1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Yazar:

Ana Sayfa » Özel Haberler » 1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası DETTO FATTO’nun iş birliğiyle hayata geçirilen 1 Hour Shirt (1 Saatte Tişört) projesi, yaklaşık 1 yıl önce moda endüstrisindeki eşitsizliği vurgulamak ve değişimi sağlamak amacıyla başlatıldı. Hızlı moda, insanlardan çok kârı önemseyen bir endüstri yaratırken, bu proje, zamanı bir para birimine dönüştürerek hızlı modanın adil moda olmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir tişört yarattı. Projenin web sitesinde paylaşılan bilgilere göre, Bangladeş’teki işçilerin ipliği eğirmekten tişörtü dikmeye ve paketlemeye kadar bir tişört üretmesi bir saat sürüyor. Bu noktadan hareketle proje, satın alan kişilerin bir saatinin onların bir saatine karşılık gelmesi fikrine dayanıyor. Fashion Revolution Germany e.V. CEO’su ve başkanı Carina Bischof, yaklaşık 1 yıl önce satışa sunulan bu tişörtlerle sektöre getirdiği kazanımlar hakkında Textilegence’a konuştu.

1 Hour Shirt elde edilen gelirler sektördeki değişim için tekrar kullanılıyor

1 Hour Shirt satın alındığında, bir kısmı (12,50 €) doğrudan bu tişörtlerin değer zincirine geri dönüyor ve üretim ve dağıtım maliyetini karşılıyor. Bu, pamuk mahsullerinden başlayıp lojistikle biten Bangladeşli üreticiden çeşitli paydaşlara kadar, hepsi adil ücret ve iyi çalışma koşullarına bağlı olan herkesi kapsıyor.

Bu içerik sadece üyelere açıktır.

Dijital Dergi ve Özel Haberler arşivlerini görüntüleyebilmek için lütfen üye olunuz.
Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir