Ekoten Tekstil sürdürülebilirlikte liderlik seviyesine çıktı

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Ekoten Tekstil sürdürülebilirlikte liderlik seviyesine çıktı

Sun Tekstil’in bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2022 yılında yapmış olduğu CDP Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project) –İklim Değişikliği (Climate Change) Raporlaması sonucunda, puanını 2021 yılı skoru olan ‘B Yönetim Seviyesi’nden ‘A- Liderlik Seviyesi’ne yükseltti. Dünyanın en büyük çevresel raporlama platformlarından CDP, şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor. 2022 yılı İklim Değişikliği Programı kapsamında Türkiye’den beyanda bulunan 118 firma arasından 3 firma “A” skoru ile 15 firma ise “A-“ skoru ile derecelendirilirken. Ekoten Tekstil “A-” skoru alarak ortalama skoru “B” seviyesinde olan tekstil sektörünün bir seviye üzerinde yer aldı.

“Ekoten Tekstil olarak sürdürülebilirlik odağında üretim gerçekleştiriyoruz”

Ekoten Tekstil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Öztürk, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Ekoten ve Sun Tekstil olarak daha güzel bir gelecek için sürdürülebilir bir dönüşüm yaratmaya çalıştıklarının altını çizdi. “Dünyamızı önemsiyoruz. Tekstil ürünlerinin doğal lifler ve maddelerle üretilmesi, kullanım ömrünün daha uzun olması ve geri dönüşümünün sağlanabilmesi sürdürülebilirlik açısından çok önemli” diyen Öztürk, sürdürülebilir nitelikli ürünlerinde daha az su ve daha az enerji kullanılan üretim süreçlerini geliştirdiklerini söyledi. Ekoten’de sürdürülebilirlik odağında üretim gerçekleştirdiklerini ve ham madde seçerken sürdürülebilirlik kriterlerine uyum sağlayan üreticilerle çalıştıklarını belirten Öztürk; “Ekoten olarak bu çalışmalarımız sonucunda CDP İklim Değişikliği Raporlaması seviyemizi B Yönetim Seviyesi’nden A- Liderlik Seviyesi’ne yükselttik. Bu çok önemli bir adım ve ne kadar doğru yolda olduğumuzu bir kere daha kanıtladı” dedi.

Ekoten Tekstil sürdürülebilirlikte liderlik seviyesine çıktı

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 312’nci sırada yer alan Sun Tekstil, kurulduğu 1987 yılından bu yana hazır giyim perakende sektöründeki global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor. İzmir ve Manisa’daki iki üretim tesisi ve konfeksiyon tedarikçileri aracılığıyla ayda 3 milyon adeti aşan ürüne imza atan firma, 1500 yeni tasarım geliştiriyor ve üretiminin yüzde 90’dan fazlasını ihraç ediyor. Hizmet sunduğu markaların global ağıyla birlikte ürünleri 100’e yakın ülkede tüketicilerle buluşan Sun Tekstil’in ayrıca, kumaş üreten Ekoten Tekstil unvanıyla İzmir’de ve Sun Textile LTD UK unvanıyla İngiltere’de kurulmuş iki bağlı ortaklığı bulunuyor.

Sun Tekstil 20 Mayıs 2022’de Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı. Halka arzdan sonra 30 Haziran 2022 tarihinde yapılan 2021 yılı Olağan Genel Kurulu’nda Şirket’in yasal kayıtlarda bulunan net dağıtılabilir dönem kar tutarının 124.255.925,26 TL olduğu görüşülerek, bunun tamamının dağıtılması kararlaştırıldı ve 20 Temmuz 2022 tarihinde ödeme gerçekleştirildi.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 12 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!