ReHubs tekstilde sürdürülebilirlik için yola çıkıyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » ReHubs tekstilde sürdürülebilirlik için yola çıkıyor

Küresel tekstil ve giyim endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından Avrupa Hazır Giyim ve Tekstil Konfederasyonu (EURATEX) sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konusunda yeni bir girişime imza attı. EURATEX ve 20 yeni üyesi, Hazır giyim perakende markası Mango’nun ev sahipliğinde düzenlenen bir açılış toplantısında, tekstil geri dönüşümüne ivme kazandırmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen yeni bir uluslararası kuruluş olan ReHubs Europe’u duyurdu.

ReHubs Europe’un lansmanı, üç yıllık titiz bir planlamanın ve Avrupa’da tekstil atıklarının geri dönüşümünü genişletmek için finansal, çevresel ve ekonomik durumları inceleyen bir Tekno-Ekonomik Çalışmanın yayınlanmasının ardından gerçekleşti. Tekstil üreticileri, moda markaları, geri dönüşümcüler ve kolektörler, kimya sektörü ile teknoloji tedarikçileri de dahil olmak üzere tekstil değer zincirindeki kilit katılımcılar ReHubs’ta bir araya gelecek.

ReHubs tekstilde sürdürülebilirlik için yola çıkıyor Görsel Kaynak: Freepik
ReHubs tekstilde sürdürülebilirlik için yola çıkıyor  Görsel Kaynak: Freepik

ReHubs sektörün farklı oyuncularını bir araya getirecek 

ReHubs, 2030 yılına kadar 2,5 milyon ton tekstil atığını geri dönüştürmeyi hedefliyor ve bu hedef Avrupa çapında farklı elyaftan elyafa geri dönüşüm türlerini kapsayan 250’ye yakın endüstriyel proje gerektiriyor. Sektör, 2025 yılına kadar tekstil atıklarının zorunlu olarak toplanmasını ve ayrıştırılmasını öngören AB yönetmeliğine ReHubs Europe’u sunarak yanıt veriyor. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş, geri dönüşüm kapasitesini artırmayı ve değer zincirindeki farklı oyuncuları bir araya getirerek birlikte çalışmalarını sağlamayı amaçlıyor.

ReHubs Europe, tekstil sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübesiyle İcra Direktörü Chris Deloof tarafından yönetilecek. Bu ittifakın bir parçası olmaktan heyecan duyduğunu söyleyen Deloof, ReHubs Europe ile yarının döngüsel tekstil endüstrisini inşa etmenin, sektörün öncüleriyle birlikte çalışmanın ayrıcalıklı bir iş olduğunun altını çizdi. EURATEX Başkanı Alberto Paccanelli ise ReHubs hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Bu girişim, günümüzün zor zamanlarında bile sektörümüzü yeni bir döngüsel iş modeline doğru ilerletmeye kararlı olduğumuzu kanıtlıyor. Tekstil değer zincirimizin tüm segmentlerinin güçlerini birleştirdiğini gördüğüme özellikle sevindim. ReHubs Europe, Avrupa’daki tekstil endüstrisine yeni bir ivme kazandıracak. Ayrıca Robert van de Kerkhof (Lenzing)’a ve Mauro Scalia’ya (EURATEX) bugünkü dönüm noktasına ulaşmak için yaptıkları tüm çalışmalar için teşekkür ediyorum.”

ReHubs Europe’un merkezi Brüksel’de olup EURATEX ile yakın iş birliği içinde faaliyet göstermesi planlanıyor. Avrupa’da tekstil atıklarının geri dönüşümüne yatırım yapmak isteyen tüm şirketler bu organizasyona üye olarak katılabilecek.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir