Biyobazlı spor ayakkabı ‘Degenerate’ plastiğe bağımlılığı ortadan kaldırıyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Biyobazlı spor ayakkabı ‘Degenerate’ plastiğe bağımlılığı ortadan kaldırıyor

Natural Fiber Welding (NFW) ve UNLESS Collective plastik içermeyen, biyobazlı spor ayakkabı Degenerate’i pazara sundu. Doğal olarak ayrışmak üzere tasarlanan dayanıklı, rahat ve şık spor ayakkabı, yenilikçi bir malzeme bilimi şirketi olan NFW’nin biyobazlı, %100 plastik içermeyen performans malzemelerinden oluşan ekosisteminin tamamını kullanan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Bunlar arasında; PLIANT™ dış taban, iç orta taban için TUNERA™ köpük, yüz ve gamba için CLARUS® tekstil ve üst katmanlar için MIRUM® deri alternatifi yer alıyor. Aynı zamanda bu spor ayakkabı, hem PLIANT’ın hem de TUNERA’nın piyasaya çıkışına işaret ediyor. Ayrıca bu, UNLESS Collective’in CEO’su Eric Liedtke tarafından Quicksilver, R/GA ve Adidas’tan bir grup endüstri yöneticisiyle birlikte bitki bazlı, plastik içermeyen sokak giyimi yaratmak için ortak kurulan UNLESS Collective’in de ilk spor ayakkabısı olarak öne çıkıyor.

Ağırlık olarak toplamda %95’i NFW malzemelerinden yapılan ayakkabıda, ayrıca keten, pamuk işlemeli dantel uçları, hindistan cevizi kabuğu ve Tencel™ ipliği gibi düşük etkili tekstiller kullanılıyor. Degenerate’in her unsuru biyobazlı olup, ayakkabı bir sonraki büyüme döngüsü için besin olarak doğaya dönecek şekilde tasarlandı.

Eric Liedtke, bu devrim niteliğindeki spor ayakkabıyı yaratmak için NFW’deki arkadaşlarıyla iş birliği yapmaktan oldukça memnun olduklarını söyledi. Degenerate’in gezegen için doğru olanı yapmak adına tarzından ödün vermek istemeyen herkes için olduğunu belirten Liedtke şunları açıkladı: “NFW’nin bitki bazlı malzeme teknolojisindeki benzersiz yeniliği sayesinde, bu spor ayakkabının rahatlık ve stil sahibi uzun ve kullanışlı bir ömrü olacak… ve artık kullanışlı olmadığında, yeni toprak ürünleri için değerli girdilere dönüştürülecek ve UNLESS’in ayrışma sürecini tamamen yeni bir şey doğurmak için kullanmasına izin verecek.”

Biyobazlı spor ayakkabı Degenerate, türünün tamamen doğal girdilerle yapılmış ilk ayakkabısı

Biyobazlı spor ayakkabı Degenerate, türünün tamamen doğal girdilerle yapılmış ilk ayakkabısı

NFW’nin tescilli bitki bazlı biyokompozitlerinin özellikleri sayesinde, ayakkabının tamamı mekanik olarak bitki besinine ve toprağa veya gelecekteki ürünler için yeni NFW malzemesine kolayca çözünebiliyor. Degenerate, UNLESS ve NFW’nin geri alma programının birleşen güçleri ile ayakkabı endüstrisi için döngüsel çözümler sergiliyor.

NFW’nin kurucusu ve CEO’su Luke Haverhals, bunun gerçekten döngüsel olan tamamen doğal girdilerle yapılmış türünün ilk ayakkabısı olduğunu söyleyerek; “Yani bu, sağlıklı toprak için besin haline gelmek veya tüketici ürünlerinin bir sonraki döngüsüne girdi sağlamak için geri dönüştürülebilir veya güvenli bir şekilde doğaya döndürülebilir” dedi.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!