RIL, R|Elan™ EcoGold ile tekstil atıklarına çözüm sunuyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » RIL, R|Elan™ EcoGold ile tekstil atıklarına çözüm sunuyor

Hindistan merkezli entegre polyester üreticisi Reliance Industries Ltd (RIL), biyomimetik biyobozunma sürecinin aktivasyonunu sağlayan özel kimyasal yapıya sahip yeni bir kumaş teknolojisi olan R|Elan™ EcoGold with CiCLO®’yu pazara sundu. Çevre bilincine sahip tüketicilerin çevre dostu ürünlere yönelik artan talebi, giyim markalarını ve moda evlerini çevre ile ilgili sorunlara biyolojik bir çözüm sağlayabilecek benzersiz kimya aramaya zorlarken R|Elan™ EcoGold with CiCLO®, tasarımıyla çöplüklerde ve diğer ilgili koşullarda tekstil atıklarının kalıcılığını azaltmak için bir çözüm sunuyor.

Günümüzde tekstil atıklarının birikmesi çevresel olarak karşılaşılan en büyük zorluklardan biri olarak yer alıyor. Moda endüstrisinde, milyonlarca ton ağırlığındaki tüketici sonrası tekstil atıklarının büyük bir bölümü çöplüklere gidiyor. Bu tekstil atıklarının çözünmesi ise 400 yıldan fazla sürebiliyor. Böyle bir senaryoda, çöplüklerdeki tekstil atıklarının azaltılmasını sağlayabilecek yeni çığır açan çözümler bulmak için bilinçli olmak ve sorumluluk almak oldukça önem taşıyor.

RIL’den biyoçözünür kumaş, R|Elan™ EcoGold with CiCLO®

R|Elan™ çevre dostu teknolojiler koleksiyonun en son ürünü, R|Elan™ EcoGold with CiCLO®, geri dönüştürülmemiş tekstillerin çevre üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olacak yenilikçi bir çaba sunuyor. Bu teknoloji, doğada yaşayan mikropların malzemeleri tıpkı doğal lifleri parçaladıkları gibi parçalayarak karbondioksit, su, mineraller vb. temel elementlere dönüştürmelerini sağlıyor. Ürünü yapmak için kullanılan kimyanın, bağımsız bir sertifikasyon sistemi olan OEKO-TEX ECO PASSPORT tarafından sürdürülebilir tekstillerde kullanım için güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

RIL, R|Elan™ EcoGold ile tekstil atıklarına çözüm sunuyor

“Sürdürülebilir modada çığır açan yeni bir çözüm getirdik”

RIL’den yapılan açıklamada, inovasyon ve sürdürülebilirliğin R|Elan™ girişimlerinin merkezinde olduğu söylendi: “Çekirdeği daha da güçlendirmek için, sürdürülebilir modada çığır açan yeni bir çözüm sunduk. R|Elan™ EcoGold with CiCLO®, tekstil atığı sorunuyla mücadele etmeye, çevreyi korumaya ve aynı zamanda tüketicinin stil ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak. R|Elan™ EcoGold bazlı kumaşların belirli koşullar altında çözünmesini sağlayan ve böylece atık depolama alanlarında tekstil birikiminin kalıcılığını azaltan, CiCLO®’nun önde gelen teknolojilerinden biri olan Intrinsic Advanced Materials’ı kullanıyoruz.”

Intrinsic Advanced Materials, CICLO’dan Alastair Drew, Reliance ve R|Elan™ EcoGold ile iş birliği hakkında CiCLO®’nun, insanların sevdiği ve bu ürünlerin dünya üzerindeki etkisi konusunda net bir vicdana sahip olduğu ürünler yapmak için Reliance ile iş birliği yaptığını söyledi. Drew şunları aktardı: “Birlikte, adım adım anlamlı bir etki yaratacağız. R|Elan™ EcoGold, bilinçli tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak giysiler yapmak için kullanılabilecek çevre dostu elyafa erişim sağlayarak dünya çapında hazır giyim perakendecilerine yardımcı olacak.”

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!