Flokser Tekstil 2023’te sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarını hızlandıracak

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » Flokser Tekstil 2023’te sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarını hızlandıracak

Teknik deri ve kaplamalı kumaş üretiminde Türkiye ve yakın coğrafyanın önde gelen tedarikçilerinden Flokser Tekstil, 2023 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum çerçevesinde sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarına yenilerini ekleyecek. Aralık 2022 döneminde enerji verimliliği yüksek kaplama hattı ve solvent arıtma sistemi yatırımlarını tamamlayarak devreye alan firma, bio bazlı, vegan ve geri dönüştürülebilir ürünleri ile ihracat hacmini artırmayı planlıyor. Ahmet Rasim Tükek tarafından 1982 yılında kurulan ve 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Flokser Tekstil, aynı zamanda Türkiye’de 2018 yılında yüzde 100 geri dönüşümden teknik deri üretimi yapan ilk firma unvanını taşıyor.

“İhracatımızın toplam cirodan yüzde 40 pay almasını hedefliyoruz”

Flokser Tekstil Genel Müdürü Oğuz Tükek nihai hedeflerinin çevre ve enerji verimliliğine yönelik stratejik yatırımlar ile sürdürülebilir kaynak yönetimi sağlamak olduğunu dile getirdi. 2023 yılında yurt içinde hitap ettikleri sektörler olan döşemelik, giyimlik, kontrakt, otomotiv, ayakkabılık, halı altı, çantalık, aksesuar, ajandalık ve sağlık sektörlerinde pazar paylarını arttırarak büyümeye devam edeceklerini açıklayan Tükek; “İhracatımızın toplam cirodan yüzde 40 pay almasını hedefliyoruz. Ev tekstili dışında giyim, otomotiv ve kontrakt gibi alanlarda da kullanılan ve talebin her geçen gün arttığı bio bazlı, vegan ve geri dönüştürülebilir ürünlere yönelik Ar-Ge çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı artıracağız. Özellikle yeni devreye aldığımız İtalyan teknolojisiyle donatılmış enerji verimliliği yüksek suni deri üretim hattımızda geliştireceğimiz %100 su bazlı ve zararlı uçucu kimyasallar içermeyen ürünlerimizle pazarda fark yaratacağımıza inanıyoruz” dedi.

Flokser Tekstil Genel Müdürü Oğuz Tükek

Türkiye’de ilk giyimlik suni deri ihracatı, ilk halı altı kaymaz taban üretimi, ilk yanmaz teknik deri üretimi, ilk bio bazlı teknik deri üretimi ve otomotiv sektörüne yönelik ilk yerli teknik deri üretimini yaptıklarını hatırlatan Tükek; “Sektörümüzde ilk Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alma ve ilk İSO 9001 Kalite Belgesi sahibi olma gibi çok sayıda başarının altında da yine Flokser Tekstil imzası var. 1997 yılından beri İSO Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında yer alıyoruz” diye konuştu.

Flokser Tekstil bio bazlı ham maddeler ile çevre dostu ürün çeşitliliğini arttırıyor

Yaptıkları birçok yeniliğin dışında, özellikle Ar-Ge ve üretim ekibiyle çevreci ve sürdürülebilir dünyaya katkı sağlamak için yeni teknolojileri kullanarak ürün ve proseslerini sürekli geliştirdiklerini söyleyen Oğuz Tükek, bu amaçla, ürün zincirlerinde fosil kaynaklı ham maddeler yerine bio bazlı ham maddeler ile çevre dostu ürün çeşitliliklerini arttırdıklarını aktardı. “Fosil kaynakları kullanmak durumdan kaldığımız ürünlerimizde ise son teknoloji filtrasyon yatırımlarımızla doğaya zararlı kimyasalların deşarjını sıfıra indiriyoruz. Diğer yandan teknik derinin doğası gereği üretimlerimizde hiçbir hayvana zarar vermeden ve hayvansal ürün kullanmadan hayvan dostu vegan deri üretimi yapmaktayız” diyen Tükek, ürünlerinin tüm bu niteliklerinin akreditasyonunun da uluslararası laboratuvarlar tarafından belgelendirildiğini sözlerine ekledi.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!