Première Vision New York’a Türkiye Damgası

Küresel tekstil ve moda üreticilerinin buluştuğu Première Vision New York fuarına 44 Türk firması katıldı.

Moda dünyasının yakından takip ettiği Première Vision New York fuarı, 18-19 Temmuz tarihleri arasında New York Pier 94’te gerçekleştirildi. Birçok kumaş ve aksesuar üreticisinin katıldığı fuarda 2017-2018 sonbahar/kış koleksiyonları sergilendi. Toplam 322 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuarda, 28’i Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) üyesi olmak üzere, toplam 44 Türk tekstil firması yer aldı. UTİB üyeleri fuara milli katılım organizasyonu şeklinde katıldı.

Première Vision New York
Première Vision New York fuarına Türk tekstilciler yoğun ilgi gösterdi

Moda odaklı kadın ve erkek giyim kumaşları ve aksesuarlarının yanı sıra özel ve teknik tekstil ürünlerinin sergilendiği fuarda Türk üreticileri yenilikçi koleksiyonları Amerika’da vitrine çıkardı. Tekstil dünyasındaki küresel liderler ve moda profesyonellerini aynı çatı altında buluşturan fuar, gelecek sezonların trendlerini doğru görme ve ilham alma bakımından da büyük fırsatlar sunuyor.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi, katılımcı ve alıcıların yoğun ilgi gösterdiği fuarda, global moda markalarının üst düzey yöneticileri ile UTİB üyesi firmalar ikili görüşmelerde bir araya getirildi. 2017-2018 sonbahar-kış koleksiyonların sergilendiği fuar, özellikle tasarım sürecinde firmalara önemli katkılar sağlıyor. Première Vision New York, firmalara ana sezon eğilimlerini belirlenmesinde rehber olması yönüyle de sektörün önem verdiği organizasyonlar arasında yer alıyor.

Première Vision New York : “Avrupa’dan sonraki en büyük tekstil pazarı”

UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin ABD’nin Avrupa’dan sonra en büyük tekstil pazarı olduğunu söyledi. Engin şunları dile getirdi; “Amerika Birleşik Devletleri, 300 milyonun üzerinde nüfusu ve satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük ekonomisi. Bu dev pazarın tekstil ithalatı 12 milyar dolar civarında, hazır giyim ithalatı ise 96 milyar dolar. 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’nin ABD’ye tekstil ve hazır giyim ihracatı 416 milyon dolara oldu. Fuarın da etkisiyle ihracatımızda özellikle önümüzdeki yıl önemli bir artış olacağını düşünüyoruz” dedi.

Pınar Taşdelen Engin, Türk hazır giyim sektörünün dünyayı giydiren 6. en büyük ülke olduğunu belirterek, ABD için de 2000 yılından itibaren önemli tedarikçilerden biri olunmaya başlandığını kaydetti. Engin; “Biz bu pazardaki potansiyeli değerlendirdik. Moda ve tasarımlarımız Amerikalı tüketicilerin beğenisini topladı. Araştırmalar, yaptığımız analizler bizim bu görüşümüzü destekliyor. Amerikan tüketiciler kısa zamanda Türk hazır giyiminde farklı kategorideki moda ve tasarım ürünlerimizi ayırt edecek ve değerini bilecek” diye konuştu.

Première Vision New York fuarındaki UTİB standının özel tasarımı ve renkli yapısıyla, dünyanın en büyük moda markalarının yetkililerini ve ziyaretçilerinin dikkatini çektiğini ifade eden Engin, sektörün geliştirilmesi için önemli ikili görüşmeler yapıldığını da sözlerine ekledi.