Dünyadaki ilk biyo-bazlı spandeks satışa hazır

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Dünyadaki ilk biyo-bazlı spandeks satışa hazır

Dünyadaki ilk biyo-bazlı spandeks (elastan), ‘creora® bio-based’, Güney Kore merkezli kapsamlı elyaf üreticisi Hyosung TNC tarafından başarıyla geliştirildi. Kömür yerine mısırdan elde edilen doğal bir malzeme kullanarak üretilen ürün, konvansiyonel ürünlere kıyasla karbon emisyonlarını %23 azaltıyor. Küresel bir çevre dostu sertifikaya sahip olan ‘creora® bio-based’ spandeks, ABD Tarım Bakanlığı’ndan çevre dostu bir sertifika almış mısırdan elde edilen bir maddeyi kullanıyor ve kömürden çıkarılan ham maddelerin bir kısmının yerine geçiyor.

Mısırdan elde edilen madde, uzun zamandır genel elyaf, ambalaj kağıtları, kozmetikler ve sıvı deterjanlar için kullanılmakla birlike, teknolojik yetersizlikler nedeniyle benzersiz esneklik ve dayanıklılık sağlamak mümkün olmadığından spandeks gibi yüksek işlevli tekstiller için tercih edilemiyordu. Buna ilişkin bir yılı aşkın süredir Ar-Ge çalışmaları yürüten Hyosung TNC, dünyada ilk kez biyo-bazlı spandeksi geliştirerek satışa uygun hale getirdi.

Biyo-bazlı spandeks su kullanımını %39, karbondioksit emisyonlarını %23 azaltıyor

Çevresel etki için uluslararası standartları baz alan bir değerlendirme tekniği olan Yaşam Döngüsü Analizi’ne göre, ürünlere ‘creora® bio-based’ uygulandığında geleneksel spandex ürünlerine kıyasla su kullanımı %39, karbondioksit emisyonlarını ise %23 oranında azaltılabiliyor. Haziran 2022’de, ‘creora® bio-based’, dünyanın önde gelen uluslararası standart sertifikasyon enstitüsü olan SGS’den (eski adıyla Société Générale de Surveillance) küresel bir çevre dostu sertifika olan Eco Product Mark’ı aldı. Eko Product Mark, çevre dostu ham maddelerin kullanıldığı, insan vücuduna zarar vermeyen ve ESG (environmental, social and governance – çevrel, sosyal ve yönetişim) odaklı yönetim ile çevre dostu yöntemlerle üretilen ürünlere veriliyor.

Dünyadaki ilk biyo-bazlı spandeks, ‘creora® bio-based’, Güney Kore merkezli kapsamlı elyaf üreticisi Hyosung TNC tarafından başarıyla geliştirildi

Hyosung Yönetim Kurulu Başkanı Cho Hyun-joon, grubun küresel markalarla iş birliği yapma niyetine işaret ederek, çevre dostu ürün işini büyük ölçüde genişleteceklerini dile getirdi. Hyun-joon; “Biyobozunur elyaf dahil olmak üzere yeni nesil çevre dostu tekstilleri istikrarlı bir şekilde geliştirerek endüstri lideri olarak önemli bir rol oynayacağız” dedi.

Hyosung TNC, başlangıçta Gumi’deki tesisler de dahil olmak üzere Kore’deki üretim üslerinde biyo-bazlı spandeks üretimine başlayacağını ve ardından üretimini Vietnam’daki gibi küresel üretim üsleri aracılığıyla artıracağını açıkladı. Firma ayrıca global moda markaları ile iş birliği yaparak ürünlerinde doğal ham madde kullanımını sürekli artırmayı hedefliyor.

Biyo-malzemelere yönelik küresel talep artıyor

Avrupa Birliği’nin yakın zamanda 2025’te Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) geniş çapta benimseneceğini duyurmasının ardından, çevre dostu biyo-malzemelere yönelik küresel talepte artış gözlemlendi. Küresel bir pazar araştırma enstitüsü olan Data Bridge, küresel biyolojik elyaf pazarının 2029 yılına kadar yıllık ortalama %5,5 oranında büyümesini bekliyor.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!