ARTA Tekstil üretim süreçlerini sürdürülebilirlik kriterlerine göre yapılandırıyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » ARTA Tekstil üretim süreçlerini sürdürülebilirlik kriterlerine göre yapılandırıyor

Türkiye ve Avrupa’daki önemli moda markaları ve zincir mağazalara yüksek kaliteli mamul dokuma ve örme kumaşlar sunan ARTA Tekstil, gerçekleştirdiği yatırımlarla dünyanın ilk 5 non denim kumaş üreticisinden birisi olma hedefiyle ilerliyor. Sektörün ihtiyaçları dahilinde müşterilerine fason boya, baskı ve apre hizmetleri de sunan firma, aynı zamanda tüm üretim süreçlerinde kapsamlı bir çevre yönetimi uyguluyor.

Enerji krizi ve resesyon endişesine rağmen yatırımlarını sürdürdüklerini belirten ARTA Tekstil kurucu ortağı Tamer Nalbant; “Bugüne kadar yaptığımız yatırımlarımızın sağladığı verimlilikle istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Dünyayı riske atmayan ve çevreyi koruyan yapımızı daha da sürdürülebilir hale getirip 2023 yılında da üretim hacmimizi geliştirerek hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Elektriğimizin yüzde 100’ünü GES’ten karşılayacağız”

Ulusal ve uluslararası mevzuatlara, standartlara uyum sağlayarak üretimlerini gerçekleştiren firma, kullandığı termal enerjinin yüzde 40’ından fazlasını da biyokütleden elde ediyor. Kostik geri kazanım sistemi ile kullanılan kostiğin yüzde 80’ini geri kazanan ve minimum seviyede kostik atığı oluşturan ARTA Tekstil; RAM makineleri baca ısı geri kazanım sistemi ile de kazanlardan çıkan gazların ısısını geri kazanarak yüzde 30-35’lik bir enerji tasarrufu elde ediyor.

ARTA Tekstil kurucu ortağı Tamer Nalbant

Devam eden arıtma tesisi yatırımının tamamlanmasının ardından su tüketimlerini ciddi bir oranda düşürmeyi amaçladıklarını aktaran Tamer Nalbant, bununla birlikte yakın zamanda yatırımını gerçekleştirdikleri Güneş Enerji Santrali’nin (GES) ağustos ayında tamamlanacağı bilgisini paylaştı. Nalbant; “Bu yatırımla elektriğimizin yüzde 100’ünü GES’ten karşılayacağız. ARTA Tekstil olarak Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen 17 küresel hedefi destekliyoruz ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalar yapacağımızı da taahhüt ediyoruz” dedi. GES ile birlikte firmanın hem kendi elektriğini üreten hem de enerji güvenliği sağlayan bir tesis olması amaçlanıyor.

ARTA Tekstil ihracat pazarlarını genişletiyor

Türkiye’deki hazır giyim markalarına yaptığı üretimlerin yanı sıra 2016 yılından bu yana ihracatta da adından söz ettiren ARTA Tekstil; İspanya, Tunus, Hollanda, Belçika, Almanya, İtalya gibi önemli pazarlara ürünlerini ulaştırırken, dünyanın en büyük hazır giyim üreticilerinin de tercih ettiği kumaşları tedarik ediyor. Yakaladığı ihracat başarısıyla 2016’dan bu yana her yıl İhracatın Yıldızları Altın Ödülü’nü düzenli olarak kazanan ARTA Tekstil, 2023 yılı içerisinde Amerika pazarına giriş yaparak gelecek yıllarda pazarda etkinliğini artırmayı hedefliyor. Firma Balkan ve Batı Afrika ülkelerinin pazarlarına ise gelecek yıllarda girmeyi amaçlıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!