Adidas, NTX™’in susuz boyama çözümünü tercih ediyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Adidas, NTX™’in susuz boyama çözümünü tercih ediyor

Yenilikçi tekstil çözümleri sunan NTX™, NTX™ Cooltrans™’ın üretim için hazır olduğunu ve ilk büyük müşterisinin Adidas olduğunu duyurdu. Tekstil endüstrisinin karbonsuzlaştırma ve aşırı su tüketimini azaltma çabasına yönelik devrim niteliğindeki susuz renklendirme teknolojisi, hemen hemen tüm kumaş malzemelerinin hassas ve doğru renklendirilmesini sağlamak için kimya ve makinelerdeki yeniliklerin birleştirilmesi sonucu elde edildi. Isıya ihtiyaç duymayan teknoloji, su kullanımını %90 ve boya kullanımını %40’a varan oranda azaltıyor. Ayrıca kumaşın tuşesini korurken, tavizsiz renk haslığı ve işlevsel performans sunuyor.

Adidas NTX™ Cooltrans™’ı ilk kez 2022 Sonbahar Kış koleksiyonunda kullanacak

NTX™’nin ilk büyük müşterisi olan Adidas, NTX™ Cooltrans™ ile ürettiği ürünlerin ilk olarak önümüzdeki 2022 Sonbahar ve Kış koleksiyonlarında yer alacağının onayladı. 10 Mart 2021’de ‘Own the Game’ (Oyunu Sahiplen) stratejisini ve karbonsuzlaştırma taahhütlerini duyuran Adidas, susuz teknolojileri bu iddialı hedeflere ulaşmada önemli bir kolaylaştırıcı olarak tanımladı. NTX™ Cooltrans™, Adidas tedarik zincirine geniş ölçekte entegre edilen bu alandaki ilk teknoloji olarak seçildi.

NTX™ Cooltrans™ boyamanın çalışma şeklini tamamen değiştiriyor

Dünyada yaklaşık 2,7 milyar insan su kıtlığı yaşarken, moda endüstrisi yılda yaklaşık 80 milyar metreküp su tüketiyor. NTX™ Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Kalvin Chong, onlarca yıldır sektörün tekstil boya sürecinde gerekli olan, aşırı su ve enerji miktarının azaltılmasına yönelik muhteşem bir hedefin peşinden koştuğunu söyleyerek, sonunda bunu başardıklarını belirtti. Chong; “Gerçekten heyecan verici olan şey, marka ortaklarımız için NTX™ Cooltrans™’ı değer zincirine uygulamanın maliyet açısından rekabetçi yönüdür. Daha düşük enerji gereksinimleri ve su kullanımıyla ilişkili tasarruflar, oyunun kurallarını değiştiren bu yeniliği, nihai ürünlerin üretim maliyetlerini etkilemeden dünya çapındaki ekoloji bilincine sahip tüketicilere sunmamızı sağlıyor” dedi. Firma ayrıca, NTX™ Cooltrans™’ın sektöre getirdiği çarpıcı iyileştirmelerin enerji ve kaynak kullanımıyla sınırlı olmadığını vurguladı.

NTX™ Cooltrans™’ın pazara sunulması, tekstil boyamanın çalışma şeklini tamamen değiştiriyor ve moda markalarınına yepyeni bir malzeme yelpazesi sunuyor. NTX™ Cooltrans™ ile renklendirme işlemi artık istenen ürünü elde etmek için kumaşın karıştırılmasını gerektiren bin yıllık yüksek sıcaklıktaki boya banyolarından farklı çalışıyor. Malzemeler üzerindeki tansiyonu ve gerginliği ortadan kaldıran NTX™ Cooltrans™, daha ince, daha hafif ve daha hassas malzemelerle kullanım için ideal bir çözüm sunuyor.

Adidas, NTX™’in susuz boyama çözümünü tercih ediyor

NTX™ Cooltrans™ teknolojisini kullanan tesisler daha sessiz

Bu yeni tekstil boyama ortamı, renklendirme sürecine dahil olan saha personeli ve çevredeki diğer kişiler için de olumlu bir değişiklik getiriyor. Yeni NTX™ Cooltrans™ teknolojisine sahip tesisler, mRSL ve ZDHC tarafından belirlenen ham madde ve ürün üretim süreçlerinde kullanılan kimyasal formülasyonlardaki maddeleri kısıtlayan katı yönergelerle uyumluluk gösteriyor veya bunun ötesine geçiyor. Geleneksel boyama tesislerinden tamamen farklı olan bu yeni tesisler, daha sessiz olup daha az enerji gerektiriyor ve tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak tesisleri çok daha güvenli ve çalışmak için rahat yerler haline getiriyor.

NTX™ üretim tesislerinin tamamı özel olarak NTX™ Cooltrans™ teknolojisini uyguluyor. Şirket ayrıca, Çin’deki (Aralık 2020’den beri çevrimiçi) ve Kamboçya’daki (Kasım 2021) mevcut NTX™ Cooltrans™ üretim kapasitesinin, 2022’de Endonezya’da bir fabrika ve çeşitli Vietnam tesislerinin eklenmesiyle genişletileceğini belirtti. Firma ayrıca, önümüzdeki on yılda emisyonları yarı yarıya azaltmaya yönelik Aralık 2018’de Polonya’nın Katowice kentindeki COP24’te başlatılan ve Kasım 2021’de Glasgow, İngiltere’deki COP26’da yenilenen İklim Eylemi için Moda Endüstrisi Sözleşmesi taahhüdünün yerine getirilmesine yardımcı olmak için Ar-Ge ve üretim tesislerine yatırım yapmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!