Panama İlk Kez ITM 2018’e Katılacak

Panama İlk Kez ITM 2018’e Katılacak
Panama İlk Kez ITM 2018’e Katılacak

Tekstil dünyasının kalbinin atacağı ve sektör liderlerinin son teknolojik ürünlerini tanıtacağı ITM 2018 Fuarı’na bu yıl sürpriz bir ülke daha katıldı. Dünyanın en büyük 2. Serbest Bölgesi olan Panama Colon Serbest Bölgesi ITM’de standıyla yer alacak.

Panama Colon Serbest Bölgesi ITM’de

Panama Serbest Bölgesi Genel Müdürü Manuel Grimaldo, 100’e yakın ülkeden katılımcı ve ziyaretçinin yer alacağı ITM 2018 Fuarı’na özel ilgi gösterdi. Manuel Grimaldo fuar alanından yer talebinde bulundu. Grimaldo, yapılan görüşmeler sonrası Panama Colon Serbest Bölgesi’nin ITM 2018 Fuarı’na stantla katılacağını teyit etti. Böylece Panama, ITM’de ilk kez yer alacak ülkeler arasına adını yazdırmış oldu. Grimaldo ile birlikte ITM 2018 Fuarı’nı ziyaret edecek ekip arasında Panama Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri de yer alıyor.

Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan ülkede 18 tane kayıtlı serbest bölge bulunuyor. Bunların en büyüğü ise Hong Kong’dan sonra dünyanın ikinci büyük serbest bölgesi olan Colon Serbest Bölgesi’dir. 3000’e yakın firmanın olduğu serbest bölgede 500 tane firma tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteriyor. Panama Colon Serbest Bölgesi’nin yıllık ticaret hacmi ise 20 milyar ABD Doları.

Çek Cumhuriyeti’nden Hightex ve ITM 2018’e Alım Heyeti

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ve Teknik Fuarcılık, HIGHTEX 2018 Fuarı’nda Nanoteknoloji ve Nonwoven alanında konferans düzenlemek için işbirliğine imza attı. Yapılan ikili görüşmelerde Çek Cumhuriyeti Ticari Ataşesi Sayın Jan Ondrejka en az 20 kişiden oluşan bir alım heyetinin HIGHTEX ve ITM 2018 Fuarı’nı ziyaret edeceği müjdesini verdi.

Tekstil makineleri alanında dünya devi olan markaların son teknolojik ürünlerinin ilk lansmanlarını gerçekleştireceği ITM 2018 ve HIGHTEX 2018 Fuarı’na ülkelerin desteği her geçen gün artıyor. Nanoteknoloji alanında yaptığı çalışmalarla dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti’ne bağlı Ticaret Ataşeliği; HIGHTEX 2018 Fuarı’nda Nanoteknoloji ve Nonwoven alanında kurumlar arası ikili görüşmeler ve seminerler düzenlemeyi planlıyor.

Bu kapsamda; Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nda Ticaret Ataşesi Jan Ondrejka ve Ticari Ataşe Asistanı Sayın Natalie Altınçizme ile gerçekleştirdiğimiz toplantıdan; seminer ve ikili görüşmeler için işbirliği yapma kararı çıktı.

Jan Ondrejka ayrıca Çek Cumhuriyeti’nden en az 20 kişilik bir alım heyetinin HIGHTEX 2018 Fuarı’nı ziyaret edeceği bilgisini verdi.