Kordsa 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 46.2 azaltacak

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Kordsa 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 46.2 azaltacak

Sabancı Holding iştiraklerinden güçlendirme çözümleri uzmanı Kordsa, sürdürülebilirlik yol haritası ve bu kapsamda taahhüt ettiği 2030 hedefleri ile Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nden (The Science Based Targets Initiative – SBTi) onay aldı. Kordsa bu kapsamda üretim kaynaklı emisyonlarını azaltırken, yenilenebilir enerji kullanım oranını artıracak ve bu sayede 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 46,2 oranında azaltacak. CDP, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ortaklığıyla kurulan SBTi, özel sektörü acil iklim eylemine öncülük etmesi için harekete geçirmeyi hedefliyor.

Kordsa tedarik zinciri ekosistemini de dönüştürecek

SBTi tarafından onaylanan hedefleri doğrultusunda, 2019’u baz yılı olarak kabul eden Kordsa, 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını yüzde 46,2 oranında azaltacak. Tedarik zinciri ekosistemini harekete geçirmek için adım atan şirket, bu kapsamda 2027 yılına kadar kritik ham madde tedarikçilerinin düşük karbon ekonomisine geçişi için de çalışmalara başladığını açıkladı.

Kordsa tedarik zinciri ekosistemini de dönüştürecek Görsel Kaynak: Kordsa

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım, Kordsa’nın 50 yıllık başarı hikayesinde sözden aksiyona geçişin çok önemli bir rolü olduğunun altını çizdi. Paydaşlarına verdikleri sözleri yerine getirmenin, Kordsa’nın iş kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu dile getiren Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kültür üzerine inşa ettiğimiz değerler sayesinde, Sabancı Topluluğu’nun tüm şirketleri gibi, bizler de sürdürülebilirliği dünyamızın ve insanlığın geleceği için bir fırsat olarak görüyoruz. ‘Hayatı Güçlendirme’ misyonumuzun bir gereği olarak, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde bu yaklaşımımızı ortaya koymaya, etki gücümüzü tüm ekosisteme yaymaya gayret ediyoruz. İleri malzeme şirketi olarak, ortaya koyacağımız öncü tutumun çok sayıda iş kolunun yeşil dönüşümüne katkıda bulunacağına yürekten inanıyoruz. SBTi’ın, Kordsa’nın hedeflerine onay vermesi, bizim bu yaklaşımımızın küresel platformlarda ne kadar güçlü bir şekilde karşılık bulduğunun da en büyük göstergesi. Bu yaklaşımla, müşterilerimize katma değerli ve sürdürülebilir çözümler geliştirirken, sorumlu yönetişim anlayışımızla dünyamızı daha yaşanabilir bir yer haline getirmeye devam edeceğiz.”

Sürdürülebilirlik performansına ‘Altın Madalya’

Kordsa, 2007 yılında kurulan ve 2022 sonu itibarıyla 175 ülkede ve 200 sektörde 90.000’den fazla şirketin sürdürülebilirlik performansını değerlendiren EcoVadis tarafından bu yıl da ‘Altın Madalya’ ile ödüllendirildi. Şirketin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; “Sürdürülebilirlik performans derecemiz ile EcoVadis tarafından kendi sektörümüzde derecelendirilen şirketler arasında ilk %1’lik dilimde yer almaktan gurur duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Büşra Akpınar
Büşra Akpınarhttps://www.textilegence.com
Büşra Akpınar, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde lisansını tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında ve sonrasında STK’larda gönüllülük çalışmaları yapmaya devam ederek İngilizce Konuşma Kulübü koordinatörlüğü yürütmüştür. 2021 yılından beri çeşitli dergi ve platformlarda muhabirlik, çevirmenlik ve editörlük yapmayı sürdüren Akpınar, 2023 yılı itibarıyla Textilegence için haberler hazırlamaya başlamıştır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir