Stäubli ’nin 125. Yıldönümü İstanbul’da Kutlandı

Staubli ’nin 125. yıldönümü İstanbul’da kutlandı
Staubli ’nin 125. yıldönümü İstanbul’da kutlandı

Stäubli, kendi tarihinde bir dönüm noktası olan kuruluşunun 125. yılını vurgulamak için “125 yıllık yenilik tutkusu” sloganıyla kutlamalar düzenledi. Staubli; Konnektörler, Robotik ve Tekstil alanlarında yüksek kaliteli mekatronik çözümler sunuyor.

Konnektörler, Robotik ve Tekstil alanlarında faaliyet gösteren Stäubli’nin kuruluşunun 125. yıl dönümünü İstanbul Tuzla’da bir etkinlikle kutladı. Etkinlikte Stäubli Türkiye Genel Müdürü A. Muzaffer Sinangil, hizmet ve mükemmellik için 125 yıllık taahhüdün ve yenilikçiliğe olan bağlılığının altını çizdi.

Muzaffer Sinangil, ‘Stäubli Sanayi Makina’nın Türkiye’de 21 yıldır satış ve servis organizasyonuyla hizmet verdiğini söyledi. Sinangil; “2018 yılının başında firmamız Tuzla’daki yeni tesislerinde güneş panelleri için Junction Box (bağlantı kutusu) üretimine başlayacak” dedi. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise ‘Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz!’ başlığında ilgi çekici bir konuşma yaptı.

Staubli : Geçmişe bakıp, geleceğe ilerliyoruz

19. yüzyılın sonlarında İsviçreli, tekstil endüstrisinin en üst noktasında iki aile işbirliği içindeydi: Rudolph Schelling ve Hermann Stäubli, 1892’de Zürih Gölü kıyılarında, Horgen’de ‘Schelling & Stäubli’ şirketini kurduklarında ticari içgüdü ve teknik beceri gösterdiler. O günden bu yana, şirket ‘mekanik atölye’den, dünya genelinde endüstri müşterilerinin en ileri teknolojileri ile takdir gören uluslararası mekatronik grubuna dönüştü.

Staubli Grup’un CEO’su Rolf Strebel başarı sırrını şöyle tanımlıyor; “Tutkuyla icat etme ve kaliteye verilen önem ile iç içe geçmiş güvenilirlik, müşteri odaklılık ve uzun vadeli taahhütlere dayalı bir strateji; Stäubli ailesinde nesiller boyu aktarılan değerlerdir. Ve modern, sağlıklı bir şirketi başarı ile sonraki kuşaklara da aktarmayı hedefliyoruz.”

Yenilikçi ruhun başlangıçtan beri şirketi tanımladığını dile getiren Strebel, bunun firmanın doğasında derinlere kök saldığını vurguladı. Strebel; “Sürekli müşterilerimize değer katan yeni çözümler geliştirmemizin nedeni budur. Aynı zamanda, dünya genelindeki personelimiz arasındaki uyumlu ruh, merak ve sürekli gelişim felsefesiyle ilgili farkındalık, uzun vadeli başarımız için belirleyici niteliktedir. Gelecek 125 yılda da kişisel, mesleki ve teknik alanlarda sürekli gelişmek motivasyonumuzdur” dedi.

Staubli’nin gururlu tarihi ve parlak geleceği

19. yüzyılın sonlarında, tekstil endüstrisi altın çağını yaşıyordu. Stäubli armürlere odaklanarak dokuma alanında önemli bir tedarikçi haline geldi. 1893’te ‘Schelling & Stäubli’ kendi ürünleri ve tasarımları olan ilk armürlerini teslim etti. 1900 yılında bir başka yeni gelişme de; bugün hala yaygın olarak kullanılan kapalı ağızlık sistemiyle donatılmış kartonlu armür makinasının icadıyla sonuçlandı. 1909 yılında Rudolph Schelling’in ölümünün ardından şirket ismi Stäubli olarak değiştirildi.

Stäubli, dokuma teknolojilerindeki gelişmeye paralel olarak, 1956 yılından itibaren hızlı bağlantı çözümlerine yoğunlaşmaya başladı. Firma, 2002 yılında elektrikli konnektörlerle ürün portföyünü genişletmeyi sürdürdü.

Stäubli 1982’de ABD robotik öncüsü Unimation ile işbirliğine başlayarak başka bir önemli çeşitlendirme adımı attı. 1989 yılında Unimation’ın satın alınması; bugün endüstriyel robotik ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen oyunculardan biri olan Stäubli’nin Robotik Bölümü’nün temelini oluşturdu.

Stäubli Grup’un günümüzde 29 ülkede 12 üretim ve iş birimi bulunuyor. Stäubli dijital dönüşüm ve Endüstrisi 4.0 konusunda öncü ve önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.