SLCP kozasından çıkıp bağımsızlaşıyor

Ana Sayfa » Green Times » SLCP kozasından çıkıp bağımsızlaşıyor

Sosyal ve İş Gücü Yakınsama Programı (Social & Labor Convergence Program – SLCP), 1 Şubat 2024 tarihinde hazır giyim, ayakkabı ve tekstil sektöründeki 300’den fazla kuruluşun küresel ve kâr amacı gütmeyen bir ittifakı olan Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu’ndan (Sustainable Apparel Coalition – SAC) resmen ayrıldı. SLPC’nin yeni tüzel kimliği, ‘stichting’ olarak bilinen ve kâr amacı gütmeyen bir Hollanda vakfı oldu. SAC tarafından 2015 yılında başlatılan SLCP, denetim yükünü azaltarak hazır giyim sektöründeki çalışma koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

SLCP, sekiz yıl içinde 250’den fazla imzacıyı bir araya getirerek ve 60’tan fazla ülkede Birleşik Değerlendirme Çerçevesini (CAF) uygulayarak önemli ölçüde büyüdü. Eylül 2023’te SLCP imzacıları, bağımsız bir kuruluşa geçiş planını da içeren SLCP’nin beş yıllık stratejisi lehinde oy kullandılar. Aynı ay, SAC Kurulu da ayrılma planlarını onayladı.

SLCP, denetim yükünü azaltarak hazır giyim sektöründeki çalışma koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor Görsel Kaynak: Sustainable Apparel Coalition

SAC ve SLCP arasındaki yakın iş birliği devam ediyor 

Hem SAC hem de SLCP, küresel çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik ortak bir vizyon için araçlarını ve stratejilerini uyumlu hale getirerek sıkı sıkıya bağlı bir stratejik iş birliğine olan bağlılıklarını yeniden teyit etti. SAC, Higg Facility Social & Labor Module (FSLM) aracı için tercih edilen sosyal uygunluk değerlendirme çerçevesi olarak CAF’i destekleme ve dahil etme konusunda kararlı bir tututm sergiliyor. 

SAC Başkan Yardımcısı Andrew Martin; “Her iki kuruluş da bu heyecan verici yeni sürece girerken, ortak hedef ve değerlere olan bağlılığımız her zamankinden daha fazla ve bizi geniş ölçekte kolektif eylemi hızlandırmaya doğru itiyor” dedi. Martin sözlerine şöyle devam etti: “Liderler etik, dürüstlük, hesap verebilirlik ve sorumluluk özellikleriyle öne çıkarlar. Hem kalıcı hem de olumlu insan etkisi ve toplumsal değişim olmaksızın hissedarlara değer sunmak artık yeterli olmuyor. Ortak çabalarımızın güvenli ve saygılı çalışma koşullarını desteklemeye devam ederek sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk için yeni ölçütler oluşturacağına inanıyoruz.”

SLCP İcra Kurulu Başkanı Janet Mensink, SAC imzacıları ve ortaklarıyla elde ettikleri güçlü temel ile etki üzerine inşa ettikleri SLCP’nin gelişiminin bir sonraki aşamasında ilerlemekten heyecan duyduklarını açıkladı. Mensink, SAC ile yaptıkları iş birliğinin sektör çapında yapılan birlikteliğin gücünün bir kanıtı olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “CAF ve Higg FSLM’in benimsenmesi sayesinde, sosyal uygunluk değerlendirmelerine yönelik daha modern bir yaklaşım oluşturabilir ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik ortak hedefimizi gerçekleştirmek için kaynakları yeniden tahsis edebiliriz.”

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir