Nonwoven : Mühendislik Malzeme Çözümleri

INDA, ‘Nonwoven’ları ‘ Mühendislik Malzeme Çözümleri ’ olarak yeniden tanımlıyor. Yeni etiket satırı, dinamik teknolojiye dayalı bu endüstriyi genç yetenekleri çekmek için daha iyi tanımlıyor.

Nonwoven Ürünler Endüstrisi Derneği INDA, nonwoven endüstrisinin, girişken profesyoneller için bağımsız, canlı, çekici bir sektör olarak tanınmasını güçlendirmek için yeniden markalaşma girişimi başlattı. Bu, şirketlerin yeni kapasiteler kazanmasına yardımcı olacak, ayrıca gümrük vergileri ve ticaret alanlarında daha adil bir muamele yapılmasına zemin hazırlayacak.

INDA, sektörün dinamik, teknoloji tabanlı doğasını daha iyi yansıtacak şekilde, logosunun altına ‘Gelişmiş Mühendislik Malzeme Çözümleri’ etiket satırını ekledi.

Etiket satırına ek olarak, bu girişim ‘nonwoven’ı ‘mühendislik malzemesi’ olarak konumlandıran ve nonwoven uygulamaları genişliğini vurgulayan bir videoyu, genç yetenekleri endüstriye çekmek için yeni bir Akademik Yardım Projesi’ni içeriyor ve Uluslararası Standartlar Organizasyonları (ISO) aracılığıyla nonwovenların yeni tanımına onay almak için Avrupalı nonwoven üreticilerinin çatı derneği EDANA ile birlikte çalışıyor.

INDA Başkanı Dave Rousse; “Bu üç girişim, sektörümüzün doğru bir şekilde tanınması, yeni gelenlere çekici olması ve adil gümrük işlemleri için tekstilden bağımsız olarak tanımlanması için kritik önem taşıyor” dedi.

Rafine Tanımlama Sanayiyi Daha Net Olarak Açıklıyor

Bu büyüyen küresel endüstri, etkin maliyet ile birçok sorunu çözün; akustik izolasyon, termal koruma, emme, filtreleme, sıvı iticilik veya alev geciktirme gibi özelliklerde yüksek performanslı çok yönlü ürünler üretiyor. Örnekler arasında günlük yaşam için şart olan bebek bezleri, emici hijyen ürünleri, cerrahi örtüler/kaplamalar, temizleme mendilleri, otomotiv parçaları, sıvı ve hava filtreleri ve daha birçoğu bulunuyor.

Dave Rousse şunları söyledi; “Endüstrimiz geleneksel olarak kendisinin olmadığı şeyle yani dokunmuş, örülmüş veya dönüştürülmüş bir ürün olmadığıyla tanımlıyor. Üyelerimizin bir kısmı, mühendislik malzemeleri, performans malzemeleri ve elyaf esaslı özel malzemeler de dahil olmak üzere kendilerini tanımlamak için daha modern ifadeler kullanıyor. Kendimizi tekstilden ayırmaya ve işimizi aşina olmayanlarla anında bağlantı kurmaya çalışırken, bu dil iyileştirmesini destekliyoruz.

Gelecek Vaat Edenlerle Bağlantı

Büyüme için genç yeni yeteneklerin kritik önem taşıdığını vurgulayan dernek, endüstriyi yeni, dinamik bir şekilde konumlandırarak insanlara anında ne yaptığını anlatıyor.

Rousse; “Mühendislik malzemeleri’ terimi, günümüzün girişken profesyonelleriyle bağlantı kurmak için gereken netliği sağlamak için çok daha anlaşılır bir kavramdır” dedi.

Bu etiket satırı, INDA’nın Kariyer Hizmetleri Müdür Yardımcısı tarafından yönetilen Akademik Destek Projesi’nin bir parçası olarak geliştirildi. Girişim, devam eden büyüme beklentisine, işe girişe ve potansiyel işe alım şirketlerine katkıda bulunan, endüstrinin ne yaptığı, ürettiği hakkındaki, üniversite kampüslerindeki çalışmalarla üyelerini destekliyor.

Video ve Standart Üzerine Yeni Çalışma

INDA, yeni etiket satırıyla birlikte, sanayinin çağdaş ve ileriye dönük özelliklerini genç profesyonellere hitap edecek şekilde sunan bir dakikalık video (www.inda.org ) hazırladı.

Nonwovenların yeniden tanımlanmasının (markalanması) üçüncü bir bileşeni, nonwoven ürünlerin kısa bir süre sonra değiştirilecek olan resmi ISO tanımlamasıdır. Bu tanım gümrükte Hormonize Sistem’nin ve ticaret anlaşmalarının temelini oluşturuyor. Şu andaki ISO tanımında nonwoven maddelerin ‘tekstil malzeme yapıları’ olduğu belirtiliyor. Önerilen yeni tanım, nonowvenları ‘öncelikle elyaf birleşimi’ olarak adlandırıyor. Bu daha genel yaklaşım, tekstilden ayrı bir gümrük işlemi imkanı tanıyor.

Mühendislik Malzeme Çözümleri