleri onların taleplerini %100 karşılıyor.”

Türk tekstilcilerin Monforts makinelerinin gelişmiş kalitesinin, dayanıklılığının ve düşük enerji tüketiminin farkında olduğunu dile getiren Klaus Heinrichs; Türkiye pazarında mümessilleri Neotek Tekstil’in desteğiyle gelişmiş bir hizmet ağına sahip olduklarını hatırlattı. Heinrichs; “Tüm Monforts ürün gamı Teleservice ile donatılmıştır; ve satıştan servise kadar tüm ömrü boyunca ve yedek parça tedariğiyle; Almanya Mönchengladbach’daki merkezimiz tarafından desteklenmektedir” diyerek sözlerini bitirdi.