Decathlon ve H&M ‘sürdürülebilirlik’ iddialarını gözden geçirecek

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Decathlon ve H&M ‘sürdürülebilirlik’ iddialarını gözden geçirecek

Spor malzemeleri perakende zinciri Decathlon ve giyim perakende zinciri H&M, Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu’na (ACM) kıyafetlerinde ve/veya web sitelerindeki sürdürülebilirlik iddialarını düzenleme veya bu iddiaları artık kullanmama sözü verdi. İki perakende zinciri de sürdürülebilirlik iddialarını içeren yanıltıcı uygulamaların riskini en aza indirmek için tüketicileri daha net bir şekilde bilgilendirmeyi taahhüt etti. Ayrıca, belirsiz ve yeterince doğrulanmamış sürdürülebilirlik iddialarını telafi etmek için farklı sürdürülebilir amaçlara sırasıyla 400.000 Euro ve 500.000 euro’luk bağışlar yapacaklar. Decathlon ve H&M, ACM’nin gerçekleştirdiği araştırmanın ardından bu taahhütleri verdiği için ACM herhangi bir yaptırım uygulamayacak.

ACM, Decathlon ve H&M dahil olmak üzere perakende zincirlerinin sürdürülebilirlik iddialarını takip ediyor

ACM, giyim sektöründe potansiyel olarak yanıltıcı birçok sürdürülebilirlik iddiası gördüklerini ve bu nedenle 2021 baharında perakendecilerinden iddialarına eleştirel bir şekilde bakmalarını istediklerini açıkladı.

ACM daha sonra diğer perakende zincirlerinin yanı sıra Decathlon ve H&M ile ilgili araştırmalarına devam etti. Araştırma, Decathlon ve H&M’in, örneğin ürünülerinin iddia ettikleri sürdürülebilirlik faydalarını açıkça belirtmeden ‘Ekotasarım’ ve ‘Bilinçli’ gibi genel terimler kullanarak sunduğunu ortaya çıkardı.

ACM Yönetim Kurulu Üyesi Cateautje Hijmans van den Bergh

İki perakendeci de araştırma sırasında uygulamalarını değiştirmeye ve taahhütlerde bulunmaya istekli olduklarını belirtti. ACM ise önümüzdeki iki yıl boyunca bu taahhütlere uyumu zorunlu kılacaklarını belirtti.

“Sürdürülebilir seçimler yapmak isteyen tüketiciler, iddiaların doğruluğuna güvenebilmelidir”

ACM Yönetim Kurulu Üyesi Cateautje Hijmans van den Bergh, sürdürülebilir seçimler yapmak isteyen tüketicilerin, işletmelerin ürünlerinde veya web sitelerinde öne sürdükleri iddiaların doğruluğuna güvenebilmeleri gerektiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şirketlerin, tüketicilerini ürünlerinin sürdürülebilirlik yönleri hakkında daha net bir şekilde bilgilendirmeleri gerektiğini, çeşitli sürdürülebilirlik iddialarına uyum sağlayacaklarını ve bunları gerçekleştireceklerini kabul ettiklerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca gelecekte müşterilerini daha iyi bilgilendirmek için önlemler alacaklar. Buna ek olarak, belirsiz sürdürülebilirlik iddialarının telafisi olarak sürdürülebilir amaçlara cömert meblağlarda bağış yapma taahhütlerini de memnuniyetle karşılıyoruz. Bu bağışlar, sürdürülebilirliğe ve giyime katkıda bulunan bağımsız kuruluşlara gidiyor.”

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!