Oerlikon’dan Yenilikçi Endüstri 4.0 Çözümleri

Oerlikon’dan Yenilikçi Endüstri 4.0 Çözümleri: POC
Oerlikon’dan Yenilikçi Endüstri 4.0 Çözümleri: POC

Oerlikon Manmade Fibers segmenti teknolojisi tamamen düşük maliyetli, yüksek kalite yapay elyaf üretimiyle ilgilidir. Şirket yenilikçi Endüstri 4.0 çözümleriyle, müşteri yararını göz önünde tutarak yeni standartlar belirliyor. Plant Operation Center (POC) ile, örneğin üreticiler yapay elyaf sistemi hakkında polikondenzasyondan (çoklu yoğuşma), eğirme sistemine, tekstüreden sonraki proseslere kadar hepsini içeren bütüncül genel değerlendirmeye ulaşabilirler. Bununla, prosesler optimize edilebilir, üretim en iyi şekilde planlanabilir ve ürün kalitesi geliştirilebilir. Bu açıdan, konsept üretim proseslerinde esnekliğe günden güne daha da fazla duyulan ihtiyaca şimdiden cevap verebiliyor. Dijital gelecek kapıda!

Yapay elyaf endüstrisindeki küresel rekabet ve moda bakımından değişen müşteri beklentileri, günümüzde iplik üreticilerinin karşılaştığı zorluklar artarak devam ediyor. İplikleri boyalı ürünler ve özel iplik kesitleri gibi özel üretim koşullarının esnek ve hızlı bir biçimde küçük partiler olarak, standart ürünlerin üretimini etkilemeden verimli bir şekilde üretilmesi gerekiyor. Ürün geçişinin en iyi şekilde planlanması israf, kalite sorunu ya da fazla veya eksik üretim riskini engeller.

Modüler sistemle iş akışına genel bakış

POC sisteminin bu modüler yapısı müşteri başarısını garanti ediyor. Kalite kontrol, bakım ve üretim planlama ve reçete yönetimi gibi 20’den fazla modülüyle, iş akışı yönetim sistemi müşteri gereksinimlerine uygun olarak ayarlanabilir. 250’nin üzerinde POC donanımlı başarılı kurulum zaten her şeyi kanıtlıyor.

Ana odak noktası, tüm proses verilerinin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi ve makine verimliliği ya da ürün kalitesinde sapma olması durumunda anında müdahale edilebilmesidir. Buraya, sadece kurum içi laboratuvardaki veri değil, ilgili bağlantı ile, örneğin tekstüre işlemi gibi sonraki proseslerden veriler de doğrudan entegre edilebilir. POC benzer şekilde, iklim sistemi, basınçlı hava ekipmanları ve tüm polikondenzasyon sistemi (CP) gibi yardımcı sistemleri de kontrol edebilir.

Detaylı olarak: POC modülleri

Modüler yapı, iplik üreticilerine kendi Plant Operation Center çözümlerini ihtiyaçlarına göre uyarlama imkanı sağlıyor.

Eksiksiz bir konsept olarak POC, üst seviye ERP sistemine, ilgili otomasyon sistemi arayüzlerine (eğirme sisteminde bobin işleme ve depolama gibi) bağlantı dahil olmak üzere imalat yürütme sistemi (MES) tarafından sağlanan fonksiyonların büyük bir kısmını üstlenir. Bu nedenle, eğirme süreci içerisindeki otomasyon sistemlerinin kontrolü de konseptin bir parçasıdır.

Her bir modül, somut olarak üretim maliyet tasarrufu potansiyeli sunar.

 1. Üretim planlama

Üretim emirleri en uygun şekilde hazırlanır ve üretim prosesine entegre edilir, böylece şeffaf bir üretim sağlanır. Bu şekilde, küçük partilerde bile fazla ya da eksik üretimin önüne geçilmiş olur.

 1. Reçete yönetimi

İlgili ürüne göre optimize edilmiş makine ayarları reçete yönetim sisteminde saklanır ve ürün değişiminde üretim sistemine hatasız olarak aktarılır. Sonuç olarak en sık ürün değişimlerinde bile ürün kalitesi garanti altına alınır.

 1. Kalite kontrol

Laboratuvarda ölçülen değerin entegre edilmesi yüksek ürün kalitesi sağlamaya yardımcı olur. Tüm üretim prosesi boyunca her üretim biriminin (bobin) %100 izlenebilirliğine ek olarak, siber fiziksel adı verilen sistem sayesinde potansiyel kalite sapması hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve müdahale edilebilir.

Tekstüre gibi ilave işleme prosedürleri entegre edilirken, cağlık yönetim sistemi gibi fonksiyonlar verimli bir ürün kalitesi optimizasyonu için kullanılabilir.

 1. Verimlilik izleme

İstatistik modülü, daimi olarak her bir ürün, komple bir makine ya da tesisin üretim verimliliğini denetler. Bu şekilde, örneğin düşük randıman ya da yüksek telef oranına sebep olabilecek üretim prosesi arızaları erken tespit edilebilir ve hızlı bir şekilde giderilebilir.

