Türkiye Çevre Etiketi Sistemi GEN’e tam üye oldu

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Türkiye Çevre Etiketi Sistemi GEN’e tam üye oldu

Küresel Eko-Etiket Ağı’na (GEN) 2020’de ortak üye olarak kabul edilen Türkiye Çevre Etiketi Sistemi’nin tam üyeliği, bu yılki denetimlerin ardından 18 Ekim tarihi itibarıyla onaylandı. 1994 yılında ürün ve hizmetlerin eko-etiketlenmesini iyileştirmek, teşvik etmek ve geliştirmek için kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası bir platform olan ve dünya genelinden 37 üyesi bulunan GEN’e tam üyelik sayesinde sistemin uluslararası geçerliliği ve tanınırlığı tescillenmiş oldu. ‘Çevre Etiketi’ kullanımının 4 yıl süre için verildiği, süre bitiminden 180 gün önce talep edilmesi halinde teknik inceleme komisyonuna yaptırılan değerlendirme sonucunda sürenin uzatılabileceği de vurgulandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamada, sistemin tanınırlığını artırmak, markalaşmasını sağlamak, eko-etiket sistemini uygulayan diğer ülkelerle bilgi alışverişi sağlamak ve günün ihtiyaçlarına göre ‘Çevre Etiketi Sistemi’nin geliştirilmesini temin etmek amacıyla Küresel Eko-Etiket Ağı’na katılımın önem arz ettiği belirtildi. Ayrıca, enerji verimliliği, atık minimizasyonu ve ürün yönetimini teşvik edecek uygulamaların hayata geçirilmeye devam ettiği bildirildi.

Türkiye Çevre Etiketi Sistemi GEN’e tam üye oldu

Farklı ürün ve hizmetler için de Çevre Etiketi kriterleri belirlenecek

‘Türkiye Çevre Etiketi Sistemi’ni 19 Ekim 2018’de uygulamaya geçiren Bakanlık, bu kapsamda seramik, tekstil, temizlik kağıdı, elde yıkama bulaşık deterjanı, kozmetik, cam, çamaşır deterjanı ve bulaşık makinesi deterjanı ile turistik konaklama hizmet grubunda yer alan ‘Çevre Etiketi’ kriterlerini belirledi. Bünyesinde farklı ürün ve hizmet grupları için kriter belirleme çalışmaları da sürdüren Bakanlık, bunun çevreye duyarlı olduğu belirlenen ürünleri ve hizmetleri teşvik etmeyi, tüketicileri ve üreticileri bilgilendirmeyi amaçlayan ve gönüllülük esasına dayanan bir sistem olduğunu bildirdi. Açıklamada, iç ve dış pazarda çevre dostu ürünleri ayrıcalıklı kılacak uygulama kapsamında farklı alanlarda onlarca ürünün, ‘Çevre Etiketi’ aldığı ve başvuruda bulunan diğer şirketlerin kriterleri sağlayıp sağlamadığına dair incelemelerin devam ettiği belirtildi.

GEN, tip 1 eko etiketler için Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı’nı (ISO) takip ediyor. ISO14024:2018 standardı, tip 1 çevre etiketlerinin ilke ve prosedürlerine uygunluğunu tanıyor. ISO14024, amaç 12; sorumlu tüketim ve üretim, amaç 13; iklim değişikliği, amaç 14; su altı yaşam ve amaç 15; karada yaşam olmak üzere Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunuyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!