Tekstil Sektörünün Üst Kadrolarında Değişim Rüzgarı

Tekstil Sektörünün Üst Kadrolarında Değişim Rüzgarı - Pınar Taşdelen Engin
Tekstil Sektörünün Üst Kadrolarında Değişim Rüzgarı – Pınar Taşdelen Engin

Tekstil Sektörünün Üst Kadrolarında Değişim Rüzgarı – Türk tekstil sektörünün ihracat ayağını temsil eden birliklerde gerçekleşen seçimlerde yeni yönetim kadroları ve başkanları belirlendi.

Türk tekstil sektörünün önemli ihracat birliklerinde yönetim kurullarına ve başkanlarına yeni isimler seçildi. Birlik seçimlerinde adeta bir değişim rüzgarı yaşandı. Yeni seçilen başkanlar tekstil ve hazırgiyim sektörünün ülke ekonomisi için öneminin altını çizerken, ihracat gücünün daha da arttırılmasına çalışacaklarını dile getirdiler.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Genel kurulu yapılan seçimde yeni başkan olarak Pınar Taşdelen Engin’i seçti. Tekstil sektördeki ilk kadın birlik başkanı unvanını kazanan Engin koltuğu İbrahim Burkay’dan devraldı. Tek liste girilen seçimde 77 oyun tamamını alan Pınar Taşdelen Engin; “8 yıldır UTİB yönetim kurulunda, 4 yıl da başkan yardımcısı olarak görev yaptım. Dolayısıyla sektörün sorunlarını, hedeflerini, yakından biliyorum. Yeni dönemde de daha önce olduğu gibi sektör için çalışmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz” diye konuştu.

Türk tekstil sektörünün 2017 yılını 8.1 milyar dolar ihracatla kapattığını hatırlatan Engin sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu ihracatın 1,2 milyar dolarını UTİB üyesi firmalar gerçekleştirdi. Özellikle yüksek katma değerli ürün ihracatını arttırma konusunda çalışmalara yeni dönemde hız vererek UTİB’in ihracat rakamlarını 1,6 milyar dolar seviyesine çıkaracağız.”

Ahmet Öksüz-İsmail Gülle-Ali Sami Aydın
Ahmet Öksüz-İsmail Gülle-Ali Sami Aydın

Tekstil Sektörünün Üst Kadrolarında Değişim Rüzgarı: İTHİB’in Yeni Başkanı Ahmet Öksüz

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ise yeni dönemde yoluna Ahmet Öksüz’ün başkanlığında devam edecek. Uzun dönemdir İTHİB Başkanlığını yürüten İsmail Gülle ise, yeni yönetim kurulunda Başkan Yardımcısı olarak görev alacak.  Yeni Başkan Ahmet Öksüz yaptığı açıklamada ortak sorunları ortak akılla çözeceklerini söyledi.

İTHİB Genel kurulunda gerçekleşen seçime tek liste olarak giren ve başkanlığı kazanan Öksüz şunları dile getirdi; “20 yıldır ihracatçı birliklerinde görev alıyorum. Türkiye’nin en dinamik sektöründe çalışıyoruz. En fazla dış ticaret fazlası veren sektörlerin başında geliyoruz. Amacımız işbirliğini arttırarak sorunları istişare ile çözmek. Ortak sorunlara ortak çözümler üretmeyi hedefliyoruz.”

Mustafa Gültepe
Mustafa Gültepe

Mustafa Gültepe İHKİB’in Yeni Başkanı Seçildi

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde (İHKİB) başkanlık koltuğuna Mustafa Gültepe oturdu. Seçime tek aday olarak katılan ve 4 yıl boyunca İHKİB başkanlığını yürütecek olan Gültepe, hazırgiyim endüstrisine katkılarından dolayı eski başkan Hikmet Tanrıverdi’ye teşekkür etti.

Sektörde bir bahar havası olduğunu savunan Gültepe sözlerini şöyle sürdürdü; “Konjonktürel olarak şanslı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Zorlu üç yılın ardından 2018’e çok iyi bir başlangıç yaptık. İlk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 11,4 artıdayız. Hızımıza hız katıp bu oranı çok daha yukarılara çekmek için çalışacağız.”

Jak Eskinazi - Sabri Ünlütürk
Jak Eskinazi – Sabri Ünlütürk

Egeli Tekstilciler Başkan Olarak Eskinazi’yi Seçti

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Jak Eskinazi’yi seçti. Genel kurulda oy birliğiyle başkanlığa seçilen Eskinazi görevi Sabri Ünlütürk’ten devraldı. Eskinazi daha önce, 2003-2010 yılları arasında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmüştü.

Genel kurulda üyelere hitap eden Jak Eskinazi, Türk ekonomisi için hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin büyük öneme sahip olduğunu, iki sektörün 2017 yılında 25 milyar dolarlık ihracata imza attığını hatırlattı. Eskinazi; “Tekstil sektörünün ihracatı bir önceki yıla göre ülke genelinde yüzde 3,  Bölgemizde ise; yüzde 18 büyüme kaydetti. Türkiye’de katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olan tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük 2., dünyanın ise 8.büyük tedarikçisi olarak tamamladı” diye konuştu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Burak Sertbaş seçildi.