Hifyber filtrasyonu ile koronavirüsten ‘sürdürülebilir’ korunma

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Hifyber filtrasyonu ile koronavirüsten ‘sürdürülebilir’ korunma

Abalıoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hifyber, hem virüsten korunmada etkili yöntemlerden biri olan hem de ciddi bir atık sorunu yaratan yüz maskeleri için çevre dostu bir alternatif sunuyor. Geri dönüştürülebilir ham maddelerden elde edilen ‘Nanofiber Filtre Medyası’ bir yandan atık plastik miktarını azaltırken diğer yandan filtrasyon verimliliği sunarak uzun süreli maske kullanımında rahat nefes alıp vermeyi sağlıyor. Firmanın maskelerin çevresel etkileri üzerine yaptığı açıklamada dünyada her ay 129 milyar maske kullanıldığına dikkat çekiliyor. Tahminlere göre Avrupa’da maskeden kaynaklı atık miktarının günde yaklaşık 445 milyon olduğu belirtilirken, denize atılan bu maskelerin hem hayvanlarda yaralanma ve ölümlere sebep olabildiği hem de su yaşamına zarar veren mikroplastiklere dönüştüğü aktarılıyor.

Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek maskelerin dünyamızı tehdit eden çevresel etkileri konusunda henüz yeterince bilinçli olunmadığını söyleyerek, pandemi sürecinde kullanılan ve rastgele çevreye atılan maskelerin, plastik atıklardan sonra doğayı en fazla tehdit eden kirletici sınıfında yer aldığına dikkat çekti: Hifyber olarak yüz maskesi ürünleri için çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsediklerini aktaran Özbecetek, geliştirdikleri ‘Nanofiber Filtre Medyası’ ile çevredeki plastik atıkların azaltılması yönündeki çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini dile getirdi.

Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek

Hifyber ‘Nanofiber Filtre Medyası’, sürdürülebilirlik ve yüksek koruma bir arada

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan maskelerin yüzde 90’ının uzun ömürlü plastik malzemelerden üretildiğinin altını çizen Ahmet Özbecetek, kullanım sonrası çevreye rastgele atılan bu maskelerin, 450 yıl çevrede kalarak; doğayı, canlıları ve insan yaşamını tehdit ettiğini belirtti. Yüz maskelerinde kullanılmak üzere geliştirdikleri ‘Nanofiber Filtre Medyası’nı çevreye duydukları sorumluluk bilinci ile geri dönüştürülebilir ham maddelerden ürettiklerini söyleyen Özbecetek; “EN13432 standardına uygun olarak kontrollü koşullar altında, yüksek teknoloji nanofiberlerle birlikte biyolojik olarak parçalanabilen ‘BIO60 yüz maskesi filtrasyon katmanı’ ile, gezegenimizi koruyarak, sürdürülebilir yaşama katkı sağlıyoruz” dedi.

Hifyber ‘Nanofiber Filtre Medyası’nın çevresel boyutunun yanı sıra yüksek filtrasyon verimliliği sağlıyor olmasının da büyük önem taşıdığını belirten Özbecetek sözlerini şöyle noktaladı; “Çok katmanlı tasarım özelliği ile havadaki en küçük parçacıkları yakalayıp, nötralize eden ‘Nanofiber Filtre Medyası’ndaki elektrospinning nanofiberler, uzun süreli maske kullanımlarında mükemmel nefes alabilirlik ve yüksek koruma sağlıyor. Geliştirdiğimiz N95 filtre medyasının yüksek filtrasyon verimliliği, Nelson Labs ve NC University Nonwoven Institute tarafından da onaylıdır.” HF-BIO60 yüz maskesi filtrasyon katmanı ile maskelerde; N95, N99, FFP1, FFP2 ve FFP3 gibi çeşitli verimlilik seviyeleri elde edilebiliyor.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!