Cone Denim şeffaflığını Oritain ile artırıyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Cone Denim şeffaflığını Oritain ile artırıyor

Dünyada kumaşının menşeini gerçek anlamda doğrulamak için özel bir yöntem kullanan ilk denim fabrikası Cone Denim, izlenebilirlik için Oritain ile yaklaşık dört yıldır sürdürdüğü partnerliğini genişletiyor. Cone Denim ve Oritain, kumaşın kaynağına kadar doğrulanabilen içsel özellikleri olan ve doğal olarak oluşan eser elementleri ve izotopları tespit etmek için en son adli bilimi kullanıyor. Genişletilen partnerlik sayesinde Cone Denim, müşterilerine şirket tarafından üretilen denim kumaşların otantik, kaynağına sadık ve pamuk tedarik politikalarına uygun olduğu konusunda güvence vermeye devam ediyor.

Cone Denim Başkanı Steve Maggard, Cone Denim olarak her zaman güven üzerine faaliyet gösterdiklerini ve müşterilerine tedarik zinciri boyunca izlenebilirlik ve belgelenmiş şeffaflık sağlamaya önem verdiklerini söyledi. Maggard: “Oritain ile partnerliğimizi genişletmek, sürdürülebilir inovasyonu pamuk menşei için belgelenebilir, sektör lideri izlenebilirlik ile birleştirmek için devam eden çabalarımızı sürdürmemize olanak tanıyor” ifadelerini kullandı.

Cone Denim şeffaflığını Oritain ile artırıyor

Cone Denim ürünlerinde Oritain ‘parmak izi’

Bu ortaklık, Oritain’in adli takip edilebilirlik teknolojisinin tüm moda endüstrisinde kullanımını sağlamlaştırıyor. Oritain’in yöntemi, denim endüstrisinin tüketicileri için talep ettiği izlenebilirlik seviyesine ulaşmak amacıyla, denimdeki eser elementleri ve izotopları tespit etmek için adli tıp bilimini uyguluyor. Toprak bileşimi ve diğer çevresel faktörler, denime Oritain Menşe Parmak İzi (Oritain Origin Fingerprint) adı verilen, pamuğun elde edildiği yere özgü bir ‘parmak izi’ kazandırıyor. Üzerinde oynanamayan, kopyalanamayan veya yok edilemeyen bu Menşe Parmak İzi, Cone Denim’in denimlerinde kullanılan pamuğun menşeini doğrulamasını sağlıyor. Denim, tarladan mağazaya kadar olan yolculuğunun herhangi bir aşamasında test edilebiliyor ve alıcılara ürünün yol boyunca değiştirilmediği konusunda güvence veriyor.

Oritain CEO’su Grant Cochrane, sektörde süregelen baskıların şirketlerin daha sürdürülebilir uygulamalar konusunda taahhütte bulunmalarına ve tedarik zincirlerinde tam şeffaflık sağlamalarına neden olduğunu söyledi. “Cone Denim’in Oritain programına olan bağlılığı, denim endüstrisinde öncü bir rol oynamakta ve Oritain’in iş birliği yapmaya çalıştığı dünya lideri anlayışını daha da iyi ortaya koyuyor” diyen Cochrane sözlerine şunları ekledi: “Sürdürülebilirlik ve yenilikçilik uzun zamandır Cone Denim’in kumaşının bir parçası. Şimdi ise tam anlamıyla denimlerine de dokunmuş durumda.”

Oritain 2008 yılından bu yana çeşitli uluslararası şirketlerle çalışıyor; gıda, moda, elyaf ve ilaç sektörlerindeki tedarik zincirlerinde ürünleri doğruluyor ve hesap verebilirliği artırıyor. Adli bilim şirketi ayrıca pamuk ve ham maddelerini bağımsız olarak doğrulamak için Cotton USA ve çok sayıda perakende markasıyla partnerlik yapıyor.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!