Santex Rimar Group, İran’daki İpek Yolu’nun İzini Sürüyor

SANTEX RIMAR GROUP, tekstil endüstrisinin gelişmesine olan bağlılığını vurgulamak için, ikinci FUTURE TEXTİLE ROAD (Gelecek Tekstil Yolu) etkinliğini sunmaktan gurur duyuyor. Etkinlik araştırma, diyalog ve kültürlerarası işbirliğini, açık inovasyonu ve yeni teknoloji uygulamalarını tahrik ediyor.

Etkinlik, İran’ın merkezi çölünün Batı ve Güney kıyılarında bulunan, İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Yezd’de gerçekleştirildi. Yazd için, İran tekstil endüstrisinin merkezi denilebilir. Bu bölgedeki tekstil endüstrisi, ülkedeki toplam eğirme kapasitesinin %10’unu ve toplam dokuma kapasitesinin dörtte birini kapsıyor.

FUTURE TEXTİLE ROAD etkinliğinin amacı, küresel tekstil endüstrisinin gelecekteki gelişimi ve ülkeler arasındaki işbirliğinin uzun vadeli inşası için yenilikçi bir platform oluşturmak.

Etkinlik sırasında Santex Rimar Group, Yezd Üniversitesi ile, öğrencileri en yeni tekstil teknolojileri konusunda eğitmek ve ortaklaşa araştırma yapmak amacıyla bir SMIT rapier dokuma makinesi tedariği konusunda bir anlaşma imzaladı.

Santex Rimar Group, İran’daki İpek Yolu’nun İzini Sürüyor
Santex Rimar Group, İran’daki İpek Yolu’nun İzini Sürüyor

Etkinliğin stratejik partneri ve Smit’in İran mümessili Gi.Vi.Co’dan Giancarlo Grandesso’nun yanı sıra, Yezd Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Aliasghar Alamdar-Yazdi ve Dr. Seyed Abbas Mir Jalili, Mad von Maadan Bankası – Mine &Industries Bankası’dan Sayın Kamalian, Santex Rimar İtaly’nin Genel Müdürü Federico Businaro ve Smit Satış Müdürü Enrico  Valsecchi bir konuşma yaptı.

Santex Rimar Group, İran’daki İpek Yolu’nun İzini Sürüyor

Etkinliğin içeriği; üniversite ve yerel tekstil şirketleri arasındaki ilişkiyi, ekipman satın almak isteyen İranlı girişimcilere finansal araçlar, SMIT’in en son geliştirmelerini ve İlkbahar/Yaz 2018 kumaş tasarım trendlerini kapsadı.

Etkinlik katılımcılara SMIT müşterisi Reza Soltani’nin fabrikasını ziyaret etmek için benzersiz bir fırsat sundu. Soltani 36 yıllık tecrübeyle; esas olarak SMIT kumaş dokuma tezgahlarının en iyi ürünleri arasında yer alan döşemelik kumaşlara odaklanmadan önce; geleneksel kumaş dokumaya başlamıştı.

İslam’dan çok önce, Yezd zerbaf (altın tellerle dokunmuş, sırmalı)kumaş üretiminde çok etkili bir role sahipti; ve Babür ve Safevilerin zamanında Yezd halkı, en önemli kumaş dokumacılarından ve üreticilerden biriydi; bu ürünler dünyanın büyük müzelerinde görülebilir. SMIT ülkede 40 yıldır bulunuyor ve bugün yalnızca 3 binin zerinde kurulu makine olduğu hesaplanıyor; bunların 1000 tanesi de Yezd bölgesinde yer alıyor.

Bir kez daha FUTURE TEXTILE ROAD ile, Doğu ve batı arasında; İran tekstil trendleri ve İtalyan teknolojileri arasındaki temas ele alınmış oldu. Başka bir kültürel geçiş teması ise, dünyalar ve çağdaş yaratıcılık arasındaki bağlantıya oldu.