Türk Tekstilciler Batı Pazarlarını Zorluyor

Türk tekstilciler Heimtextil ve Premierevision NewYork fuarlarına katıldı.
Türk tekstilciler Heimtextil ve Premierevision NewYork fuarlarına katıldı.

Ocak ayında Heimtextil 2018 ve Premiere Vision New York fuarlarına katılan Türk tekstilciler, rekabette hafife alınmamaları gerektiğini küresel pazara gösterdi.

Tekstil ve hazırgiyim endüstrisinin önemli fuarları halen Avrupa pazarlarında gerçekleştiriliyor. Güçlü bir üretim kapasitesine sahip olan Türk tekstilciler bu fuarlara katılarak, pazar rekabetinde yerini alıyor. Almanya’da düzenlenen Heimtextil 2018 fuarı ve ABD’de gerçekleştirilen Premierevision New York fuarları iki önemli noktayı oluşturdu.

Frankfurt’ta düzenlenen ev ve kontrakt tekstilleri fuarı Heimtextil’e geçen yıl 245 firma katılırken, bu yıl 257 Türk firması katılım gösterdi. Türk firmaları, 2023 yılında 4 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için fuarda koleksiyonlarını sergiledi. Nevresim, battaniye, halı, perde, banyo tekstilleri ve duvar kağıdı gibi pek çok yenilikçi ürün ve çözüm ziyaretçilerden büyük beğeni kazandı.

Denizli İhracatçı Birliği (DENİB) fuara Turkish Towels markası ile katıldı. Türk tekstilcileri fuarda yalnız bırakmayan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert Türk havlusunun ihracattaki başarısına dikkat çekti; “2018’in, ihracat adına oldukça pozitif geçen 2017 yılından daha verimli olacağını sıklıkla ifade ediyorduk. Heimtextil’in katılımcılarımız adına iyi geçmesi 2018 yılı için ipucu niteliğinde oldu.”

Fuara Uludağ İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde 98 Bursa merkezli firma katıldı. UTİB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) fuarda bir trend alanı oluşturarak yeni koleksiyonlara ilgiyi arttırmayı başardı.

Türk tekstilciler Newyork’ta

Ocak ayında Türk tekstilcilerin diğer bir durağı 16-17 Ocak tarihleri arasında ABD oldu. Giyimlik kumaş, deri, aksesuar ürünleri ve hazırgiyim ürünlerinin sergilendiği Premierevision New York fuarına bu yıl 34 Türk firması katılım sağladı. UTİB tarafından çiçekçi dükkanı tarzında tasarlanan Türkiye Tanıtım Standında fuara katılan Türk tekstil firmaları yoğun ilgi gördü.

UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, “Premiere Vision New York Fuarı, ABD pazarındaki potansiyelimizi değerlendirmemizi sağladı. Fuarda, Türk tekstilinin ABD’de büyük önem kazanmaya ve ön plana çıkmaya başladığını çok net olarak gözlemledik. Türk moda ve tasarımı, Amerikalı tüketicilerin ilgi odağı haline geldi. Birlik olarak 7 yıldır milli katılım gösterdiğimiz Premiere Vision New York Fuarı, Türk tekstil sektörünün ABD pazarında olan etkinliğinin artmasını sağlıyor.”