Clariant kimya sektöründe yeşil dönüşüme katkı sunacak

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Clariant kimya sektöründe yeşil dönüşüme katkı sunacak

Dünyanın önde gelen performans kimyasalları şirketlerinden Clariant, kimya endüstrisinde fosil karbon kullanımından yenilenebilir karbon kullanımına geçişi desteklemek ve hızlandırmayı amaçlayan Yenilenebilir Karbon Girişimi’ne (RCI) katıldığını duyurdu. Bazı sektörler için tam karbonsuzlaştırma uygulanabilir bir seçenek olurken, bu, hemen hemen tüm endüstrilerde gerekli olan kimyasalların ve malzemelerin yaratılmasında kullanılan organik kimya için mümkün görünmüyor. Bu anlamda en umut verici çözümlerin başında, malzemelerde veya atmosferde halihazırda bulunan karbonu yeniden kullanmanın geldiği belirtiliyor.

Dupont ve Covestro gibi markaların da aralarında bulunduğu RCI’a katılan Clariant; biyokütle, CO2 ve geri dönüşüm akışları gibi uygulanabilir alternatif karbon kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunacak. RCI üyeliği, Clariant’ın yenilenebilir karbon alanındaki kendi çözümlerini genişletmesine ve bu konuyu ilerletmek için partnerler, tedarikçiler ve genel olarak sektörle daha yakın iş birliği yapmasına olanak tanıyacak.

Clariant, kimya endüstrisinde fosil karbon kullanımından yenilenebilir karbon kullanımına geçişi desteklemek ve hızlandırmayı amaçlayan Yenilenebilir Karbon Girişimi’ne (RCI) katıldığını duyurdu

Clariant: “Kimya endüstrisi iklim sorunuyla mücadelede merkezi bir role sahip”

Clariant CEO’su Conrad Keijzer, kimya endüstrisinin iklim sorunuyla mücadelede ve daha döngüsel ve biyo bazlı bir ekonomiye doğru ilerlemeyi şekillendirmede merkezi bir rol oynadığına inandığını söyledi. Keijzer bu yolculuğun ancak sürdürülebilirlik odaklı inovasyona güçlü bir bağlılık, iddialı hedefler ve değer zincirindeki partnerlerle yakın bir iş birliği ile başarabileceğine dikkat çekti.

Halihazırda biyo-bazlı çözümler sunan Clariant. yakın zamanda pazara sunulan Vita biyo-bazlı yüzey aktif maddeler portföyüyle, tamamen ayrı bir tedarik zincirinden gelen %100 Yenilenebilir Karbon Endeksi puanı ile, fosil bazlı emsallerine bir alternatif oluşturuyor. Şirketin plastik ve kaplama uygulamalarında kullanılan Licocare® RBW Vita serisi ise pirinç yağı üretiminin doğal, gıda ile rekabet etmeyen bir yan ürününden elde ediliyor ve en az %98 Yenilenebilir Karbon İndeksi içeriğine sahip bulunuyor. Şirketin diğer biyo-bazlı çözümleri arasında yer alan Glukamidler, %96’ya kadar Yenilenebilir Karbon İndeksi puanı ile biyolojik olarak kolayca parçalanabilir yapıda bulunuyor.

Yenilenebilir Karbon Girişimi

Kurucu üyeleri Beiersdorf, Covestro, Henkel, LanzaTech, Lenzing, Neste, nova-Institut, Stahl, SHV Energy, Unilever, UPM ve Cosun Beet Company olan RCI, Eylül 2020’de hayata geçirildi. nova-Institute tarafından yönetilen girişim, konuya ilişkin rapor vererek, daha fazla harekete önayak olarak ve kilit paydaşlar arasında alışverişi kolaylaştırarak kimya endüstrisinde fosil karbondan yenilenebilir karbona geçişi ilerletmeyi amaçlıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!