Çevresel şeffaflığını artıran tekstil firmaları CDP Listesinde yükseliyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Çevresel şeffaflığını artıran tekstil firmaları CDP Listesinde yükseliyor

Piyasa değeri yaklaşık 11 trilyon ABD doları olan; tekstil, ambalaj ve baskı gibi daha pek çok sektörden 330’dan fazla şirket, İklim Değişikliği, Ormanlar ve Su Güvenliği açıklamalarına dayanarak CDP (Disclosure Insight Action) organizasyonunun yıllık A Listelerinde çevresel şeffaflık ve eylem konusunda küresel liderler olarak yer aldı. Bu şirketler, listede yer alan yaklaşık 15.000 şirket arasından çevresel beyanlarına göre puanlandı. Çevresel konuların birbiriyle bağlantılı olduğu ve birlikte ele alınması gerektiğinin önemi vurgulanırken, her üç ankete göre de beyanda bulunması istenen sadece 12 şirket (900’den fazla şirketin %1,3’ü) Üçlü A ile ödüllendirildi.

Kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon olan ve şirketler, şehirler, eyaletler ve bölgeler için dünyanın çevresel beyan sistemini yürüten CDP’nin A Listelerinde tekstil, baskı ve ambalaj şirketleri de yer aldı. Üçlü A’ya sahip isimler HP Inc ve Lenzing olurken, İklim Değişikliği A listesinde Dai Nippon Printing Co, Ltd, Inditex, Konica Minolta, Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Seiko Epson Corporation bulunuyor. Kordsa Teknik Tekstil A.Ş. Su Güvenliği A listesinde; FUJIFILM Holdings Corporation hem İklim Değişikliği hem de Su Güvenliği A listesinde ve Mondi PLC hem Ormanlar hem de Su Güvenliği A listesinde yer alıyor.

Her zamankinden daha fazla şirket iklim değişikliği etkilerini olağan faaliyetlerine dahil ederken, 280’den fazla şirket 2021’den bu yana %34 artış ile iklim değişikliği beyanları için A puanı aldı, ancak ormansızlaşma ve su güvenliği konusunda ilerleme yavaş kalmaya devam ediyor. Ormanlar A Listesi şirketlerinin sayısında sadece %4’lük bir artış (geçen yıla göre sadece 1 şirket daha fazla) ve Su Güvenliği A Listesi şirketlerinin sayısında %12,7’lik bir düşüş (2021’de 118 iken 2022’de 103) görüldü. A- ila B- puan alan şirketlerin %52’si ve C ila D- puan alan şirketlerin %21’i ile karşılaştırıldığında, İklim Değişikliği A Listesi şirketlerinin %95’i 1,5°C’lik bir dünya ile uyumlu bir iklim geçiş planına sahip olduklarını bildirdi

Çevresel şeffaflığını artıran tekstil firmaları CDP Listesinde yükseliyor

2022 CDP Listelerinde 29.500’den fazla şirket çevresel şeffaflık konusunda F notu aldı

CDP’nin açıklamasına göre, 2022 yılında D’den A’ya kadar puan alan şirketlerin %66’sının puanlarını iyileştirmediği belirtiliyor. Aramco, Tesla, Berkshire Hathaway, Exxon Mobil ve Chevron’un da aralarında bulunduğu piyasa değeri en az 24,5 trilyon ABD doları olan 29.500’den fazla şirket, yatırımcılarından ve müşterilerinden gelen beyan taleplerine yanıt vermedikleri veya yanıtlarında yetersiz bilgi verdikleri için F notu aldı.

İklim değişikliği anketini 2018 yılında TCFD (İklimle İlgili Finansal Açıklama Görev Gücü) tavsiyeleriyle uyumlu olacak şekilde yeniden tasarlayan CDP’nin bu anketi TCFD ile uyumlu 25’ten fazla soruyu kapsıyor. Bu sorular CDP’nin anketinin Yönetişim, Riskler ve Fırsatlar, Strateji, Hedefler ve Emisyonlar modüllerinde yer alıyor ve finansal hizmetler, enerji, tarım, ulaştırma ve malzeme gibi yüksek etkili sektörler için özel metodolojiler içeriyor. Su güvenliği ve ormansızlaşma anketleri de TCFD tavsiyelerinden etkilenip benzer bir yapı izleyerek şirketlerin çevre yönetimlerini benzer iyi uygulama ilkelerine göre düzenlemelerini sağlıyor.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!