Altınyıldız Classics renkli pamukların ilk hasadını yaptı 

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Altınyıldız Classics renkli pamukların ilk hasadını yaptı 

Erkek modasının öncü markalarından Altınyıldız Classics, çevre sorumluluğu çerçevesinde ‘Dünya Yaşasın Diye’ platformu altında sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini ekliyor. Kaynakların aktarılması ve korunmasının ancak sürdürülebilir bir dünya ile mümkün olduğuna inanan marka, gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda boyama süreçlerine ihtiyaç duymayan kendinden renkli pamuk üretimine başladı ve ilk hasadını yaptı. Altınyıldız bu inovasyonuyla renkli pamuklar elde ederek sonradan yapılan boyama işleminden tasarruf etmeyi hedeflemenin yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım attı.

Altınyıldız Classics’in Çukurova’da 5 dönüm arazide gerçekleştirdiği kendinden renkli pamuk ekimi sonucunda ilk hasatta 2 bin 230 kg pamuk toplandı. Hasat sonrası kumaş üretim sürecine geçildi ve pamuklardan 780 kg elyaf elde edilerek 4000 kilogram ipliğe dönüştürüldü. Daha sonra örme işlemiyle ipliklerden yaklaşık 3500 kg kumaş çıkarıldı. Erkek modasına yön veren marka, sweatshirt, t-shirt, eşofman altı ve şort olmak üzere örme ürün gruplarında yaklaşık 15 bin adet üretim yapmayı hedefliyor.

Altınyıldız Classics renkli pamukların ilk hasadını yaptı 

Sürdürülebilirlik çalışmaları ‘Dünya Yaşasın Diye’ çatısı altında yürütülüyor

Renkli pamuk üretimi sayesinde proses boyunca bazı kimyasal işlemler saf dışı bırakılırken, büyük miktarda enerji tasarrufu da mümkün oluyor. Kendinden renkli pamuklar yumuşak bir dokunuşa ve hisse sahip olduğu için, yumuşatıcılarla apre gibi bir temizleme ve düzeltme işlemine gerek kalmıyor. Bu adımların atlanması sonucunda kayda değer miktarda su, enerji, elektrik, işgücü, yardımcı madde, boya ve kimyasal madde tasarrufu elde ediliyor. Kendinden renkli pamuklardan yapılan kumaşların kullanıcılara sağladığı bir diğer avantaj ise yıkama sonrasında solma olmaması. 

Bu yeni, inovatif ürün ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Altınyıldız Classics CEO’su Enis Habif,  markanın bütün süreçleri boyunca sürdürülebilirlik üzerine kurgulandığını belirtti. Habif, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu alandaki tüm çalışmalarımızı da ‘Dünya Yaşasın Diye’ çatısı altında topladık. Şimdi bu büyük çatının altında teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımın bir meyvesi olarak kendinden renkli pamuk üretimine başladık ve ilk hasadımızı da gerçekleştirdik. Ürünlerimizde kendinden renkli pamuk kullanarak kimyasalları, su tüketimini ciddi oranda azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik odağıyla çevre dostu adımlar atan bir marka olarak, teknoloji gücümüzü ne kadar doğayla uyumlu kullanabilirsek çevreyi de o kadar koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Kendinden renkli pamuk üretimimiz de bu vizyonumuzun bir sonucu olarak doğdu. Karbon ayak izimizi azaltan, gelecek nesillerin habitatını korumaya yönelik inovatif uygulamalarla yeni çağın onaran, dengeleyen, öncü markalarından olmaya devam edeceğiz.”

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir