Epson Kuru Elyaf Teknolojisiyle kumaşları geri dönüştürüyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Epson Kuru Elyaf Teknolojisiyle kumaşları geri dönüştürüyor

Global teknoloji uzmanı Epson ve Hong Kong Tekstil ve Giyim Limited Araştırma Enstitüsü (HKRITA), yenilikçi bir kuru elyaf geri dönüşüm çözümü oluşturmak için ortak bir geliştirme anlaşması imzaladı. Söz konusu iş birliğiyle dönüşümü zor olan tekstil ürünleri özel ‘Kuru Elyaf (Dry Fiber) Teknolojisiyle’ geri dönüştürülerek yaşam ömrü uzatılacak. Bu teknolojiyle birlikte aynı zamanda geri dönüştürülmüş elyaflara yönelik artan küresel ihtiyacın karşılanması hedefleniyor. 

Avrupa’da, istenmeyen giysilerden geri dönüştürülmüş elyaf üretilmesine yönelik hareket güç kazanıyor. Ülkeler özellikle kullanılan geri dönüştürülmüş elyaf oranını artırmak ve petrol türevi sentetik elyaf kullanımını sınırlamak için harekete geçiyor. Hong Kong merkezli bir Ar-Ge merkezi olan HKRITA da tekstil, giyim ve moda endüstrisine yenilikçi ürünler sunma konusunda uzman çözümler sunuyor.

Epson yeni teknolojisiyle geri dönüştürülmüş elyaf kullanımını hızlandıracak Görsel Kaynak: Epson

Epson yeni teknolojisiyle geri dönüştürülmüş elyaf kullanımını hızlandıracak

Şu anda, tekstil geri dönüşüm sürecinde atık malzemedeki elyafları ayrıştırmak için garnett adı verilen bir makine yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte garnettler, elbise gömlekleri ve yatak çarşafları için kullanılan sıkı dokuma kumaşlar ve fonksiyonel giysiler için kullanılan elastik karışımlı kumaşlar gibi giyim pazarındaki en yaygın tekstillerden bazılarının liflerini etkili bir şekilde ayıramıyor. Epson, elastik karışımlı kumaşların ve sıkı dokunmuş kumaşların elyafını ayırmak için bir süreç oluşturmak üzere Kuru Elyaf Teknolojisini kullanarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. 

Bu çözüm, elyafların fonksiyonel giysiler, çarşaflar ve elbise gömlekleri gibi zorlu tekstillerden, ayrıca fabrika fabrikalarının sonlarından, satılmamış giyim parçalarından ve istenmeyen kumaşlardan ayrılmasını mümkün kılarak, geri dönüştürülmüş elyafların kullanımını büyük ölçüde hızlandırmaya yardımcı olacak. Firma, bu teknolojiyi en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kuru Elyaf Teknolojisi nedir?

Epson tarafından bağımsız olarak geliştirilen Kuru Elyaf Teknolojisi, tüketici sonrası kağıt, ahşap, giysi ve diğer lifli atıklardan ve kullanılmış ürünlerden yeni değer yaratılmasına olanak sağlıyor. Epson, geri dönüştürülmüş elyaf üretim çözümleri geliştirmenin yanı sıra, kullanılmış kağıt ve diğer ham maddelerden yeni kağıt ve ambalaj malzemeleri üretiyor. Aynı zamanda daha güçlü ve daha dayanıklı geri dönüştürülmüş plastik ve biyo bazlı plastik geliştiriyor.

Büşra Akpınar
Büşra Akpınarhttps://www.textilegence.com
Büşra Akpınar, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde lisansını tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında ve sonrasında STK’larda gönüllülük çalışmaları yapmaya devam ederek İngilizce Konuşma Kulübü koordinatörlüğü yürütmüştür. 2021 yılından beri çeşitli dergi ve platformlarda muhabirlik, çevirmenlik ve editörlük yapmayı sürdüren Akpınar, 2023 yılı itibarıyla Textilegence için haberler hazırlamaya başlamıştır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir