Lenzing karbon nötr elyaf portföyünü genişletti

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Lenzing karbon nötr elyaf portföyünü genişletti

Ağaç bazlı özel elyaf üretiminde önde gelen küresel markalardan Lenzing Group, karbon nötr elyaf potföyünü artık iş giysileri ve koruyucu giysi segmentlerinde de kullanıma sunuyor. Lenzing, uzun soluklu iş ortağı Textil Santanderina ile kurduğu yeni iş birliği kapsamında, karbon nötr LENZING™ FR elyafı Frankfurt’ta gerçekleşen Techtextil fuarında sergiledi. Yeni ürün, iş giysileri ve koruyucu giysi segmentlerinde artan sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılamayı amaçlarken, elyafın baştan sona izlenebilirliğini ve şeffaflığını sağlıyor. Lenzing ayrıca Avrupalı kumaş üreticisi Klopman ile gerçekleştirdiği uzun vadeli iş birliği üzerinden 2020’de piyasaya sürülen karbon nötr TENCEL™ marka elyaf ürününü iş giysileri segmentine taşıyor.

Lenzing karbon nötr elyaf portföyünü genişletti

Lenzing tedarik zincirlerinde sürdürülebilirlik ve şeffaflığı bir arada sunuyor

Tüm sektörlerde artmaya devam eden çevre bilinciyle birlikte, hem kamu hem de özel sektörlerden kurumlar daha sürdürülebilir hale gelmenin yollarını ararken, bu yenilikçi çevre dostu ürünler için de yeni bir alan açıyor. Buna karşılık olarak Lenzing geliştirdiği karbon nötr LENZING™ FR elyaf ile koruyucu giysi segmentleri için sürdürülebilir selüloz bazlı bir çözüm sunuyor. Uluslararası Rayon ve Sentetik Elyaflar Birliği (CIRFS) tarafından belirtilen ‘doğal olarak alev geciktirici ve dirençli elyaf’ tanımını karşılayan bu elyaf, karbon ayak izinin azalmasının beraberinde getirdiği faydanın yanı sıra Lenzing’in elyaf tanıma teknolojisi sayesinde tedarik zinciri şeffaflığı da sunuyor. Söz konusu teknoloji sayesinde elyafın tüm süreçlerde izlenebilirliği sağlanırken, ürünlerinin taklitlerinin üretilmesi engelleniyor.

Yüksek performanslı LENZING™ FR elyaf karışımları, etkin alev ve ısı korumasını gelişmiş fizyolojik performans ve artırılmış konforla birleştirerek itfaiyeciler için kapsamlı bir konsept sunuyor. ‘Katmanlar’ konsepti, iç giyim, başlık ve eldiven gibi doğrudan cilt teması olan koruyucu giysilerin yanı sıra ceket ve pantolon gibi dış katmanları içeriyor. Avrupa standardı EN469 kapsamında çok katmanlı giysiler üzerinde yapılan kapsamlı testler ise, koruma ile konforu birleştirmede LENZING™ FR karışımlarının etkinliğini doğruluyor. Ürün ayrıca askeri kullanımdan motor sporlarına kadar pek çok farklı uygulama alanına sahip bulunuyor.

Sürdürülebilirliğin, iş giysileri ve koruyucu giysi segmentinde önemli bir belirleyici haline geldiğini söyleyen Lenzing AG Koruyucu Giysi ve İş Giysileri Direktörü Oliver Spöcker, iş giysileri ve koruyucu giysi segmentinin başarısının, performans, konfor ve sürdürülebilirliğin bir araya gelmesiyle mümkün olduğuna dikkat çekti. Spöcker Lenzing olarak müşterilerinin tedarik zinciri şeffaflığı ve karbon emisyon azaltımı konusunda yükselen standartları karşılayabilmelerini sağlayacak çözümler üretmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Yüksek performanslı LENZING™ FR elyaf karışımları itfaiyeciler için kapsamlı bir konsept sunuyor

“Gezegenimizin geleceği için başka bir seçenek söz konusu değil”

Textil Santanderina TECHS Yöneticisi Angel Parés sürdürülebilirliğin küresel bir öncelik haline geldiğini ve bazı durumlardaysa artık bir öncelikten de öte, bir zorunluluk olduğunu belirtti. Merkezine sürdürülebilirliği alan tekstil ürünlerini geliştirme ve üretmenin sürekli olarak yeni yollarını bulmaya çalıştıklarına değinen Parés; “Karbon nötr LENZING™ FR elyafını kullanarak üretim yapan dünyadaki ilk şirket olmanın gururunu yaşıyor, Lenzing’e bu fırsatı bize sağladığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

On yıldan uzun bir süre önce pamuk yerine TENCEL™ Lyocell elyafın kullanılmasını sağlamak amacıyla ilk olarak Klopman ile iş birliği yapan Lenzing, daha sonra TENCEL™ elyafını REFIBRA™ teknolojisiyle birlikte kullanarak başka bir adıma geçti. Klopman, iş giysileri segmentinde karbon nötr TENCEL™ elyafı kullanan ilk şirket olarak bu ortaklığı bir adım öteye taşıyor. Bu iş birliği, iş giysileri segmentinde performans ve işlevselliğin yanı sıra sürdürülebilirlik için de artan bir talebin olduğuna işaret ediyor.

“Lenzing ile yaptığımız bu iş birliği ve geçtiğimiz on yıl boyunca sergilediğimiz ciddi büyüme bize gurur veriyor” diyen Klopman Genel Müdürü Amaury Sartorius, tüm koleksiyonlarında karbon nötr TENCEL™ elyafı kullanarak, şirketlerin karbon ayak izlerini aktif bir şekilde azaltmalarını ve AB hükümetlerinin sürdürülebilir tekstil ürünlerine yönelik yeni yönergelerine uygunluk sağlamalarını mümkün kıldıklarını söyledi. Sartorius; “Gezegenimizin geleceği için tüm çalışmalarımızı kaynakları korumaya, malzemeleri yeniden kullanmaya ve üretimi optimize etmeye yoğunlaştırmaktan başka bir seçenek söz konusu değil” dedi.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!