Wool Power: Kumaşa Üstün İtalyan Dokunuşu

Yünsa ve Termoteks Wool Power yatırımı yaptı.
Yünsa ve Termoteks Wool Power yatırımı yaptı.

Red Carpet’in yeni basınçlı dekatür makinesi Wool Power Türk tekstilcilerin ilgisini çekmeyi başardı. Yünsa 2. kez bu makineyi tercih ederken, Bursa’daki Termoteks Tekstil’de bu makinaya yatırım yaptı.

İtalya modanın ve tekstilin geleneksel merkezlerinden birisidir. Bu tutku aynı zamanda tekstil teknolojilerinin geliştirilmesinde itici bir etkiye sahip. İtalya’da Vicenza’nın kuzeyinde yünlü kumaş fabrikalarıyla ünlü Schio ve Val Leogra bu gelişimin canlı bir örneği. Tekstil terbiyesine dönük çözümler sunan Red Carpet firması, 2012 yılında, Vicenza’da, bu güçlü geçmişe dayanarak faaliyetlerine başladı.

Özellikle yünlü kumaş üreticilerinin taleplerini yakından bilen firmanın ürün portföyünde atmosferik ve basınçlı kontinü dekatür makineleri bulunuyor. Küresel pazar lansmanını ITMA 2015 fuarına katılarak gerçekleştiren Red Carpet, tekstil terbiyesine farklı bir bakış açısı getiren teknolojik çözümleriyle adından söz ettirdi. İtalya’nın dünyaca ünlü kumaş üreticilerinin beğenisini ve talebini kazanan Red Carpet, tekstilin yükselen gücü Türkiye pazarına ilgisini açıkça gösterdi. 2014 yılından bu yana Teksel Tekstil tarafından Türkiye’de temsil ediliyor.

Yünlü kumaşlar lideri Yünsa, Wool Power’ı tercih etti

Red Carpet’in başarılı inovatif teknolojisi ve Teksel Teksil’in pazardaki etkin konumu ile marka kısa sürede Türk pazarında adını duyurmaya başladı. Red Carpet 2016 yılında, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli yünlü kumaş üreticilerinden Yünsa’ya Wool Power makinesi satarak bu pazara girmiş oldu. Yeni basınçlı dekatür makinası Wool Power’ın beklenenin üzerindeki performansı ve elde ettiği başarılı sonuçlardan memnun kalan Yünsa,  ikinci yatırımda yine bu makinayı tercih etti. Kısaca eşsiz Yünsa kumaşlarında kalitenin vazgeçilmez bir unsuru olarak Red Carpet teknolojisi yerini aldı. Firma bu nedenle ikinci yatırım için yine Wool Power’i tercih etti.

Termoteks, Wool Power ile farklı kumaşlarda eşsiz tuşeye ulaştı

Zorlu yünlü kumaşlarla başarılı sonuçlara imza atan Wool Power, sadece yün ve karışımları ile kendisini sınırlamıyor. Makine aynı zamanda sentetik, polyester ve viskon gibi birçok elyaf türünden mamul örme ve dokuma kumaşlarda eşsiz tuşelerin elde edilmesini garanti ediyor. Bu nedenle Bursa merkezli Termoteks Tekstil firması de ilk Wool Power yatırımına imza attı.  Farklı kumaşlar için terbiye hizmeti sunan firma, Red Carpet’i dekatür çözüm ortağı olarak seçerek, gücüne güç kattı. Termoteks, müşteri ihtiyaçlarına yanıt veren bu önemli yatırımla pazardaki gelişimine ivme kazandırdı.

Üstün teknoloji farklı bakış açısı

Küresel pazardakilerin yanı sıra, Türk tekstilciler de neden Wool Power’i tercih ediyor? Bunun yanıtı aslında çok basit; üretim maliyetlerini düşürürken nihai üründe kaliteyi arttıran özelliklerle donatılmış bir makine söz konusu.  Wool Power, kontinü basınçlı dekatör alanında devrim yaratan infrared blanket kurutucu özelliğine sahip.  Gücünü maksimum seviyelere çıkaran Extrapower özelliği, kolay kullanım ve kolay bakım özellikleri de Wool Power’in diğer cezbedici avantajları arasında yer alıyor.

Wool Power kontinü basınçlı dekatür makinesi; kamgarn ve ştraygarn kumaşların hem KD öncesi hazırlık operasyonu ve hem de final dekatür işlemi için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, polyester/viskon kumaşlarda kullanılan kesikli dekatür makinesi KD yerine geçebilmesi sayesinde kontinü makine sayısız avantajı müşterilerine sunuyor. Örgü kumaşlar için yeni SOD (shrink on demand) özelliğine de sahip bulunuyor. Genel olarak örgü kumaşlar için tasarlanmamış olan dekatür makinelerindeki gerilim problemi Wool Power’de yaşanmıyor. Kumaşta gerilim azaltılıyor ve çekmezlik (shrinkage) veren yeni bir ünite dekatür makinesinin girişine eklenmiş bulunuyor. Ayrıca yeni nesil invertörlerle donatılan Wool Power, böylece enerjinin geri kazanılmasını sağlıyor.  Wool Power üstün teknolojisi ve farklı bakış açısı ile Endüstri 4.0 gereksinimlerini karşılıyor.

Yenilikler ITM 2018’de sunulacak

Red Carpet ve mümessili Teksel Tekstil, Türk tekstil pazarına dönük yeniliklerini ITM 2018 fuarında sunmaya hazırlanıyor. Küresel ve bölgesel tekstil iş dünyasının buluşacağı bu fuarda; Red Carpet, kumaş terbiyesinde avantajları ve yapılan yatırımın kısa sürede nasıl başarıyla geri döndüğünü bir kez daha anlatacak.