Renewcell ve Birla Cellulose’dan döngüsel moda için yeni anlaşma

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Renewcell ve Birla Cellulose’dan döngüsel moda için yeni anlaşma

İsveç merkezli tekstilden tekstile geri dönüşüm çözümleri sunan Renewcell, Birla Cellulose ile yapay selülozik elyaf üretimi için uzun vadeli bir ticari iş birliğine ilişkin bir niyet mektubu imzaladı. Birla Cellulose, Aditya Birla Group bünyesinde bulunan ve dünyanın en büyük suni selülozik elyaf üreticilerinden biri olan Grasim Industries Ltd.’nin kağıt hamuru ve elyaf iş kolunu oluşturuyor. Anlaşma, iki şirketin, önümüzdeki yıllarda Renewcell’in %100 geri dönüştürülmüş tekstil ham maddesi olan Circulose® kullanılarak üretilen yüksek kaliteli Liva Reviva tekstil elyaflarını küresel moda markalarına ve tekstil endüstrisine tedarik etmek için birlikte çalışma niyetini ortaya koyuyor. Renewcell’in özel küresel ticaret partneri Ekman Group tarafından kolaylaştırılan anlaşma kapsamında yılda 30 bin ton Circulose® kullanılması hedefleniyor.

Renewcell ve Grasim Industries Limited arasında imzalanan niyet mektubu, taraflar arasında yakında yapılacak bir alım anlaşmasının çerçevesini oluşturuyor. Gelecekteki alım anlaşmasının, belirli hacimlerde Circulose® çözünen hamurun birkaç yıl içinde Birla Cellulose’a teslimi için ticari şartları belirleyeceği belirtiliyor. Birla Cellulose, dünya çapındaki tekstil üreticilerine ve moda markalarına tedarik edilmek üzere, Liva Reviva markası altında suni selülozik elyaf üretiminde ham maddelerden biri olarak Circulose® kullanmayı planlıyor.

Renewcell ayrıca, geçtiğimiz günlerde Japonya merkezli selülozik elyaf üreticisi Daiwabo Rayon Co. Ltd. ile de yapay selülozik elyaf üretimi için uzun vadeli bir ticari iş birliğine ilişkin niyet mektubu imzaladığını duyurmuştu.

Renewcell CEO’su Patrik Lundström

Renewcell ve Birla Cellulose modanın çevresel etkilerini azaltmak için birlikte çalışacak

Renewcell CEO’su Patrik Lundström Renewcell ve Birla Cellulose’un neredeyse şirketin kuruluşundan bu yana iş birliği içinde olduklarını söyleyerek, Circulose®’un geliştirilmesi ve devam eden ticarileştirilmesi boyunca onların teknik uzmanlıklarından ve müşteri geri bildirimlerinden yararlandıklarını belirtti. Lundström sözlerini şöyle sürdürdü; “Son zamanlarda elde edilen deneme başarıları, artan moda markası talebi ve İsveç’in Sundsvall kentindeki yeni ticari ölçekli geri dönüşüm tesisimizin yakında devreye alınmasıyla birlikte, şimdi büyük ölçekli ticari iş birliğine geçmenin tam zamanı. Dünya lideri bir viskon üreticisi olan Birla Cellulose ile birlikte modayı döngüsel hale getirmek ve iklim ve çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için çalışacağız.”

Döngüsel elyaf çözümü Liva Reviva’yı büyütmek için Renewcell ile olan partnerliklerini genişletmekten heyecan duyduklarını aktaran Grasim Industries Limited Genel Müdürü H K Agrawal; “Liva Reviva, döngüsellik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızın bir kanıtı ve geri dönüştürülmüş ham madde içeren öncü ticari ölçekli viskon elyaf çözümüdür” dedi. 2024 yılına kadar döngüsel elyaf üretimini yılda 100 bin tona çıkarmak amacıyla yenilikçilerle iş birliği yapmayı dört gözle beklediklerini ifade eden Agrawal, Renewcell ile olan bu partnerliğin müşterilerine yüksek kaliteli Liva Reviva sağlamada önemli bir rol oynamasını beklediklerini aktardı.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!