Monna Lisa Evo Tre 16 Avantajlarını FESPA’da Gösterdi

Yeni Monna Lisa Evo Tre 16 Avantajlarını FESPA’da Gösterdi
Yeni Monna Lisa Evo Tre 16 Avantajlarını FESPA’da Gösterdi

Zengin ve rekabetçi bir ürün gamına sahip olan Epson, katıldığı FESPA 2018 Berlin fuarında yeni Monna Lisa Evo Tre 16 ’nın yanı sıra diğer grafik ve tekstil baskı çözümlerini de sundu.

FESPA 2018 Berlin fuarına katılan Epson, başta Monna Lisa Evo Tre 16 (fuarda gösterilen 16 baskı kafasının yanı sıra 32 baskı kafalı versiyonu da mevcut) başta olmak üzere geliştirdiği dijital çözümlerle uluslararası ziyaretçilerin uğrak noktalarından birisi oldu. Salon 2.2’deki D30 standında ziyaretçilerini ağırlayan Epson, endüstriyel ölçekli tekstil baskı makinesi Mona Lisa’nın yanı sıra; tekstil (F Serisi), endüstriyel reklam/tabela (S serisi) fotoğrafçılık (P serisi) alanlarındaki zengin SureColor baskı makinelerini sergiledi. Epson ayrıca, tüm SureColor SC-F tekstil çözümleriyle çalışacak şekilde genişleyen Epson Edge RIP’i tanıttı. Bu yazılım geçen yıl ilk kez SC-F9300 için pazara sunulmuştu.

Epson standında ayrıca partnerleri de temsil edildi. Bunlar arasında şunlar yer aldı; Onyx (RIP çözümü), YrStore (direkt konfeksiyona baskıda kişiselleştirme uzmanı), EMax (etiketler), Sublitech (çatal bıçak takımı ve tuvalet oturakları gibi çeşitli ürünler için 3D süblimasyon boyaları) ve Chromaluxe (fotoğraf pazarını ve dekorasyon pazarlarını hedefleyen düz promosyon ürünleri). Genç yetenekleri desteklediğini vurgulayan firma, fuar standında İngiltere’nin iki üniversitesinden (Birmingham City Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi)tekstil öğrencilerinin tasarımlarına yer verdi.

Yeni Monna Lisa Evo Tre 16 tanıtıldı

Dijital tekstil baskısıyla uğraşanlar EPSON standının özellikle pigment baskı gerçekleştiren yeni Monna Lisa Evo Tre 16’yı yakından incelediler. Monna Lisa serisini genişleten bu yeni dijital tekstil baskı makinesi, yüksek kaliteli geniş format baskı için Epson ve alt kuruluşları F.lli Robustelli ve For.Tex tarafından geliştirildi.

Mühendislik şirketi F.lli Robustelli tarafından tasarlanan bu dijital baskı makinesi, tekstil sektöründe yüksek kaliteli dijital baskı için standart kabul edilen Epson PrecisionCore teknolojisine sahip bulunuyor. 8 renk için 16 baskı kafası bulunan yeni Mona Lisa Evo Tre; asit, reaktif, dispers ve pigment mürekkeplerle çalışabiliyor. Son derece çok yönlü ve sürekli gelişen tekstil pazarı için uyumlu olan baskı makinesi, yüksek üretkenlik ve yüksek kaliteyi buluştururken, üç farklı baskı boyunu mümkün kılıyor; 180-220-320cm.

Monna Lisa Evo Tre 16 fuarda pazarda güçlü bir şekilde büyüyen pigment baskı uygulamasıyla gösterildi. Pigment baskı, prosesi daha ekonomik hale getirirken, buharlama ve yıkama gerektirmediği için çevre dostu faydalar da sağlıyor.

Geniş format dijital baskı pazarında, tekstil ürünleri en büyük büyüme rakamlarını gösteriyor. Son dönemdeki MarketsandMarkets’in çalışmasına göre, dijital tekstil baskı pazarı 2018’de 1.76 milyar dolardan 2023’te 3.21 milyar dolara yükselecek. Başarının nedenleri arasında, yeni teknikler ve malzemeler, küçük numuneler için dijital üretimin kolaylığı ve daha az çevresel etkiyle çözümlere yönelik artan talep sayesinde elde edilen sürekli artan kalite bulunuyor.

Renato Vincenti; Tüm talepleri karşılayacak çözümler geliştiriyoruz

Epson Italia Satış Öncesi ve Eğitim Müdürü Renato Vincenti, sorularımıza yanıt vererek; kumaşa direk baskı gereksinimleri doğrultusunda pazar ihtiyaçlarını karşılayacak yüksek seviyedeki Epson teknolojisine dikkat çekti;

“Epson grubu (Robustelli ve For.Tex de dahil olmak üzere) her zaman müşteriyi dinlemeye ve en uygun çözümü bulmaya odaklanmıştır. Monna Lisa, bu beklentileri karşılamak, kullanıcıya yardım etmek ve çevreye saygılı bir ekolojik çözümle; geleneksel baskı metodolojisine göre çok daha uygun olacak bir şekilde meydana getirilmiştir. Tüm tekstil pazarı, Epson’ın odak noktası altındadır ve Monna Lisa da tipik olarak temsil edilmesi zor olan, karmaşık tasarım talep eden özel sektörlerde de yüksek hassasiyet ve yüksek kalite sunan doğru üründür.”

“Epson grubu, birçok kumaşa direk baskı senaryosunu kapsayacak şekilde araştırma ve geliştirmeye çok fazla yatırım yapmaktadır ve tekstil pazarına inovatif çözümler ile güçlü bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Fespa, geniş formatlı yazıcı serilerimizle tabela veya süblimasyon için zaten iyi bilinen güçlü varlığımızı konsolide ürünler arasında kumaşa direk baskıda da iletmek için önemli bir etkinliktir.”

Endüstriyel baskının yeni çözümü

Monna Lisa serisinin endüstriyel gücünü sürekli arttırdığını belirten Vincenti; makinenin polyester, pamuk, ipek ve likra dahil olmak üzere birçok kumaş türüne, reaktif, pigment, asit ve dispers baskı yapabildiğini hatırlattı. Vincenti özellikle lycra ve polyester bazlı kumaşlara baskı talebinde ciddi bir artış olduğunu belirtti. Geleneksel baskı metodolojisinin belirli karmaşık tasarımları temsil etmek için mükemmel bir şekilde uygun olmadığını ve Epson çözümünün bu gereksinimleri karşılamak; zamandan tasarruf etmek, maliyetleri düşürmek ve çevre üzerinde daha az etkiye sahip olmak için doğru cevap olabileceğini söyledi.

Vincenti, EPSON’un, tekstil de dahil olmak üzere, özellikle de For.Tex ve Robustelli’nin satın alınmasıyla baştan sona dijital baskı için bir çözüm sağlayıcısı olduğunu ekledi. “EPSON artık müşteri ihtiyaçlarını karşılayan bir şemsiye” dedi Vincenti ve şöyle devam etti; “Yazılımdan yazıcıya, mürekkepten baskı kafasına her şey onlarca farklı gereksinim için geliştirildi. Ekibin yüksek yetkinliği sayesinde, farklı ihtiyaçlar için en uygun çözümü sunuyoruz. Ayrıca, en iyi çözümü sunabilmek için kullanıcılara da danışmanlık yapıyoruz. Yüksek kalitenin ön planda olduğu orta / yüksek hacimli ve niş pazarlara odaklandık ve varlık gösteriyoruz.”

Renato Vincenti, Monna Lisa’nın Türk pazarında tanınmış olduğunu söyledi; “Piyasada çalışmakta olan birçok ünitemiz olduğu için. Farklı konfigürasyonlar sunuyoruz. Ürün yelpazemize, 16, 32 baskı kafası, 180, 220 ve 320 cm baskı genişliği ile çift konfigürasyonlar dahildir. Ana Monna Lisa mesajı, tek bir kelimeyle özetlenebilir; her zaman hacim ve kalitede sürekli olarak büyüyen bir pazarda önemli bir farklılaşma unsuru olan çok yönlülük.”