Ana Sayfa » Eğirme » SÖKTAŞ sürdürülebilir pamuk üretim projesini COP26’da tanıttı

SÖKTAŞ sürdürülebilir pamuk üretim projesini COP26’da tanıttı

Stella McCartney’in partnerlerinden SÖKTAŞ, COP26'da rejeneratif pamuk üretim projesini anlattı.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İngiliz moda tasarımcısı ve sürdürülebilir modanın öncü isimlerinden Stella McCartney, markasının iş ortaklarından SÖKTAŞ, Evrnu ve Bolt Threads ile “Modanın Geleceği: Stella McCartney ile bir inovasyon sohbeti” başlıklı oturumda sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) yapılan oturumda SÖKTAŞ, hayata geçirdiği rejeneratif pamuk üretimi projesinin detaylarını paylaştı. Dinleyiciler arasında Galler Prensi Charles, Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, Alphabet Inc. ve Google Finans Müdürü Ruth Porat’ın yanı sıra Amerikalı Aktör ve aktivist Leonardo DiCaprio, İngiliz oyuncu, model ve aktivist Emma Watson, Emerson Collective’in kurucusu Laurene Powell Jobs gibi önemli isimler yer aldı.

SÖKTAŞ bu projeyle toprakların zenginliğini korumayı ve su tüketimini azaltmayı hedefliyor

SÖKTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Baran Kayhan, Söke Ovası’nda uzun yıllardır sürdürdükleri pamuk üretiminde 3 yıldır uyguladıkları rejeneratif pamuk tarımının detaylarını paylaştı. Kayhan, SÖKTAŞ olarak üretim sürecinde doğal kaynakların verimli kullanılması için çaba gösterdiklerini belirterek, yeni sürdürebilir ürün olan rejeneratif pamuk yani onarıcı pamuk üretimine başladıklarını söyledi. Projedeki temel amacın, toprakların zenginliğini korumak ve su tüketimini azaltmak olduğunu açıklayan Kayhan, çevresel etkisi bakımından rejeneratif pamuğa olan ilginin arttığını, bu bilincin dünyamızın geleceği açısından önemli olduğunu aktardı.

SÖKTAŞ sürdürülebilir pamuk üretim projesini COP26’da tanıttı

“Modanın ve gezegenimizin geleceği vegan”

Sürdürülebilir moda için Birleşmiş Milletler ile çalışmalar yürüten Stella McCartney, herkesin, özellikle liderlerin bu konuda sorumluluk alması gerektiğinin altını çizdi. SÖKTAŞ, Evrnu ve Bolt Threads gibi önemli tedarikçilerinin sürdürülebilirlik çalışmalarını duyuran McCartney, moda şirketlerinin sadece kendilerinden ibaret olmadığına, tüm tedarik zinciriyle bir bütün olarak sorumlu olduğuna işaret etti. McCartney sürdürülebilir geleceğe dair şu yorumda bulundu:

“Bu Belirleyici On Yıl ve eğer kararlı bir şekilde hareket etmezsek bunun nasıl sonuçlar doğuracağını biliyoruz. Amazon’dan her dakika bir futbol sahası büyüklüğünde alan yok oluyor ve bu alanın yüzde 80’i hayvancılık için kullanılıyor. Modanın ve gezegenimizin geleceği vegan.”

Ünlü modacı Stella McCartney’in toplantının fuaye alanında sergilediği malzemeler arasında, Bolt Threads’in miselyumdan (mantarın bir bölümü) yapılmış parçalar Paul Pogba ve adidas iş birliğiyle yaratılan dünyanın ilk vegan kramponları SÖKTAŞ’ın rejeneratif pamukları ve Okyanus plastiklerinden elde edilen EVRNU ve ECONYL rejenere naylon ve orman dostu viskoz yer aldı.

Tekstil Eğirme Haberleri

Kempaş İplik ve Saurer çözümleri geri dönüşüme değer katıyor

Geri dönüştürülmüş elyaftan iplik üretiminde uzman olan Kempaş İplik, 15 yılı aşkın süredir Saurer ile iş birliği yapıyor ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied