Mutoh: 2017’nin İlk Yarısında Pazar İstikrarlıydı

Yılın ilk yarısında Türkiye dahil önemli pazarlarda gelişme elde eden Mutoh, LED UV ve dijital tekstil baskısı alanında pazarda bir trend olduğunu belirtiyor.

Dijital baskı sektörünün önemli markalarından Japonya merkezli Mutoh, geniş bir ürün gamına sahip. Firma; geniş format piezo isteğe bağlı baskı kafalı inkjet baskı makineleri, tabela ve reklamcılık endüstrisi ile özel ve endüstriyel uygulamalar için kesim plotterleri, dijital transfer, doğrudan tekstil & doğrudan konfeksiyona baskı makinelerini pazara sunuyor.

2017’nin ilk 6 ayında pazarda istikrarlı bir durum deneyimlediklerini söyleyen Mutoh Belgium Ticari Pazarlama Müdürü Nick Decock, bazı ülkelerdeki dijital tekstil baskı pazarının yılın ilk aylarında yavaş bir dönem yaşadığını belirtti. Decock sözlerini şöyle sürdürdü; “Bununla birlikte, kısa bir süreç önce, spesifik olarak Türkiye gibi ülkelerde, yeni hacim odaklı dijital tekstil baskı makinelerimize ve süblimasyon baskı makinelerimize büyük bir ilgiye tanık olduk. Bu yeni baskı makinesi modelleri, yüksek ve daha endüstriyel hacimli üretim hızında en iyi baskı kalitesini sunarak güvenilir dijital baskı çözümleri için, adapte olmuş pazar gereksinimlerini karşılıyor.”

Mutoh: 2017’nin İlk Yarısında Pazar İstikrarlıydı
Mutoh: 2017’nin İlk Yarısında Pazar İstikrarlıydı

Decock, son dönemde LED UV baskı makinelerine ve süblimasyon tekstil baskı makinelerine büyük talep olduğunun altını çizdi. Mutoh’un üretim gücüne değinen Decock; “Mutoh, 2.6 metre genişliğe kadar tekstil ve süblimasyon uygulamaları için geniş format piezo inkjet baskı makineleri üreticisidir” dedi. Dijital tekstil baskı sektörünün büyümeyi sürdürdüğünü ifade eden Decock; “Dijital baskı teknolojisi artık, kalite ve baskı hızları açısından, kısa vadeli ihtiyaçlara geleneksel tekstil baskı makinelerine göre kabul edilebilir olduğunu kanıtlayan faktörlerle, iyi bir seviyede olgunluğa ulaştı” diye konuştu.

Mutoh İki Yeni Ürünü Pazara Sundu

Japonya’da üretilen Mutoh baskı makinelerinin, cazip bir üretim hızı ile birlikte, yüksek güvenilirlik ve iyi baskı kalitesini buluşturduğunu söyleyen Nick Decock, bu özellikleri arayan işletmeler için oldukça cazip çözümlere dönüştüğünü belirtti. Decock, Mutoh baskı makinelerindeki hızın, sadece baskı hızından oluşmadığını, baskı sonrasındaki işlemler içinde önceden basılmış medyanın kolay işlenmesi için konfor özelliklerinin entegrasyonla bunun ele alındığını açıkladı.

Mutoh’un iki yeni çözümünün ValueJet 1948WT ve ValueJet 1938TX olduğunu dile getiren Decock bu çözümleri şöyle anlattı; “ValueJet 1948WT, dört baskı kafalı, 1910mm baskı genişliğinde saatte 194m2 baskı yapabilen bir süblimasyon baskı makinesidir. ValueJet 1938TX ise entegre oluklu, 1910mm baskı genişliğine sahip bir direkt tekstil baskı makinesidir. Açık tekstiller için entegre oluk sistemine (gutter system) sahip VJ-1938TX, açık tek yönlü streç kumaşlara doğrudan baskıya imkan tanıyor. Kafa yüksekliği 6mm’ye kadar çıkabilen sistem birçok kumaş türüyle çalışabiliyor”

Dijital Çözümler Analogların Yerini Alıyor

Küresel pazarda analog baskı çözümlerinin yerini dijital baskı teknolojilerinin aldığının altını çizen Nick Decock, dijital teknolojilerin getirdiği avantajların bütün sektörü etkilediğini kaydetti. Decock dijital dönüşüm ve sunduğu faydalar hakkında şunları söyledi;

“Su bazlı pigment mürekkepler kullanarak pamuk gibi doğal elyaflara doğrudan baskı konusundaki mevcut pazar trendinin yanı sıra, açıkça, analog ekipmanlarla merkezi ve stoklarla çalışılan dijital baskıdan yerel ve talep üzerine gerçekleştirilen dijital baskılı tekstillere doğru bir kayma görüyoruz. Bu dönüşüm özellikle dijital inkjet teknolojisinin faydalarıyla bağlantılıdır. Online satış, özelleştirme, kişiselleştirme ve yaratıcılık tekstil pazarını yönlendiriyor.

Bunu dikkate alarak, süblimasyon ve direkt tekstil baskı makineleri geleneksel analog baskıya kıyasla bir katım benzersiz avantajlar sunuyor; düşük hacimli işlerde bile levhasız çoklu ürün üretme imkanı, sonsuz tam renkli tasarım olanakları öne çıkıyor. Ayrıca, hızlı ve yerel teslimat avantajı söz konusu, yani merkezi bir üretim üssüne bağlı olmadan ve stoksuz çalışılabiliyor. Analog teknolojilere kıyasla daha düşük üretim maliyeti diğer bir avantajdır. Bir defalığına bile kurulum masrafı yok. Yüksek katma değer bir başka nokta; toplu üretime karşı kişiselleştirme ve değişken veri üretimi için muazzam fırsatlar getiriyor. Dijital baskı çevre dostudur; baskıdan sonra levhaların temizlenmesine gerek yoktur.”