Gap Inc. sürdürülebilirlikte 2023’ü de boş geçmedi

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Gap Inc. sürdürülebilirlikte 2023’ü de boş geçmedi

Dünyaca ünlü giyim, moda ve perakende markası Gap Inc. şirketin sürdürülebilirlik raporlamasının yirminci yılını ve neredeyse otuz yıllık sürdürülebilirlik programlamasını kutlayan 2023 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Raporunu yayınladı. Rapor, şirketin Old Navy, Gap, Banana Republic ve Athleta gibi ikonik markaların sahibi olarak daha sürdürülebilir, dayanıklı ve kapsayıcı bir işletme oluşturmaya yönelik olarak 2023 yılının tamamında kaydettiği ilerlemeyi yansıtıyor.

Raporu sunan Gap Inc. CEO’su Richard Dickson; “Don ve Doris Fisher 1969’da ilk Gap mağazasını açtıklarında, enerjik yeni bir idealizmi ifade eden giyim ve sunulan deneyim ile nesiller arasındaki uçurumu kapattılar. Bugün, 55 yıl sonra, Gap Inc. çalışanları, ortak hümanizmadan ilham alarak daha iyi bir dünya yaratmak için hâlâ boşlukları doldurmaya çalışıyor. İnsanların ve gezegenin refahını iyileştiren, ortak bir amaç ve kârın birlikte çığır açıcı fikirlerde var olduğu bir dünya.”

Geçtiğimiz yıl Newsweek, Gap Inc.’i “Amerika’nın En Sorumlu Şirketleri” listesinde perakende alanında birinci sırada gösterdi ve şirket, üst üste on birinci kez S&P Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girdi.

Gap Inc. tarafından kullanılan pamuğun %98’i daha sürdürülebilir kaynaklardan, Gap markası ve Athleta’da kullanılan pamuğun ise %100’ü daha sürdürülebilir kaynaklardan sağlandı   Görsel Kaynak: GAP
Gap Inc. tarafından kullanılan pamuğun %98’i daha sürdürülebilir kaynaklardan, Gap markası ve Athleta’da kullanılan pamuğun ise %100’ü daha sürdürülebilir kaynaklardan sağlandı Görsel Kaynak: GAP

Gap Inc. 2023 yılını üç büyük girişimle noktaladı

2023’te Gap Inc. ve ortakları üç büyük girişim başlattı: Hindistan’da temiz suya ve sanitasyona erişimi iyileştirmek için Suya Dayanıklılık Koalisyonu, WaterAid, Cargill ve GSK ile Kadın + Su İş birliği; su yönetimindeki yenilikleri katalize etmek için uzun süredir tedarik partneri olan Arvind Limited ile ortaklık içinde Küresel Su Yenilik Eylem Merkezi; ve hazır giyim tedarik zincirinde cinsiyet eşitliğini hızlandırmak için BSR HERproject, CARE ve Better Work ile iş birliği içinde gerçekleştirilen RISE.

Raporda öne çıkan diğer bazı noktalar ise şu şekilde; hazır giyim sektörünün dokunduğu 2,5 milyondan fazla kişiye, 2017’den bu yana temiz su ve sanitasyona erişimlerini iyileştirme olanağı sağlandı. Gap Inc. tarafından kullanılan pamuğun %98’i daha sürdürülebilir kaynaklardan, Gap markası ve Athleta’da kullanılan pamuğun ise %100’ü daha sürdürülebilir kaynaklardan sağlandı. 2022 yılı itibarıyla şirketin işlettiği tesislerde kullanılan elektriğin %58’i yenilenebilir kaynaklardan elde edildi.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir