Sıtmayı Önlemek İçin BASF’dan Interceptor® G2

BASF, sıtmanın önlenmesi için, 30 yılı aşkın bir süre sonra halk sağlığı için insektisitinde yeni bir sınıf sundu: Interceptor® G2. DSÖ yenilikçi sivrisinek ağını tavsiye ediyor. Piretroid olmayan kimyasal içeren ilk yatak ağı. IVCC ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu ile işbirliği, sıtma savaşında yeniliğin kapısını açıyor.

BASF’ın klorfenapir esaslı ve uzun ömürlü böcek öldürücü sivrisinek ağı Interceptor® G2, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tavsiye edildi. Klorfenapir, halk sağlığı için sivrisineklerle mücadelede tamamen yeni bir insektisit (böcek öldürücü) sınıfıdır. Bu, DSÖ’nin 30 yılı aşkın bir süredir yeni bir insektisit sınıfına dayanan bir ürüne yönelik ilk tavsiyesidir.

Interceptor® G2: sıtma önlemede sağlık sorunu ortadan kalkıyor

On yıldan uzun süre, Innovative Vector Control Consortium (IVCC) ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu ile işbirliği içinde çalışan BASF’ın bilim insanları, sivrisinek ağlarında etkili olması ve halk sağlığı için sıkı DSÖ performans kriterlerini karşılaması için klorfenapir’i başarılı bir şeklide yeniden hazırladılar.

Sıtmayı Önlemek İçin BASF’dan Interceptor® G2
Sıtmayı Önlemek İçin BASF’dan Interceptor® G2

IVCC Teknik Müdürü Dave Malone; “BASF ile yapılan işbirliği bize nadir bulunan özelliklere sahip bir insektisit erişimi sağladı; halk sağlığına ve dirençli sivrisineklere karşı etkili yenilik ve polyester ağları uzun ömürlü bir formülasyonla kaplayabilme.”

İkinci bir klorfenapir ürünü, Sylando® 240SC adı verilen iç mekan rezidüel (çökelti) spreyi, DSÖ değerlendirmesinin son safhasında bulunuyor.

Dünyada, her iki dakikada sıtmadan bir çocuk ölüyor ve her yıl 200 milyondan fazla yeni vaka oluyor. Sıtma, aynı zamanda küresel yoksulluğun önemli bir nedenidir ve ağırlığı en savunmasız kişiler arasında en fazladır.

Uzun süren insektisit ile işlem görmüş sivrisinek ağları (LN) ve iç mekan rezidüel spreyleri, özellikle Sahra altı Afrika’da sıtmanın önlenmesinde temel öneme sahip. Fakat halen  60 ülke en az bir böcek ilacı sınıfında kalma konusunda direniş gösteriyor. Sorunun bir kısmı, yetişkin sivrisinek kontrolü için daha önce DSÖ tarafından önerilen sadece dört insektisit sınıf olmasıdır; LN’ler için bunlardan sadece biri olan pyrethroid sınıfı önerildi. Aynı insektisitlerin sürekli kullanılması, büyük ölçüde buna adapte olabilen sivrisineklerin belirgin direnç seviyeleri geliştirmelerine yol açtı.

Benin, Burkina Faso, Tanzanya ve Fildişi Sahili’ndeki bağımsız denemeler, Interceptor® G2 ve Sylando 240SC’nin yerel insektisiteye dirençli sivrisineklere karşı etkinliğini kanıtladı.

“İnsektisit (böcek öldürücü) direncini ciddiye almalıyız.”

Liverpool Üniversitesi Tropikal Tıp’tan  medikal böcekbilimci profesör Hilary Ransom sorunu uzun yıllar boyunca inceledi. Ransom şunları söyledi; “İnsektisit (böcek öldürücü) direncini ciddiye almalıyız. Bazı ülkelerde, yerel sivrisinek nüfusu direnç seviyesini 1.000 kat arttırdı. Piyasada yeni bir halk sağlığı böcek ilacı sınıfının ortaya çıkmasından bu yana yılar geçti. Alternatiflere acilen ihtiyaç duyuluyor.”

WHO’nun tavsiye etmesini takiben BASF sıtmanın önlenmesi için Interceptor® G2 ‘yi pazara sunmak için hazırlıklarını başlatacak. Yerel kayıt işlemlerine bağlı olarak, yeni sivrisinek ağı, sağlık bakanlığı kuruluşlarına ve yardım organizasyonlarına bu yılın sonuna doğru ulaşması bekleniyor.

BASF halk sağlığı işi başkanı Egon Weinmueller; “Sivrisinek kaynaklı hastalıkları önlemek ve hayat kurtarmak için, yeni direnç yönetim ürünlerine aşırı derecede ihtiyaç var.  Bu gelişme, sıtmayı temelli olarak yok edecek nesil olabileceğimiz inancımızı güçlendiriyor” dedi.