 1. Alarmlar ve bakım planlama

Üretim prosesine özel ayarlanmış alarmlar ve bakım planlaması yönetiminin sonucunda POC sistem müşteriyi duruş süresinin, planlanmamış kesintilerin ve dolayısıyla üretim israfının en aza indirilmesinde desteler. Aynı zamanda, personel yerleştirme ve sistem kullanımı optimize edilir. Tesisteki arızalar açık bir şekilde, monitör ya da mobil cihazlar kullanılarak gösterilir, bu, üretim süreci esnasında uzman personel müsaitliğine göre hızlı arıza gidermeye ve gerekli bakımını en iyi şekilde planlanmasına imkan verir. Aynı şekilde vardiya planlamasının gerçek personel gereksinimlerine uygun olarak yapılmasına destek verir.

 1. Performans izleme

Üretim tesisinin verimliliğinin hızlı bir şekilde gerçek zamanlı olarak izlenmesi için, veriler müşteri ağındaki ve ayrıca mobil cihazlardaki ana performans göstergelerine göre gösterilebilir. Sonuç olarak, yönetim sistemi herhangi bir zamanda, hatta tesisin dışında dahi kontrol edilebilir. Ancak, planlanmamış makine duruşu ya da proses sorunları yine de meydana gelirse, Oerlikon Manmade Fibers Müşteri Hizmetleri uzmanları sisteme giriş yapmak için uzaktan destek fonksiyonunu kullanarak sistem operatörüne hızlı bir şekilde destek verebilirler.

POC kullanarak mevcut sistemlerin güncellenmesi

POC sistemi yeni sistemler için sadece bir denetleme/kontrol seçeneği değildir. Mevcut yapay elyaf sistemlerini bir POC sistemine bağlamak genelde sorun çıkarmaz. Bu nedenle, eski sistemlerde bile kalite ve verimlilik artışı ve dolayısıyla rekabet gücü artışı elde edilebilir.

myOerlikon müşteri portalı kanalıyla kapsamlı destek

Ancak,, dijitalleşme bu üretim sistemiyle son bulmuyor. Oerlikon Manmade Fibers, “myOerlikon” (www.myoerlikon. com) web platformuyla; bakım, yedek parça ve müşteri destek için modern bir çözüm sunuyor. Bu platform basit bir web mağaza olarak değil, daha ziyade müşteri odaklı küresel bilgi ve destek platformu olarak görülmeli. En önemli özellikleri arasında; müşteri tesislerine kurulmuş OMF makinelerinin tüm kullanım talimatları, planları, parça listeleri dahil tüm dokümantasyon, 3D katalog ve çizimlerden yedek parça ürün seçimi ile parça görünüşünde ürün resimleri bulunmaktadır.

Tüm müşteriler tüm fiyatlandırma, sipariş ve sevkiyat dokümanlarını online olarak takip etme imkanına sahiptir ve böylece sipariş durumu konusunda sürekli güncel bilgiye ulaşabilirler. Dahası, eğitim videoları, talimatlar ve ürün sunumları da temin edilebilir. Bonus olarak, müşterilerimiz elbette, fonksiyonları ve proses performansı Oerlikon Manmade Fibers sistemleri aracılığıyla takip edilebilen test edilmiş orijinal Oerlikon yedek parçaları da satın alabilirler.

Oerlikon Manmade Fibers ile Endüstri 4.0’ın geleceğine giriş

Oerlikon Manmade Fibers, 2016’da Şanghay’daki ITMA Asia ve Bombay’daki ITME fuarlarında Endüstri 4.0 çözümlerinin potansiyel geleceğine ışık tutan fikirler sundu. Oerlikon, gelecek odaklı hizmet ve otomasyon çözümleriyle bağlantılı olarak müşterilerini yapay elyaf üretiminin geleceği için hazırlıyor. Ve açıkça görülüyor ki, her zaman geliştirilen iplik kalitesi ve artan üretim verimliliği sonuçları alınıyor.

POC ne yapar?
 • Tüm üretim prosesi boyunca şeffaflık ve dünya genelinde çeşitli tesisler üzerinden ilgili büyüme ile ilgili ölçümler
 • Güvenilir gerçek zamanlı veri analizi
 • Hata kaynağının hızlı tespiti
 • Gerekli proses ayarlamalarına hızlı karar vermeyi ve hızla uygulamaya geçirmeyi destekler
 • Mevcut personelden optimum yararlanma ve azaltılmış duruş süresi
 • Yanlış proses ayarlamayı engelleme

Fig. 1

Toplam Kalite Yönetimi (TQM) – çözüm “filamanent’

Fig. 2
Dijitalleştirilen üretim; verimliliği ve kaliteyi arttırır, esnek, küçük partilerde bile rekabetçi üretime dikkate değer bir katkı sağlayabilir.

Fig. 3
Bir üretim prosesinde mümkün olduğu kadar çok alanın dijital olarak izlenmesi, en iyi ürün kalitesini ve performans kontrolünü sağlar ve böylece müşteriler için en uygun maliyetlilik yakalanmış olur.

Fig. 4
Oerlikon, arttırılmış gerçeklik çözümleriyle müşterilerini yapay fiber üretiminin geleceği için hazırlıyor.