GOTS standardının yeni versiyonuyla tedarik zincirinin sorumluluğu genişliyor

Yazar:

Ana Sayfa » Green Times » GOTS standardının yeni versiyonuyla tedarik zincirinin sorumluluğu genişliyor

The Global Organic Textile Standard, endüstriyel üretim için uygulanabilir ve geniş bir ürün yelpazesi için uygun bir standardı korurken, çevresel ve sosyal kriterlerin kapsamını genişleten GOTS Versiyon 7.0’ın yayınlandığını duyurdu. Bir yıl süren düzenli revizyon süreci boyunca, organik üretim, tekstil işleme, tekstil kimyası, insan hakları ve sosyal kriterler konularında uzman uluslararası paydaşların yanı sıra endüstri, STK’lar ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, çok sayıda danışma toplantısı aracılığıyla yeni Versiyon 7.0’a katkıda bulundu. Nihai kararlar çok paydaşlı GOTS Standardı Revizyon Komitesi tarafından alındı.

GOTS standardının yeni versiyonuyla tedarik zincirinin sorumluluğu genişliyor

GOTS 7.0 ek malzeme olarak geri dönüştürülmüş organik elyafa olanak tanıyor

GOTS Versiyon 7.0, organik tekstil üretmek isteyen şirketler için tarladan nihai ürüne kadar tüm tedarik zinciri boyunca çevresel ve insan hakları durum tespiti ile uyumluluğu sağlayan kapsamlı bir çözüm sunuyor. Menşeinden varış noktasına kadar tam takip edilebilirliğe sahip olan sertifika, gerçek sürdürülebilirlik çabalarının doğrulanması için etkili bir araç sağlıyor. Yeni versiyon, BM İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri ve OECD kılavuz ilkeleri temelinde Sertifikalı Kuruluşların kendi faaliyetleri ve tedarik zincirleri için risk temelli durum tespiti yapılmasına yönelik yeni gereksinimler getiriyor. Sosyal Kriterler bölümü, insan hakları odaklı daha geniş bir yaklaşımı içerecek şekilde önemli ölçüde revize edildi. GOTS 7.0 artık ek malzemeler olarak geri dönüştürülmüş organik elyafa izin veriyor. Sertifikalı organik elyaf içeriği, PFAS gibi toksik ve zararlı kimyasalların genel olarak yasaklanması, geleneksel pamuk ve işlenmemiş polyester kısıtlamaları ve sosyal uygunluk yönetimi gibi temel gereklilikler GOTS Versiyon 7.0’da korunuyor.

GOTS Yönetici Eş Direktörü Rahul Bhajekar, GOTS Versiyon 7.0’ın organik tekstillerin işlenmesi için büyük bir sıçramayı temsil ettiğini söyledi ve şunları açıkladı: “İki kamu istişare dönemi boyunca 600’den fazla girdinin alındığı yeni revizyon süreci, GOTS tarihindeki en kapsayıcı süreç oldu. Versiyon 7.0, gerçek anlamda sorumlu tedarik zincirleri oluşturmak için çözümler sunarak tekstil endüstrisi için bir mihenk taşı oluşturuyor. Dünya çapında sürdürülebilir tekstil işleme uygulamalarını ilerletecek olan bu ilerlemeden gurur duyuyorum.”

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Okumaya devam et

İlginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!