The Fashion Pact ve Lightsource bp daha sürdürülebilir bir moda için birlikte çalışacak 

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » The Fashion Pact ve Lightsource bp daha sürdürülebilir bir moda için birlikte çalışacak 

Bp ile yarı yarıya ortak bir girişim olan Lightsource bp, moda ve tekstil endüstrisinde sürdürülebilirlik sağlamak için CEO’ların önderliğindeki bir oluşum olan The Fashion Pact şirketiyle kolektif bir sanal enerji satın alma anlaşması (CVPPA) imzaladı. Lightsource bp’nin İspanya’daki güneş enerjisi portföyüyle bağlantılı olan CVPPA; Bally, Capri Holdings, Ermenegildo Zegna Group, FARFETCH, Ferragamo, Kering, Prada Group, PVH Corp, Ralph Lauren, Tapestry, Under Armour ve Zimmermann’ın da aralarında bulunduğu 12 marka için uzun vadeli yenilenebilir enerji taahhüdü sunuyor. Bu kolektif anlaşma, küresel sorumlulukları olan ancak daha az yoğun enerji kullanan işletmelerin güneş enerjisinden faydalanmasını ve yeni yenilenebilir enerji projelerinin gelişiminin desteklenmesini sağlıyor.

Eş Başkanlar Helena Helmersson ve Kurucu Ortak Paul Polman’ın öncülük ettiği The Fashion Pact, moda endüstrisinin önde gelen liderlerini doğaya duyarlı, net-sıfır bir geleceğe doğru ilerleme kaydetmek ve kolektif çözümler tasarlamak için bir araya getiriyor. Bu küresel girişim, üyelerini 2030 yılına kadar şirketlerinin kendi operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanmaya teşvik ediyor. The Fashion Pact’in on iki üyesi, bu hedefe ulaşmak için teknik ortakları olan küresel danışmanlık firması Guidehouse ve uluslararası hukuk firması Baker McKenzie’nin desteğiyle birlikte çalışıyor.

The Fashion Pact – Lightsource bp anlaşması yeni güneş enerjisi projelerinin önünü açıyor  Görsel Kaynak: Fashion Pact

The Fashion Pact – Lightsource bp anlaşması yeni güneş enerjisi projelerinin önünü açıyor 

Fashion Pact, kolektif yenilenebilir elektrik talebini karşılarken üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak özelleştirilmiş bir PPA yapısı oluşturmak için Lightsource bp’nin Enerji Pazarı ekibiyle iş birliği içinde çalıştı. Bu özelleştirilmiş ve pragmatik yaklaşım, sözleşmenin aylar içinde tüm taraflarca kabul edilmesini sağlayarak girişim üyelerinin temiz enerjiye geçişlerini hızlandırmaları için adil bir platform oluşturdu.

Lightsource bp Avrupa Enerji Pazarı Direktörü Zosia Riesner, yenilikçi çözümleri teşvik ederek güneş enerjisi PPA’larının sunabileceği faydalara daha iyi erişim sağlayabildiklerini şu sözlerle ifade etti: “Bu kolektif anlaşma, kendi başlarına büyük miktarlarda elektriğe ihtiyaç duymayan işletmelerin, taleplerini birleştirerek yenilenebilir enerjilere geçiş için hem basit hem de verimli bir yol bulabilecekleri ve yeni güneş enerjisi projelerinin geliştirilmesini destekleyebilecekleri anlamına geliyor.”

The Fashion Pact İcra Direktörü ve Genel Sekreteri Eva von Alvensleben ise şu yorumda bulundu: “Fashion Pact’in güçlü CEO liderliğine dayanan benzersiz modeli, markaların birlikte hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı. Böylece sektörde bir ilk olan bu kolektif sanal güç satın alma anlaşmasının başarısı için kritik bir önem arz ediyor. İş birliği, moda endüstrisinin net sıfır geleceğe doğru yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırmak için kilit bir role sahip.”

Lightsource bp şu anda Avrupa genelinde farklı geliştirme aşamalarında 10 gigawatt’ın (GW) üzerinde şebeke ölçekli güneş enerjisi projeleri yürütüyor. Bu projelerin elektrik tedarikleriyle ilişkili sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen şirketlere ve kamu hizmetlerine sunulması planlanıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir