RegioGreenTex projesi ile KOBİ’ler tekstil geri dönüşümünde güçlenecek

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » RegioGreenTex projesi ile KOBİ’ler tekstil geri dönüşümünde güçlenecek

Dörtlü sarmal bir ortaklık girişimi olan RegioGreenTex (Yeşil Tekstiller için Bölgeler), tekstil geri dönüşümünü yönetme şeklini değiştirecek üç yıllık bir projeyi başlatmak üzere Brüksel’de bir araya geldi. Projenin, AB tekstil sektöründe istihdamın korunmasını ve geliştirilmesini, üretimin Avrupa’da yeniden şekillendirilmesini ve AB tekstil değer zincirinin daha rekabetçi ve dayanıklı hale getirilmesini sağlaması amaçlanıyor. Proje aynı zamanda karbon ayak izi, enerji ve su tüketiminin azaltılmasına yönelik Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine de katkıda bulunacak.

EURATEX liderliğindeki proje, tekstil atıklarının geri dönüştürülmesine yönelik yenilikçi çözümlere öncülük eden 24 KOBİ ile 11 Avrupa bölgesinden 43 ortağı bir araya getiriyor. KOBİ’ler birlikte döngüsel tekstillerin çeşitli değer zinciri segmentlerini (ayıklama, malzemeden elyafa geri dönüşüm, kirleticilerin giderilmesi, geri dönüştürülmüş elyafın yeni tekstil malzemelerine işlenmesi) kapsıyor ve AB değer zinciri darboğazlarına somut çözümler sunarken aynı zamanda pazar fırsatlarını da değerlendiriyor. Proje ayrıca AB’nin en önemli tekstil bölgelerinden bazılarında 5 bölgesel ReHub’ın geliştirilmesini teşvik edecek.

AB genelinde tekstil ekosisteminde döngüsel ekonomi modelinin uygulanmasında halihazırda var olan zorlukları haritalandırmayı ve azaltmayı amaçlayan RegioGreenTex, Avrupa Komisyonu tarafından Bölgelerarası İnovasyon Yatırımları Aracı – I3 aracılığıyla destekleniyor. Proje, Avrupa İnovasyon Konseyi ve KOBİ’ler Yürütme Ajansı (EISMEA) (European Innovation Council and SMEs Executive Agency) tarafından koordine edilecek.

RegioGreenTex projesi ile KOBİ’ler tekstil geri dönüşümünde güçlenecek

RegioGreenTex KOBİ’lerin projelerini yatırım seviyesine getirmelerine yardımcı oluyor

Avrupa Bölgesel ve Kalkınma Fonu’nun (ERDF) (European Regional and Development Fund) bir parçası olan I3 aracı, bölgeler arası inovasyon projelerini ticarileştirme ve ölçek büyütme aşamalarında destekleyerek projelerini yatırım seviyesine getirmeleri için gerekli araçları sağlamayı amaçlıyor. Bu araç, işletmelerin diğer bölgelerdeki inovasyon aktörleriyle birlikte çalışmasına yardımcı olarak AB’deki ekonomik uyumu güçlendirmeye odaklanıyor.

EURATEX Genel Müdürü Dirk Vantyghem proje ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “RegioGreenTex, yeni bir sürdürülebilir iş modeline doğru bu geçişi yaparken şirketlerimize destek olacaktır. Eylemden doğrudan fayda sağlayacak olan 24 KOBİ’nin katılımından mutluluk duyuyoruz. Proje aynı zamanda bölgesel yetkilileri tekstil atıklarının geri dönüşümüne katılmaları için harekete geçirmelidir, ki bu da tekstil sektörüne yeni bir dinamik kazandırabilir.”

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!